Národní park Hortobágy - nekonečná maďarská step

vydáno 13.08. 2015 • Maďarsko • zobrazeno 1812x

  Hortobágy, nejrozsáhlejší chráněné území Maďarska,  step (puszta) pokrývající plochu čítající 80 000 hektarů, je neklamným důkazem toho, že i v Evropě lze najít turisticky atraktivní místa ne nepodobná oblastem, za nimiž se s úžasem díváme daleko za hranicemi Starého kontinentu. Toto největší nenarušené travní společenstvo v Evropě tak může svou na pohled nikdy nekončící rozlehlostí návštěvníkům nabídnout fascinaci, jíž jinak zpravidla zažívají pouze v krajinách dálného Východu, aniž by se  zároveň, byt´dočasně, museli rozloučit s  pohodlím vlastním Evropské unii. Nutno ovšem přiznat, že ohlédneme-li se do minulosti, zjistíme, že Hortobágy byly spojené se vším, jenom ne s bezpečím. Nelehký život větrem zocelených pastevců každodenně bojujících o obživu svých rodin, tisíce zmařených osudů v dobách, kdy zde totalitní režim zřizoval pracovní tábory pro nepohodlné. I tak mohou vypadat dějiny dnes opečovávané stepi zapsané na seznamu světového bohatství UNESCO.

   Pokud se nicméně dnes vypravíte do některé z částí národního parku Hortobágy, s největší pravděpodobností vás ze všeho nejdříve uhrane obraz harmonického splynutí přírody s činností člověka, v tomto případě zastoupeném pastevcem, který je výsledkem tisíce let postupného vývoje. Nevšední pestrost fauny i flóry, která si zároveň udržuje jednolitý stepní ráz, spolu s tušenou přítomností dodnes nezměněných způsobů obhospodařování, tak na okouzleného cestovatele působí Hotrobágy. Jen málo míst na světě působí natolik přirozeně a zároveň fantasticky, nepředstavitelně a zároveň bolestně skutečně.

  Největší evropské přírodní pastviny dnes tvořené kyselou stepí přitom začaly vznikat až spolu s příchodem středověku. Jde o výsledek mýcení pralesů neuvěřitelného rozsahu, jehož děsivou razanci potom ještě umocnily následné pokusy o regulaci toku řeky Tisza. Při pozorném studiu dějin oblasti však zjistíme, že člověk nebyl jedinou osobou, která utvářel ráz zdejší magické krajiny.

   Jak Tisza postupem času rostla na úkor drobných říček pramenících v horách na Severu, zároveň se široce otvíral prostor pro pastvu divoké zvěře Doby ledové. Mamuti, divocí koně, jakož i později jejich domestikovaní nástupci, ti všichni stáli v zárodku současné podoby této nebývale rozlehlé  travnaté roviny.  

   Fascinující je na této na první vzdálený pohled zejména její zdánlivě mrtvolná monotónnost. Tu však velice rychle střídá údiv nad tím, jak se podobné území může při bližším pohledu otevřít jako místo doslova bující životem.    

   Jako jedna z jeho nejzajímavějších součástí se pak bezesporu ukazují zdejší ptačí populace, v nichž mezi nejsilnějšími druhy nacházíme například husy a jeřáby. S ptačími obyvateli Hortobágy se pochopitelně výčet zdejší zvířeny nemůže vyčerpat – ne nadarmo je pro pusztu nejvýznamnějším symbolem postava pastevce. Právě on nejlépe vyjadřuje to, co je pro ni tolik charakteristické – na rozdíl od krajů mléka a strdí je zde člověk nucen žít ve skutečně úzkém vztahu se svým zvířetem, je na něm bytostně závislý.

   A možná vůbec nejdůležitější je zde to, že část území národního parku Hortobágy dodnes žije životem, který zakládá její jedinečnost, jíž se s proměnlivými úspěchy snaží zachytit snímky průvodců a nejrůznějších informačních brožur.

    Stále tak v pusztě funguje na dvě stovky pasteveckých rodin, které pěstují tradiční způsob života s jeho pasteveckými zvyky i kuchyní, stále tak zůstává živou více než tři sta let trvající tradice chovu koní. Názorně a pro nepoučeného návštěvníka tohoto národního parku nejpřístupněji, se s ní můžete seznámit při několika výborných příležitostech.  Jednu z nich představuje každoroční vrchol pastevecké sezóny: Národní pastevecké soutěž. Stejně tak musíme doporučit návštěvu Mezinárodních pasteveckých dnů. Nepodaří-li se vám v oblasti pobývat v době konání ani jednoho z nich, nejde o důvod k zoufání – s krajem se můžete seznámit i prostřednictvím návštěvy zdejšího Muzea pastevectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maďarsko'
Tipy na jiné články