Navštivte krásné Alentejo

vydáno 30.08. 2015 • Portugalsko • zobrazeno 1102x

Portugalská provincie Alentejo má mimo svou zemi pověst romantického kraje, jehož syrovou krásu tamní přírody navíc podtrhuje bohatá minulost plná zvratů na něž dnes upomínají mnohé historické památky spojené s různými historickými epochami. Z tohoto pohledu je Alentejo oblastí, kde nacházíme pozůstatky z dob největší slávy Římské říše, doklady mistrovství maurských stavitelů, a konečně místa, kde se skrze následné přestavby všechny tyto vlivy spojují v jeden celek. 

Pokud se ale na Alentejo blíže podíváme pohledem samotných Portugalců, pak zjistíme, že přibyla ještě jedna charakteristika, kterou je svérázná mentalita zdejších obyvatel. V  jiných částech země se tak s laskavou ironií o lidech z Alenteja dozvíte, že pokud jim je něco skutečně cizího, tak je to především spěch. Údajně zde znají pouze tři rychlosti – pomalu, ještě o něco pomaleji, stop.

Region Alentejo leží v jižním Portugalsku na Jih od řeky Tejo. Jeho rozloha představuje více než třicet tisíc kilometrů čtverečních, na kterých žije něco přes tři čtvrtě milionu obyvatel. Jeho správním střediskem je město Évora. 

Co se týče zdejšího podnebí, můžeme říci, že Alentejo patří k oblastem s nejvyššími průměrnými teplotami v celém Portugalsku, což se pochopitelně značně odráží na tváři jeho krajiny, která ačkoliv v žádném případě není monotónní, středozemní klima určitě nezapře.

Jde převážně o zemědělskou oblast, ačkoliv   její ráz se na různých místech mění, a můžeme tak mluvit přinejmenším o čtyřech „podoblastech“. Severozápadní část regionu, jež začíná při březích řeky Tejo tak například sestává především ze sytě zelených pastvin, na nichž se s rozkoší prohání skot i koně. Centrem této části Alenteja je město Santarém.   

Severovýchodní části provincie jsou známé spíše svými malebnými vesnicemi, jež pro oko Evropana žijícího ve velkém městě skýtá přesně ony romantické pohledy, jež stojí v základech jeho nikdy nesplněných snů o rurální idyle bez spěchu, paneláků a nevalné kuchyně. Primát mezi těmito  místy samozřejmě drží slavná Rota dos Castelos - v překladu  přece jen méně libozvučná - Cesta hradů, s místy jako Marvao, Nisa, Castelo de Vide nebo Portalegre.

Právě Marvao je místem, kde byly pořízené mnohé záběry nárokující si zachycení osobitého charakteru celé provincie. V 9. století totiž zde, uprostřed pohoří Sao Mamede, bylo vystavěno nedobytné sídlo, jehož poloha na samém vrcholu devítisetmetrového kopce předurčila k roli kultovního cíle cest největších romantiků, jež již měli tu čest se Alentejem blíže seznámit.  Jasně bílé domky sevřené na malé ploše úzkými uličkami, divoké výhledy daleko do opuštěné krajiny, tak  vypadá Marvao, kam se z Lisabonu přímým autobusem nedostanete dodnes.    

Jak se postupně více blížíme na Jih, krajina se na první pohled stává vyprahlejší a rovinatější, a nabývá onen charakter syrově krásného opuštěného kraje, jejž jsme si naznačili na začátku. Právě v této oblasti leží Évora, o níž se poměrně často mluví jako o jednom z vůbec nejkrásnějších měst celé země, na čemž má nepochybně svůj podíl právě i jeho rázovité okolí.

Samotné nejjižnější Alentejo potom hostí prakticky pouze olivové háje a korkové duby, které zde platí za hlavní zdroj obživy místních zemědělců, a jak hrdě přiznávají, i jako snad jediný zdroj stínu během horkých letních dnů. Právě zde potom najdete i několik přehrad, o nichž vyprahlý cestovatelé vracejících se z těchto končin jižního Portugalska nejčastěji mluví jako o zázraku, což při zdejším podnebí zřejmě ani tolik nepřekvapí. 

Vypravíte-li se do Alenteja na vlastní pěst, doporučujeme vám nechat si jeho přímořskou část nechat na závěr, co by zasloužené vyvrcholení celé cesty. Odměnou vám budou nejen nádherné pláže s osvěžující masou vod Atlantiku, ale i neuvěřitelné výhledy, jež díky řídkému osídlení celé oblasti získají ještě o něco silnější kouzlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Portugalsko'
Tipy na jiné články