Montreal - centrum kanadského hokeje

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2013x

Představíme si kanadský Montreal. Jedná se o nádherné město s jedinečným centrem. V mnoha případech představuje symbol Kanady a především svatostánek ledního hokeje. Všechna tahle přirovnání si můžete, co se týče tohoto města, přečíst téměř ve všech turistických průvodců, ty vábí k návštěvě Montrealu ležícím uprostřed dvou řek. Montreal se skutečně nachází na jakémsi ostrůvku, který je z jedné strany obtékán slavnou řekou Svatého Vavřince a z té druhé řekou Ottawou. Metropole Kanady je vzdálena 190 kilometrů proti proudu. V Montrealu se mluví převážně francouzsky, vždyť jde o největší město provincie Quebec, ale nebojte se v centru se ani s angličtinou neztratíte. Panuje zde jako i v celé Kanadě nepsané pravidlo, že pokud pohovoříte pár základních frází francouzsky, budou se k vám zdejší obyvatelé chovat přívětivěji.

Z geografického hlediska znamená Montreal druhé největší město Kanady, bydlí tu přes 1 a půl milionu obyvatel. První je jeho dávný sok, Toronto. Za Montrealem stojí i celkem bohatá minulost, první občané se tu usadili již v polovině 16. století zrovna díky výhodné poloze na Montrealském ostrově. Původně se město nazývalo Ville-Marie. Své nynější jméno si vydobylo teprve o několik století později. To minulé, tedy 20. století, se následně pro město vyvíjelo ve stylu značně pomalého rozvoje, než jak tomu bylo v případě jiných měst. Vše podstatně změnily letní olympijské hry, které se tu konaly roku 1976, což je s ohledem na zde panující klima dost překvapivé. Montreal se zvedl a od osmdesátých let začal silněji růst.

V dnešní době tak představuje velkoměsto, které se směle se svou ekonomickou situací a hlavně turistickou vybaveností může poměřovat s evropskými metropolemi. Pokud bychom vám chtěli trochu přiblížit montrealské prostředí, tak vězte, že je pohodové a tiché, podobně jako ve Francii. Architektura ve městě se třeba francouzskému hlavnímu městu velmi podobá. Jestliže jste někdy zavítali do slavného Toronta, bude pro vás Montreal určitě znamenat tichý ráj. Zároveň si buďte jistí, že když Montreal navštívíte, všude narazíte na sport a nadšené občany. Montreal patří totiž jako celá Kanada k Mecce hokeje a co víc, zdejší klub Montreal Canadiens se spolu s dalšími šesti kluby zasloužil o to, aby vznikla Národní hokejová liga, proslulá NHL. Jeho domovinou je známá hala Bell Centre, ta je největší svého typu. Když hraje Montreal se svým odvěkým rivalem Toronto Maple Leafs, skoro všichni občané Montrealu se dívají a fandí, ulice jsou tak skoro prázdné.

Která místa a  památky stojí za to v Montrealu vidět? Samozřejmě doporučujeme navštívit nejhezčí staré město (Old-Montreal), což bývá v této kanadské části zvyklostí. Jedinečná pro vás bude procházka po starém přístavu, ten už nyní slouží jedině jako turistická atrakce. Při zhlédnutí nápisu Hotel de Ville, se nenechte splést. Místo hotelu objevíte nádhernou montrealskou radnici. V blízkosti se dále nachází Náměstí Jacquese Cartiera (Place de Jacques Cartier), které získalo jméno po objeviteli oblasti. Zde naleznete spoustu kaváren, restaurací a krámků. Také se o Montrealu říká, že je městem kostelů. To vyřkl už spisovatel Mark Twain – „Není možné zde hodit cihlou, aniž byste nerozbili okno kostela,“ Místní lidé patří mezi silně nábožensky založené. Dále tu objevíte nejznámější katedrálu Notre-Dame, která se podobá té slavnější z Paříže. Moderní čtvrtě vás obklopí velkým množstvím mrakodrapů a nových budov. Zároveň vlastní Montreal v této části města jakési podzemní území. Tady se vyskytuje mimořádné nákupní centrum se skoro dvěma tisíci obchody, to je pochopitelně také celé pod zemským povrchem. Na svém průzkumu po Montrealu nesmíte vynechat ani městský park na kopci Mount Royal tyčící se nad městem.

Ještě vám doplníme některé užitečné informace. Do Montrealu se velice snadno dostanete za pomoci téměř všech dopravních prostředků. Máte možnost využít dopravní uzel autobusových linek, železniční VIA Rail. Montreal vlastní i mezinárodní letiště. Létají sem lety ze všech evropských letišť. Po městě se také můžete pohybovat de facto veškerými prostředky, které znáte z Evropy. Tím nejlepším je bezpochyby metro, či kolo v historické části města. Na co si musíte dát pozor, tak na počasí. V létě teploty šplhají až ke čtyřiceti stupňům Celsia, za to v zimě teploty klesnou k mínus dvaceti, a Montreal se zahalí do tlusté sněhové peřiny.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články