Národní parky v Kanadě

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 3179x

Pro Kanadu samozřejmě nejsou typická jen velká města, komerční atrakce nebo hokej, patří k ní i jedinečné přírodní památky. Když už sem zavítáte, rozhodně musíte navštívit i některé národní parky. V Kanadě jich najdete celkem 6, plus i několik chráněných provinčních oblastí. Ty se svými scenériemi představují oproti Evropě naprostý unikát a dají se jen těžko popsat. Tyto chráněná území vám poskytnou horskou přírodu, ledovce a spoustu divokých zvířat.

Dříve než společně „procestujeme“ konkrétní parky, chceme vás upozornit na některé významné skutečnosti, či spíše upřesnit praktické informace, které byste mohli během cestování potřebovat. První potíž představuje doprava. To proto, že kanadské národní parky disponují rozsáhlou oblastí, a ta se bohužel nedá projít celá bez pomoci dopravního prostředku. Do nedalekých vesniček vás dopraví autobus, potom již musíte jednoznačně pokračovat autem. Ve většině NP si jej pochopitelně můžete vypůjčit, tak to udělejte. Populárnější dopravní prostředek je v podobě karavanu, díky němu můžete zůstat v parku klidně i pár dní. V každém případě si nezapomínejte dávat pozor na medvědy, ti se tu vyskytují ve velkém množství, a proto jídlo schovávejte tam, kde se k němu nemají možnost dostat, dále jídlo pokaždé pečlivě zabalte a raději ho nekonzumujte ve volné přírodě. Jestliže se rozhodnete jít na procházku po ledovci, dodržujte do detailů pokyny. Když už zavítáte do kteréhokoliv kanadského národního parku, připravte se na to, že při vstupu zaplatíte pár dolarů.

Národní park Banff

Tenhle NP představuje ten nejkrásnější, co v Kanadě leží. Jde o vůbec jeden z největších svého typu na světě. Zaujímá plochu větší než 6500 km2. Má nádherné prostředí i scenérii. To dokazuje i samotná skutečnost, že Národní park Banff objevíte na seznamu UNESCO. Nachází se v oblasti Alberta, tedy asi 120 km od Calgary. Může se pochlubit tím, že znamená nejstarší národní park. Jako chráněné území jej vyhlásili již roku 1885, za národní park následně roku 1930. Své pojmenování si získal podle vesničky Banff, ta je v současné době jeho hlavním turistickým střediskem. Mezi největší lákadla NP se řadí v první řadě Skalisté hory a jezera Lousie, Moraine a Peyto. Všechny disponují nádhernou vodou a ve svém okolí to jsou nejvyšší vrcholy tohoto území. Hlavně na hranici s NP Jasper naleznete spoustu ledovců. Jestliže jste na výlet vzali děti, ti rozhodně budou překvapeni ohromným množstvím sobů, losů, kamzíků, i medvědů, kteří se tu rádi prochází. Pro vaši návštěvu doporučujeme zvolit spíše léto, teploty se tu pohybují kolem 20 stupňů. Zimy tu jsou vážně mrazivé a plné sněhu.

Národní park Jasper

Národní park Jasper představuje nejrozsáhlejší místo Skalistých hor. Jeho plocha tvoří přes 10 tisíc km2. Vyskytuje se také v Albertě a na jihu sousedí s Národním parkem Banff. Nejbližší velkoměsto se jmenuje Edmonton. Nejvíce navštěvovanou oblastí je známá část Columbia Icefield zrovna na hranici s parkem Banff. Tu narazíte na největší ledovce v Kanadě. Celý NP Jasper figuruje na seznamu UNESCO. V posledních letech sem ročně směřují kroky více než dvou milionů turistů. K typickým znakům patří, jak už bylo řečeno, ledovce, dále horké prameny, jezera a vodopády, či medvěd grizzly. Střediskem této oblasti je přirozeně městečko Jasper.

Národní parky Yoho a Glacier

Tyto dva národní parky byly založeny v týž samý den a nachází se v provincii Britská Kolumbie. I ty samozřejmě najdete na Seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníky vábí na podobnou nádheru, jak to dělají jejich „konkurenti z Alberty“. Samotný NP Yoho vlastní 28 vrcholů, ty přesahují 3000 metrů a přes 400 kilometrů cestiček pro turisty. Naproti tomu NP Glacier je typický svými krásnými ledovci a rozlehlou jeskynní sítí. V obou naleznete velká jezera, vodopády a také pro tuto oblast typická zvířata jako medvědy, soby a losy.

Další národní parky

Kolos při hranicích s Aljaškou, jež zaujímá 22000 km2, představuje NP Kluane. Zde žije nejvíce savců v Severní Americe. Typické jsou pro něj zase ledovce, které se vyskytují prakticky všude a i zmíněná zvířata. Pozoruhodný je i NP Nahanni. Toho pojmenovali podle řeky, která jím protéká, a která v něm tvoří spoustu kaňonů. Samozřejmě i ten se pyšní nádhernou flórou a faunou.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články