Největší z Baleárských ostrovů - Mallorca

vydáno 27.10. 2015 • Španělsko • zobrazeno 1155x

Největší z Baleárských ostrovů je se svou krásnou, svěžestí nabíjející přírodou a s více jak třemi sty slunnými dny v roce ideální destinací pro dovolenou. Mallorca je bohatá jak na krásu přírodní, tak i svou historií. Od písčitého pobřeží zdolávali ostrov přes klikaté říčky, úrodné nížiny, suché stepi či dokonce vysoké hory Římané, Vandalové, Arabové, Aragonci či Židé. Ničiví Vandalové byli takřka na začátku celého osidlovacího procesu a tak po rozmanitých kulturách zůstala spousta nádherných památek.

Nejen z krás přírody a historických monumentů živ je člověk a tak Mallorca nabízí spoustu dalších možností, jak zrelaxovat svá prací unavená těla a duše. Hlavním příjmem této části světa je turistický ruch a tomu je také přizpůsobena. Hotely a letoviska nabízejí všechen dostupný komfort a na vás je jen vybrat si, zda-li dáte přednost dlouhým, rušným plážím a pulzujícímu životu nebo plážičkám ukrytým ve skaliskách a dobré knize na terase směřující do klidného piniového háje. 

Palma de Mallorca

Kdysi důležitý obchodní přístav evropského významu na západním pobřeží ostrova je hlavním městem od dob nadvlády Arabů. Tehdy také začal první velký rozpuk města, který zanechal stopy v podobě jedinečných památek i do dnešních dob. Nejvýraznější z nich je nádherný palác Almudaina. Původně arabská věznice dnes slouží jako sídlo španělského krále při pobytech na Mallorce.

Ještě důležitější období přišlo za vlády aragonského krále Jakuba III. Tehdejší palmská flotila čítala tři sta lodí a posádku o pětatřiceti tisících mužích. Tehdejší úspěchy byly plodné také co se architektonického odkazu týče. Zřejmě nejvýznamnější památkou je pozdně gotická katedrála La Seo ze 13. století.Na jejím místě stála původně mešita a přerod v křesťanský chrám symbolizoval vítězství tohoto náboženství nad muslimy. Za zmínku a hlavně návštěvu stojí také Castillo Bellver a La Llonja. První je elegantním kruhovým královským hradem, ze kterého je krásný výhled na město, druhá je bývalá námořní burza s velkými, bohatě zdobenými gotickými okny.

Tří set tisícové město samozřejmě reaguje na turistickou poptávku a tak v okrajových čtvrtí rostou mnohokrát minimálně rozporuplné moderní turistické komplexy, ale centrum města zůstává historickým skanzenem, jehož úzké uličky, dřevěné okenice či romantické vnitřní dvorky rozněžní i Chucka Norrise. 

Letoviska

Alcúdia

Na severovýchodní části poloostrova leží toto kdysi, na krátkou dobu, hlavní město Mallorcy (za vlády Maurů). Historický význam města tkvěl v jeho poloze a dříve vcelku významný přístav byl nejednou poctěn architektonicky cennými stavbami, jež dnes tvoří centrum městečka, které je dnes vyhlášeno jako Národní historická památka.

Dnes je Alcudia především místem ideální dovolené. Asi dva kilometry od romantického středu města je přístav, kolem kterého byly postupem času vybudovány hotelové komplexy s veškerým myslitelným komfortem. Když k tomu přičtete dlouhou pláž, nabídku vodních a plážových sportů, možnosti barvitého nočního života, nejrůznější butiky či rozmanitou španělskou kuchyni, máte ideální místo pro vaši dovolenou.

El Arenal

Máte-li rádi čilý život a chcete-li prožít dovolenou ve víru dobré zábavy a tance, pak na Mallorce nenajdete vhodnější místo. Bývalá rybářská vesnička v těsném dosahu hlavního města nabízí krom pláží snad už jen zábavní podniky, bary či restaurace. El Arenal patří k nejnavštěvovanějším místům na Mallorce.

V klidnější části Arenalu směrem k hlavnímu městu leží velká turistická atrakce a jeden z největších vodních parků na světě – Aquacity.

Playa de Palma

Mezi El Arenal a hlavním městem se nachází tato poněkud klidnější a luxusnější destinace s velmi příjemnou plážovou promenádou. Budete-li chtít vyrazit za noční zábavou do El Arenal, můžete se přesunout turistickým vláčkem či po cyklostezce.

Na západ od Palma de Mallorca

Od hlavního města po pobřeží směrem na západ neleží jen dvě výše zmíněná letoviska, ale jedná se o celý cca třiceti kilometrový pás písčitých pláží. Ať už se rozhodnete pro Santa Ponsa, Paguera, Magaluf či Cala Mayor, všude naleznete krásné pláže, čisté moře, komfortní hotely, pohostinné lidi a přímé spojení do El Arenal. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články