Nejen rybáři jezdí do Norska

vydáno 06.09. 2013 • Norsko • zobrazeno 1972x

Turisté, kteří hledají skutečný ráj na zemi, si vybírají jedině Norsko. Jezdí totiž obdivovat dech beroucí přírodní krásy, které se rozprostírají na rozsáhlé ploše Skandinávského poloostrova. Své kouzlo má i to, že někdy za celý den brouzdání v přírodě nepotkáte žádného živého člověka.

Norské přírodní krásy

V této severské zemi se nachází tak rozmanitá příroda, kterou byste jinde jen těžko hledali. Při jedné dovolené totiž můžete obdivovat famózní hory, půvabná údolí, kouzelné fjordy zařezávající se hluboko do pevniny, vodopády, jezera či množství ledovců. Přírodní království najdete v necelé čtyřicítce národních parků. Nejvýznamnější z nich jsou například Park Jotunheimen, Park Rondane či rozsáhlá náhorní plošina Hardangervidda.

Do Norska za rybami či sportem? Žádný problém.

Jelikož má Norsko výhodné klima se čtyřmi odlišnými ročními obdobími, nabízí tak návštěvníkům po celý rok nepřeberné množství činností, jak strávit dovolenou. Zatímco v létě si na jihu můžete naplno užívat slunečních paprsků, ani milovníci zimních sportů ve stejné době nepřijdou zkrátka. Právě ti mohou vyrazit lyžovat do hor. Léto za severním polárním kruhem láká turisty i na dlouhé světelné noci. Zejména na podzim je krásné pozorovat, jak se mění barvy lesů, a vychutnávat nejčistší svěží vzduch. Pro zimní radovánky jsou zde připraveny stovky kilometrů pečlivě upravených lyžařských tratí a sjezdovek, bruslaři své umění mohou předvádět na přírodních i umělých plochách a pěší návštěvníci zde mohou využít zasněžených tras i se sněžnicemi. Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky a vodních sportů

Do Norska se ale především jezdí rybařit a to po celý rok. V zimě se vyplatí zajet si do města Lofota, kde ulovíte nejvíce tresek. V létě se nedopočítáte makrel, které berou zejména v Oslofjordu. Ale pozor. Na některé oblasti a druhy ryb platí v určitých měsících omezení. Týká se to hlavně lovu ve sladkých vodách a lososů. K rybaření ve sladkých vodách je důležité si opatřit známku. Tu získáte na poště, na benzinových stanicích či v některých obchodech. Někde se můžete setkat i se speciálními boxy, kam vhodíte potřebné peníze a známku si sami vyplníte. Musíme ale zklamat ty, kteří chytají ryby na živé návnady – to se v Norsku nesmí.

Kde se ubytovat

V Norsku se můžete pohodlně ubytovat jak v hotelu s pěti hvězdičkami, tak i v kempu. Stanování je v této zemi vhodné pro opravdové dobrodruhy, protože „takto usalašit“ se dá téměř kdekoliv – na venkově, v lesích či horách, minimálně však 150 metrů od nejbližšího obydlí. Ze všech míst se pak musíte „odstěhovat“ nejpozději do dvou dnů. Pamatujte také na zákon, který praví, že od 15. května do 15. září nesmíte rozdělávat oheň v otevřených prostorách. To platí i pro používání kuchyňských ohřívačů na petrolej. Vše vyřeší skalnatý povrch nebo v kempech speciálně vyhrazená místa.

Další možností jsou také zařízené chatky či boudy, které v Norsku najdete na každém kroku, a hostely. Ve větších městech si můžete pronajmout rodinné či privátní penziony.

Norská kuchyně

Norští kuchaři připravují většinou jednoduchá jídla z kvalitních surovin a často bez použití speciálních koření. To však nic nemění na tom, že je tato kuchyně velice chutná. Mezi speciality patří zejména pokrmy z různého druhu masa (i losího či sobího) s bramborovou a zeleninovou přílohou. Určitě ochutnejte i pokrmy z ryb. Specialitou jsou tzv. rybí koule si sušená treska naložená v nálevu a pak ještě uvařená. Nenechte si také ujít delikatesy typu vafle, hnědý sýr (vyrobený z kozího mléka) či dobroty zvané bolle (pečivo s rozinkami, zázvorem a skořicí) a lefsa.

Pokud se těšíte na norský teplý oběd, pak se připravte na to, že možná budete v restauraci sami. Norové totiž za hlavní jídlo nepovažují oběd ale večeři. V poledne se najedí předem připraveného sandwiche či chlebem se sýrem.

Kam na výlet

Za návštěvu také stojí i Norská města. V hlavním město Oslo vás čeká příjemný zážitek například ve Vigelandovém parku nebo si můžete vybrat z množství muzeí – norské armády, vězeňské či ojedinělé Muzeum lyží. V Oslo si také můžete prohlédnout Národní divadlo, Národní galerii či sídlo parlamentu. Určitě se nevyhněte ani městu Bergen, které přiláká především obdivovatele historie na komplex hanzovních domů. V Lillehammeru si užijete nejen zimních sportů, ale oceníte i jeden z největších evropských skanzenů či rozsáhlé jezero Mjosa. Ve městě Trondheim vás může zaujmout například katedrála Nidaros nebo pevnost Kristiansten.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Norsko'
    Tipy na jiné články