Melilla - Španělsko černého kontinentu

vydáno 05.02. 2016 • Maroko • zobrazeno 1018x

Vypravíte-li se do Melilly, budete mít příležitost zblízka poznat město, které je jedním ze dvou pozůstatků španělské koloniální minulosti na africkém kontinentu. I když je město španělskou enklávou, ryze evropský kolorit v jeho ulicích pochopitelně budete hledat marně – třetina obyvatel je totiž berberského původu. Zároveň má ale Melilla  svou atmosférou poměrně daleko i k životu typickému pro africká města. Jinými slovy i zde se ocitáte na místě, kde společné soužití odlišných kultur vytvořilo unikátní prostředí, v němž návštěvník nenachází příliš prostoru pro klišovité obrazy – ulice Melilly jsou zkrátka světem samy pro sebe.

Melilla, město s necelými sedmdesáti tisíci obyvateli ležící na pobřeží středozemního moře, je nejenom místem jako stvořeným pro vodní sporty, kde se daří zejména jachtaření, nebo třeba  potápění, ale především městem s bohatou minulostí, která zde pro mnoho obyvatel Afriky v neméně dobrodružném duchu pokračuje dodnes.

Město se totiž mimo několika skutečných architektonických skvostů, jako je například Capilla de Santiago – jediná gotická stavba Afriky, může pochlubit také svou pověstí zaslíbené brány do Evropy, kterou se po dlouhá léta snaží projít tisíce obyvatel okolních zemí ve svém hledání důstojnějšího života. Pokud proto neholdujete nudným přímořským letoviskům přeplněným zakaboněnými rekreanty, mohla by pro vás v oblasti Středozemního moře být Melilla tou pravou volbou.

Více než pětsetletá zkušenost soužití na hranici dvou světů, za niž město můžeme považovat dodnes, totiž z Melilly udělala místo oblíbené zejména těmi dobrodružnějšími z řad zahraničních turistů, které spíše bezchybné hotelové služby láká vidět na vlastní oči složitě vyjednávanou hranici mezi oběma kontinenty a způsoby, kterými se toto úsilí obou stran otiskuje ve tváři města. Důležitý je na tom také fakt, že ani lidé na zdejší radnici se z Melilly nesnaží udělat zaměnitelné letovisko s mořem a předraženou kuchyní, ale naopak se všemožně snaží podporovat kulturní život v celé oblasti.  

Nutno ovšem přiznat, že i kdyby tomu tak nebylo, zbavit město jeho jedinečného charakteru by bylo více než obtížné. Melilla v minulosti představovala jednu z vůbec nejvíce prosperujících části Španělského Maroka, a jako taková i následně vypadala. Zdejší vrstva zbohatlíků totiž, možná i kvůli mindráku ze skutečnosti, že neleží v Evropě, se snažila veškerou svou moc dávat na odiv způsobem, za nějž nejúspěšnějším obyvatelům Melilly dnes můžeme být jedině vděčni. A to co nejpoctivější modernistickou architekturou Španělska své doby, art noveau v katalánském hávu.

Zajímavý je na celé věci zejména fakt, že přestože v době, o níž je řeč, již tento směr v podstatě vyšel z módy, v Melille se v tomto slohu stavělo dále, a to bez jakýchkoliv pochyb. Díky tomu dnes návštěvníci města mohou v jeho ulicích vychutnávat důstojnou eleganci modernistických staveb, jichž  v celém Španělsku najdeme více jen v Barceloně. V Melille jich tak je na oficiálním seznamu zapsáno na pět stovek.

Melilla je z hlediska památek nicméně velice zajímavým místem i z jiného pohledu. Kolem města totiž byly spolu se začátkem 16. století vztyčeny vysoké zdi, jejichž výstavba průběžně pokračovala až do 19. století. Některé z nich byly během tohoto období přestavěny na skutečné hradby, které měly za úkol chránit Melillu před nájezdníky, kteří se chtěli také trochu potěšit z úspěchů města. Díky této hrozbě vpádu však zároveň vznikla mimořádně hodnotná památková čtvrt´, která do města každoročně láká tisíce turistů. 

Kromě primátu co do gotických staveb a silné tradice modernistické architektury je pro Melillu typická ještě jedna architektonická zvláštnost. K velkému překvapení většiny tehdejšího uměleckého světa totiž v Melille nečekaně rychle zdomácnělo i art deco -  k nejslavnějším realizacím 30. let 20. století tak ve městě patří například známá mešita Central, nebo Palác Sněmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články