Nejvýznamnější město Thajska - Banngkok

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 2112x

Přestože se Bangkok stal thajskou metropolí až v druhé polovině osmnáctého století, jde dnes bezpochyby nejen o daleko nejvýznamnější město v zemi, jehož návštěva je naprostou povinností pro každého, kdo do ní přijíždí, ale stejně tak i o bránu do celého regionu jihovýchodní Asie. Právě zde se nejlépe seznámíte jak s jejím kosmopolitním životním stylem, tak i hektickým tempem, které je s ním neoddělitelně spjato.

Bangkok je v současné době daleko nejrozlehlejším a zároveň nejlidnatějším městem Thajska, kde dnes podle posledních odhadů žije více než jedenáct milionů lidí, ale jen na o něco větší ploše, než jakou zabírá Praha. Město se rozkládá v jižní části země při březích řeky Chao Phraya, a to v  části předcházející místu, kde se tato vlévá do vod Thajského zálivu.

Stejně jako je tomu i se zbytkem země, leží Bangkok v oblasti  výrazně ovlivněné střídáním monzunových období. Díky tomu se obvykle vyplatí porozmýšlet nad dobou příletu do města v závislosti na tom, jak a na jakých místech v Thajsku hodláte strávit svůj pobyt. Obecně zde můžeme říci, že jihozápadní monzun pravidelně přichází v rozmezí května až července, přičemž trvá až do listopadu.

Poté následuje suché období, které trvá opět do května. To zpravidla bývá ve znamení pozvolného zvyšování průměrných teplot: až zhruba do poloviny února bývají teploty poměrně nízké, aby spolu s příchodem prvních březnových dní začaly rychle stoupat. Ještě zde dodejme, že zejména první půle října s sebou nezřídka přináší povodně, díky nimž se pod vodou mohou ocitnout i některé části města.

Jednou z věcí, která po příjezdu do Bangkoku velice často překvapí mnoho zahraničních turistů, mimo dusna a zdánlivého chaosu, je především skutečnost, že město jako takové se vlastně vůbec nejmenuje Bangkok. Budeme-li se držet thajského jazyka, pak zjistíme, že ve skutečnosti je jeho pravým jménem Krung Thep, kteréžto slovní spojení značí Město andělů. Jako Bangkok se zde potom označuje pouze jedna z jeho městských částí.

Druhou zvláštní zajímavostí města je také to, že na rozdíl od obvyklého scénaře v případě Bangkoku díky jeho dravému rozpínání není dost dobře možné hovořit o jednoznačném centru města. Nakonec zde totiž zjistíme, že jde v zásadě o otázku toho, kdo s vámi o celé věci hovoří, resp. Jaké části msta jsou pro něj klíčové.

Nakonec se však poměrně často místní shodnou, že by se jako srdce města dala označit s největší pravděpodobností jeho historická, nejdéle stojící, část v blízkosti Velkého Paláce. Právě zde se totiž král Rama I., vládnoucí v letech, kdy Bangkok vystřídal Thonburi na pozici hlavního města Thajska, rozhodl umístit jak svojí osobní rezidenci, tak především svůj královský trůn, odkud  se jal město i celou zemi řídit.

Právě tuto část Bangkoku, staré město rozkládající se na ostrově Rattanakosin si zároveň dovolíme doporučit jako výchozí bod pro okružní cestu městem. Zde je totiž mimojiné soustředěna  trojice nejslavnějších chrámů ve městě (kterých je zde jinak několik set) – Velký palác, Wat Pho a Wat Arun. V těsné blízkosti zmíněného královského paláce také leží například Wat Phra Kaew, kteréžto jméno označuje nejposvátnější bohatě zdobeny buddhistický chrám Thajska. 

   

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články