Navštivte přes víkend švýcarský Curych

vydáno 07.09. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 932x

Curych je švýcarským největším městem a zároveň centrem veškerého hospodářství a už v podstatě i kultury. Sám má Curych necelých 400 tis. obyvatel, nicméně často se sekáte spíše s popisem celé aglomerace, která má přes jeden milion občanů. Do té pak spadají například Winterthur, nebo známé mezinárodní letiště Kloten. Celou oblast spojuje síť rychlodrah a poměrně hustá silniční síť. Jak charakterizovat Curych? Krásné město na břehu Curyšského jezera, které pravidelně získává ceny za nejvyšší kvalitu života mezi všemi městy světa. Tato věta opravdu mluví za vše. Curych je totiž v mnoha ohledech jedinečným městem, což vám potvrdí i samotní Švýcaři, kteří jsou již tradičné hrdí spíše na své malé vesničky. I pro turisty je pak nesmírně atraktivní.

Původně byl Curych založen jako římský vojenský tábor s poměrně výhodnou strategickou pozicí, nicméně už od roku 1828 je samostatným městem a centrem stejnojmenného kantonu. Jak už bylo řečeno v úvodu, když se řekne Curych, tak by se vám mělo vybavit především hospodářství respektive banky. Ty se odjakživa soustředily na slavnou Bahnhofstrasse, kde jich původně sídlily tři čtvrtiny ze všech švýcarských bank. Dalším významným příjmem města je pochopitelně cestovní ruch, když turisty láká především historické centrum, ale také Curyšské jezero. V tom mohou nejen plavat, ale také si zaplatit vyhlídkové jízdy na lodích, užívat si na rozsáhlých promenádách na jeho březích apod. Okouzlující je i panorama Alp v pozadí. Celým Curychem pak protéká řeka Limmat, která vytéká z jezera. 

Nyní už k tomu, čím Curych táhne, a co zde můžete vidět. Zajímavé už je samotné středověké centrum města, které je protkané velkým počtem řek a strategických vodních příkopů. Dalo by se rozdělit na dvě části právě podle řeky Limmat. Pravý břeh je mnohem rušnější a typická je pro něj část Niederdorf, kde se střetává poměrně velký počet národností, a kde je velký počet restaurací, divadel a hudebních klubů. Druhý břeh pak tvoří typicky středověký Curych, který se zde rozrostl za své hradby už v 17. Století. O sto let později si pak zažil pravděpodobně největší rozvoj v historii města. Pokud se zde budete chtít zorientovat, v mapách tuto část naleznete jako Alstadt (Staré město). Zajímavou částí centra je také slavný Lindehof, který je nejstarší osídlenou čtvrtí v Curychu, a kde dnes najdete především rozsáhlé parky.

Typický je Curych také velkým počtem sakrálních staveb, především kostelů. Většina jich je pochopitelně vzledem k vyznání Švýcarů protestantská. Dominantou města je kostel sv. Petra (St. Peterskirche), který se chlubí jedním z největších ciferníků na území Evropy, když má průměr 8,7 metru. Z dalších kostelů určitě stojí za návštěvu Fraumünster s nádhernou výzdobou oken, nebo Grossmünster z 12. století. Jak už bylo řečeno v úvodu, Curych je také kulturním centrem, což potvrzují především některá muzea a divadla. Největším muzeem je Švýcarské zemské muzeum (Schweizerisches Landesmuseum), které se může pyšnit ohromnou sbírkou zbraní, vlajek, mincí, šperků apod. Zajímavý je i Dům umění (Kunsthaus), který obsahuje díla už ze samotné Antiky. Co se týče divadel, tak v čele stojí Městské divadlo (Schauspielhaus) s velkým počtem scén, ale najdete zde i některé koncertní haly a operní domy.

Zmínka už byla i o velkém počtu parků po celém městě, ale obyvatelé Curychu také milují sport. Najdete zde velký počet především hokejových a fotbalových stadiónů, ale každoročně se zde pořádá i atletický mítink prestižní Zlaté ligy. Důležitá je pro Curych také univerzita ETH (polytechnická), která patří mezi nejlepší ústavy na světě. Poloha města je také vynikající na výlety do okolních Alp, které uvidíte přímo z Curychu. Jak jste sami jistě pochopili, jedná se o opravdu nádherné město, které dokonale vystihuje krásy celého Švýcarska, a které by vám rozhodně nemělo uniknout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články