Nakupování v Maroku - objevte svérázný svět súku

vydáno 01.10. 2015 • Maroko • zobrazeno 994x

Texty na cestovatelských webech věnované nakupování v cizích zemích jsme si zvykli vnímat jako standardní součást jejich obsahu. Stejně tak dobře víme, že v mnoha případech slouží více či méně obratnému zakrytí zásadního sdělení, že ve velkých městech lze narazit na rozsáhlé obchodní domy, outletová centra s vysokými slevami, a na méně prestižních adresách na drobné specializované obchůdky. S Marokem je ale celá věc o něco složitější. Zde je totiž místní kultura nákupů na trzích, jimž místní neřeknou jinak než súky, významnou součástí každodenního běhu života, a zároveň jeden z důvodů, proč z této země obvykle evropští turisté jezdí uhranuti kouzlem nepoznaného.

V obavách z nařčení z plytkosti svého cestovatelského zájmu si však mnozí zahraniční návštěvníci nechávají své zážitky  pro sebe. Což je, jak uzná každý, kdo na některém ze súků nakoupil alespoň špetku koření,  velká škoda. Je totiž značný rozdíl mezi radostí z pořízení kartonu pašovaných cigaret nebo nekolkovaného lihu, a fascinujícího zážitku odpoledne stráveného smlouváním na marockém tržišti.

Samozřejmě. Je-li to váš šálek kávy, bez problémů své peníze můžete utratit v mnoha rozlehlých nákupních centrech Marakéše nebo Casablancy, ale při vší úctě, jíž chováme k jejich přeplněným regálům, zřejmě nepůjde o zážitek na celý život, a ani tamní ceny vám s největší pravděpodobností  tak úplně nevyrazí dech. Upřímně řečeno, mnozí naši kolegové v soukromí přiznávají spíše to, že podobné komplexy v zahraničí docení teprve tehdy, přeroste-li jim exotika cizí země přes hlavu, a potřebují se proto rychle potěšit důvěrně známým prostředím nákupního centra. A přesně tuto techniku bychom si dovolili pro návštěvu Maroka doporučit i vám.

Pokud je totiž pro ulice marockých měst něco skutečně typického, pak na jednom z předních míst tohoto výčtu určitě najdeme i místní tržiště. Jejich mimořádný význam i tušený dobrodružný ráz pak jenom podtrhuje skutečnost, že se v Maroku často můžete setkat s jakýmisi kapesními průvodci, které popisují právě svět tržišť, a co více, jednou z jejich nejdůležitějších funkcí je poskytnout podrobný plán dané súky pro případ, že byste se zde v záchvatu vášně zapomněli a ztratili. Mělo smysl něco podobného nabízet v příhraničních polských tržnicích devadesátých let? Nemělo. A to i přesto, že nešlo o rozlohou zrovna zanedbatelná místa...

Charakteristickým obrazem z marockých súk, a jejich velkou předností je určitě také to, že jejich návštěvník má příležitost na mnoha místech pozorovat nikoliv znuděného stánkaře luštícího křížovku, případně jeho ženu ládující se nudlovou polévkou, ale často naopak samotný proces výroby zboží, na němž závisí obživa prodejce, a samozřejmě také živé rituály vyjednávání cen v průběhu smlouvání, společné ustavování cen povýšené na umění.

Teprve na marockém tržišti si intelektuál uvědomí sílu obchodu a pochopí, proč je tak snadné mu propadnout, a zasvětit mu zde celý svůj život. Nákup na súku je názornou ukázkou toho, jak by mohl vypadat pravý opak návštěvy českého hypermarketu. Zatímco v našich krajinách je v posledních letech mnohdy nejbližším kontaktem mezi prodejcem zboží a zákazníkem chvíle, kdy zapípá čárkový kód a lovíme kreditní kartu, marocké zvyklosti vypadají naprosto jinak.

Prodejce na trhu není servilní služebník, který se už vidí doma, ale naopak se spolu s příchodem zákazníka teprve dostává do svého živlu. Nejprve si jej z různých úhlů otrká, aby zjistil, s kým vůbec má tu čest. Buran s půlhodinou času shánějící se po kýčovitých tretkách? Zbohatlík toužící hlavně utratit co nejvíc, a aby to každý viděl? Nebo člověk s respektem přicházející do míst, kterým příliš nerozumí, ale rád by se v nich brzy zorientoval? Vězte, že pokud vám obchodník po krátké slovní výměně nabídne čaj, nechce vás ve chvíli nepozornosti utáhnout na vařené nudli, ale naopak jednoznačně dává najevo, že jste pro něj důstojný partner. Právě tehdy se otvírá prostor pro skutečné smlouvání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články