Moravský kras: Skvost Moravy

vydáno 16.09. 2013 • Česká republika • zobrazeno 2193x

Zajímáte-li se o jeskyně, krápníky a celkově krasové jevy, určitě zamiřte do Moravského krasu. Jde o nejhezčí a nejvýznamnější krasovou oblast v České republice.

O Moravském krasu

Moravský kras je nádhernou oblastí na jižní Moravě. Spadají do něj jeskyně, propast s krásnou krápníkovou výzdobou, říčky, Macocha atd. Leží v geomorfologickém celku Drahanská vrchovina a je chráněnou krajinnou oblastí.

Moravský kras se dělí na severní, střední a jižní část. V severní části je Punkevní jeskyně, Macocha, Slupsko-šošůvské jeskyně, Barcarka a Kateřinské jeskyně. Je odvodňována řekou Punkovou.

Střední část odvodňuje Jedovnický a Křtinský potok. Ze zpřístupněných jeskyní se tu nachází jeskyně Výpustek.

V Jižní části nejsou přístupné jeskyně. Nachází se tu např. Hostěnické propadání či Ochozské jeskyně.

Přístupné jeskyně v Moravském krasu

V Moravském krasu je mnoho jeskyň. Ne všechny jsou však přístupné. Uveďme si ty, které si prohlédnout můžete.

Punkevní jeskyně

Jsou nejnavštěvovanějšími jeskyněmi Moravského krasu. To je dáno především úžasnou krápníkovou výzdobou, ale i tím, že ústí do propasti Macocha, ke které se dostanete plavbou podzemní říčkou Punkva. Plavba je součástí prohlídky jeskyň.

Jeskyně Balcarka

Jeskyni Balcarka najdete na rozmezí Ostrovského a Suchého žlebu nedaleko Ostrova u Macochy. I zde se budete kochat krápníkovou i sintrovou výzdobou.

Zajímavé je především Balcarské bludiště ve Velkém dómu. Tento prostor má rozměry 65 x 20 x 15 m. Neméně zajímavé jsou i Galerie a Přírodní chodba či Dóm zkázy.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Představují rozsáhlý systém jeskyň nacházejícího se na okraji obce Sloup. V jeskyni je Sloupský potok. Návštěvníci si tu mohou projít okruh dlouhý 6 km ve dvou patrech. Je tu mnoho zajímavých dómů. V prostoře Eliščiny jeskyně se dokonce konají díky vynikající akustice koncerty komorní hudby.

Kateřinské jeskyně

V Suchém žlebu najdete Kateřinské jeskyně, které mají cca 500 m chodeb. Jako ve většině jeskyní je i zde dominantou Hlavní dóm. Veřejnosti je přístupná už od roku 1910 a své jméno si získala podle pověsti. I zde se díky výborné akustice konají některé hudební a pěvecké koncerty.

Jeskyně Výpusek

V minulosti byla jeskyně Výpustek významným nalezištěm kostí pravěkých zvířat. Dříve také byla jeskyně muničním skladem Československé armády. Zpřístupněná veřejnosti je teprve od roku 2007.

Nejvýznamnějšími jeskyněmi Moravského krasu nepřístupné veřejnosti jsou Amatérské jeskyně, Rudické propadání, Michálka, Ochozské jeskyně či Císařské jeskyně.

Propast Macocha

Součástí komplexu Punkevních jeskyň je propast Macocha. Svůj název získala na základě pověsti. Podle ní se macecha snažila svého nevlastního syna shodit do propasti a nakonec v ní skončila sama.

Jedná se o nejhlubší propast v České republice. Její hloubka je 138,4 m. Prohlédnout si můžete Macochu zezdola při prohlídce Punkevních jeskyň, ale i seshora, a to z horního či dolního můstku.

Na dně Macochy se nachází Horní a Dolní macožské jezírko. Obě jezírka jsou hodně hluboká.

Další přírodní a historické památky v okolí

I okolí Moravského krasu nabízí mnohé příležitosti pro prozkoumávání tamější přírody, ale prohlédnete si i některé historické památky.

Lákají-li vás procházky přírodou, můžete se vydat některou z naučných stezek. Jsou jimi např. Jedovnické rybníky - Rudické propadání, Josefovské údolí, Cesta železa Moravským krasem atd. V okolí jsou i mnohé přírodní památky a přírodní rezervace.

Z historických památek si jmenujme zříceniny hradů Holštejn a Blansek, Rytířská jeskyně, Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách, Kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě, Alexandrova rozhledna, rozhledna Podvrší u Veselice atd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Česká republika'
Tipy na jiné články