Méty - pravá Francie kousek za hranicemi

vydáno 01.10. 2013 • Francie • zobrazeno 2567x

Pokud z Francie znáte pouze Paříž, je ten pravý čas to napravit. Metropole není celá země a i její jiné části nabízí spoustu krásných míst k návštěvám. Jedním z nich je právě město Méty neboli Metz. Cesta do nich vás ani nepřijde na tolik času a na tolik peněz, jako výlet do destinací hlouběji ve francouzském území. Méty se totiž ocitají jen „kousek“ za hranicemi s Německem. Toto město je často první zastávkou dálkových autobusů na území Francie.

Ubytování zde naleznete snadno, a to i s ohledem na rozpočet. Pokud si potřebujete vystačit s málem, nabízí se hotel Formule 1. Pokud tuto síť již znáte, zajisté dobře víte, co od Formule čekat. Především čisté a denně uklízené pokoje. Také hygienicky dobře zajištěná sociální zařízení a sprchy, které se po každém použití samy umyjí. Jejich nevýhoda je v tom, že jsou společná, a proto umístěná na chodbách. Pro zajištění soukromí je ale každá kabinka opatřená něčím, co nelze nazvat jinak než „semafor“. Svítí-li zelená, značí to, že daný záchod či sprcha jsou volné a vydezinfikované, tedy připravené k použití. Červené světlo oznamuje, že kabinu buď někdo právě obývá, nebo že se čistí. Hotel Formule 1 není v oblasti Mét jediný, lze pak tedy volit mezi preferovanějším umístěním. Oceníte však pouze nejlevnější cenu, vzdálenost do centra už většinou ne. Formule 1 je ve světě dobře známou velikou hotelovou sítí, ale většina z jejích budov stojí na periferiích. Pokud jste přijeli vlastním autem, je situace zase jiná, pokud si chcete vypomoci autobusem, jistě se dovedete místních poptat, kdy a kam který jede.

Pokud není cena za noc to, co byste museli nebo chtěli řešit, naleznete spoustu luxusnějších i plně luxusních velkých i menších hotelů přímo v centru. Pokud tedy nechcete chodit přes na pohled ne příliš hezkou okrajovou čtvrť, je příplatek tou lepší variantou.

Nyní je již vhodná chvíle pro to vyložit, v čem jsou Méty tak unikátní, proč se vlastně vyplatí si do nich udělat nejlépe několikadenní výlet. Dominantou métského náměstí Place d´ Armes je totiž pompézní gotická katedrála sv. Štěpána, francouzsky zní její název ještě vznešeněji: Cathédrale Saint-Étienne de Metz. A přesně takový, totiž vznešený, pocit z této církevní stavby máte, když projdete její masivní branou. Katedrála se totiž pyšní desátou nejvyšší chrámovou lodí na světě, přičemž do výšky čítá 40 metrů. Také její venkovní výzdoba vám doslova vyrazí dech a není se co divit, když většině pohledů či cestopisným knihám z Mét vévodí na titulní straně právě tato stavba.

Pokud máte kostely a katedrály v oblibě, v Métách je hned několik desítek důvodů, proč je navštívit. Kostel či kostelíček najdete na každém rohu a projít všechny, které v městě jsou k nalezení, je úkol téměř nesplnitelný. Jeden z takových svatostánků byl vybudován dokonce již kolem roku 400! Jedná se o stavbu kostela Saint-Pierre-aux-Nonnains a rozhodně by bylo chybou tuto pamětihodnost opomenout.

Milovníci moderního umění ale nemusí přijít zkrátka, protože i pro ně je zde místo, které si zamilují. Je jím galerie moderní tvorby Centre Pompidou, která zaujme už zvenku svojí nebývalou architekturou. O to zajímavější jsou exponáty uvnitř, z nichž některé jdou jen stěží pochopit. Obdivovat tam můžete mrtvé ptáčky v háčkovaných košilkách, prostou židli postavenou ke stěně, barevné malby i plastické umění. Každý si přijde na své, a to i ti mírně konzervativnější návštěvníci, kterým černý čtverec na bílém plátně zrovna nic neříká.

Mezi další neopomenutelné dominanty Mét patří budova nádraží, která spíše navozuje pocit chrámu než rušné železniční haly. Před nádražím se rozkládá prostorné náměstí, kde mládež ráda tráví volný čas a dospělí si zde zase dávají navzájem srazy.

Romantické duše ocení, že město Méty leží na soutoku dvou řek, a to Mosely a Seilly. Díky tomu lze kolem řečišť najít zhruba 35 kilometrů nábřeží vyzývajících k procházkám, ke kterým vábí i všudypřítomné zelené parky a zahrady.

Navštívit můžete i zajímavá muzea (například muzeum Musées de la Cour d’Or), obchodní dům nebo klasickou tržnici s rybami, sýry, vínem a dalším farmářským sortimentem. K posezení vábí nesčetné restauračky a podniky, ty dražší s výhledem na katedrálu i ty levnější a zapadlejší s výhledem „jenom“ na řeku.

Konečný nákup suvenýrů poté můžete svěřit do rukou obchodnímu centru, kde pořídíte vína, sýry i čokolády za velmi příznivou, neturistickou cenu.

Na Métách je krásné to, že přímo srší dechem Francie a romantikou Paříže, a přesto se v nich pohybuje jen málo turistů. Je zde tolik nádher, které je možno obdivovat a tolik zajímavých míst, že vám Méty vydrží i na několikadenní dovolenou. A jestli se bojíte, že se mimo Paříž anglicky nedomluvíte, protože to Francouzi nedělají rádi, pak je to omyl. Byli to oni, kdo na nás první spustili raději anglicky, když naše francouzská domluva byla plná nejasností...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články