Mombasa - druhé největší město v Keni

vydáno 04.09. 2015 • Keňa • zobrazeno 1530x
Přestože je Mombasa po Nairobi druhým největším městem Keni, s metropolí svojí země toho má společného až překvapivě málo. Je-li Nairobi rychlým městem úspěchu nebo naopak nepředstavitelné bídy, Mombasa již na první pohled působí o poznání méně dramaticky. Šílené tempo a drahé obleky centra Nairobi zde střídá uvolněnější přístup k životu a garderóba zřetelně odkazující k islámským vlivům. Návaznost na arabskou minulost se zde ale ukazuje téměř na každém kroku i v mnoha jiných oblastech – ať´už jde o rozmanité podoby zdejší architektury, tak třeba i obvyklý jídelníček bohatě těžící z místních tradic. Tak dnes vypadá Mombasa, hlavní město přímořského turismu v Keni.
     Mombasa se rozkládá při březích Indického oceánu, a nadto z větší části na ostrově, který s pevninou spojuje několik mostů. Jih tohoto ostrova je pak ze souše přístupný pouze po moři, v našem případě tedy trajektem. Díky této své poloze se z Mombasy postupně stal vůbec největší přístav ve Východní Africe, kromě něj zde najdeme také významné mezinárodní letiště. V Mombase dnes podle odhadů žije zhruba tři čtvrtě milionu lidí.
     Mimo širokých možností pro trávení volného času na pobřeží – hodinu dvě jízdy z města můžete najít neuvěřitelné liduprázdné pláže plné bílého písku – je Mombasa ideálním místem i pro každého, kdo by se rád blíže seznámil s minulostí i současnou podobou svahilské kultury, jíž je zde přisuzovaná veliká vážnost. V tomto směru je samozřejmě naprostým základem návštěva Starého města, kde ledacos odkoukáte i během návštěv kaváren a některého z desítek pouličních bister.
     Mluvíme-li o samotné Mombase, dalším neopominutelným místem města je nesporně také slavná pevnost Fort Jesus, jež je v současnosti daleko nejnavštěvovanější turistickou atrakcí ve městě. Fort Jesus leží na pobřeží nedaleko historického centra Mombasy, a představuje ukázkový příklad portugalské koloniální architektury šestnáctého století. 
     V současné době v jejích útrobách funguje muzeum pokrývající smutnou kapitolu zdejších dějin, kdy Mombasa sloužila jako významné místo tranzitu otroků z různých částí Afriky. Můžete si tak zde prohlédnout jak vlastní vězeňské cely, tak i místa v nichž docházelo k nejrůznějším krutým mučením, během jejichž prohlídky se vám nejspíš i po staletích sevře žaludek. Určité uklidnění pak může přinést výhled na západ i východ slunce, kvůli němuž Fort Jesus otvírá své brány již za časného rána.       
     Podobné proslulosti se mezi poučenými návštěvníky Mombasy těší i historické zříceniny městečka Gedi. Ty najdete v severní části pobřeží Mombasy směrem na Malindi, které v minulosti obývalo několik tisíc Svahilců, jimž zde silnou rukou vládl pohádkově bohatý Sultán. Ruiny pochází z 15. století, kdy celá vesnice byla vystavěna výhradně z kamene, díky čemuž se mnohé její části podařilo dochovat v relativně zachovalém stavu. Celé Gedi je v současnosti vyhlášeno jako Národní muzeum, díky čemuž předpokládáme, že v podobném stavu vydrží i do budoucna.     
     Přestože si mnozí lidé Mombasu spojují právě s její divokou minulostí, díky níž si mimo jiné vydobyla i přezdívku „Ostrov války“, nebo naopak se současnou turistickou idylou, jedním z nejvíce navštěvovaných míst jejího okolí je nepochybně i Haller Park. 
     Toto jméno nese největší přírodní rezervace v blízkosti Mombasy, která paradoxně leží nedaleko cementárny Bamburi. Jde o fascinující komplex botanických zahrad, v nichž se prohání obrovské množství nejrůznějších druhů zvířat. Skrze Haller Park vede mnoho cest, na nichž ve společnosti zkušeného průvodce můžete být svědky mnoha situací, k nimž byste se jinak nachomýtli spíše jen náhodou, a určitě ne zrovna s pocitem bezpečí, jako jsou například různé souboje hadů a ještěrů.
     Zdejší zajímavostí je určitě také skutečnost, že ještě v poměrně nedávné době bylo území Haller Parku kusem mrtvé půdy zničené bezohlednou těžbou vápence, a dnešní divoký život je výsledkem namáhavé a zdlouhavé revitalizace. 
     Na závěr připojíme ještě jedno o něco praktičtější doporučení – až se na vzdálenějších místech na pobřeží Mombasy budete chystat vstoupit do vln Indického oceánu, vezměte si raději boty do vody – snáze se v nich vyhnete mořským ježkům. Stejně tak se někdy doporučuje dívat po žralocích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Keňa'
Tipy na jiné články