Marseille - exotické a kosmopolitní město

vydáno 06.09. 2013 • Francie • zobrazeno 2340x

Město Marseille patří k nekrásnějším turistickým cílům jižní Francie.  K největším lákadlům patří malebná přímořská poloha města a krásný přístav. Marseille má velkou historii. Vždyť první osadu zde založili již antičtí Řekové a nazvali ji Massilia. Později zde pobývali také Římané, kteří tu čile podnikali a obchodovali s cizími obchodníky.

Přístav je bránou do Afriky.

Přístav v Marseille se tak stal jakousi bránou do Orientu. Zde se nakupovali luxusní předměty, drahé a cenné zboží pro marnotratné Římany. I v současné době si zdejší přístav ponechal svou jedinečnost. Je to nejdůležitější přístav Francie. Marseille je také druhé největší město, hned po Paříži. Má úzké spojení se Středním východem a severní Afrikou. Město je doslova prosycené smíšenou exotickou atmosférou a tradičním jihofrancouzským koloritem. Město v nedávné době proslulo i trochu nechvalně. Neblahé byly aféry kvůli korupci, překupnictví a drogám. Nedobrou pověst města turistům vynahradí krásné památky a romantická zákoutí. Určitě se projděte v úzkých stupňovitých uličkách. Obdivujte tichá náměstí, krásná průčelí domů z 18. století, která poněkud ostře kontrastují s ruchem známých bulvárů Canebiere a Cité Radieuse nebo s poválečným velkolepým obytným komplexem s velkou dávkou invence a novátorství Le Corbusiera. Ani starý přístav nijak nezahálí.

Kde se najíme a kde budeme spát?

Využívají ho především malé čluny a každý den se tu koná známý rybí trh, který je oblíbenou podívanou pro mnohé turisty. Určitě musíte ochutnat zdejší hutnou rybí polévku s názvem bujabéza. Všichni milovníci dobrého jídla se shodují, že právě v Marseille jí umí ze všech nejlépe. Neváhejte, okuste a posuďte sami. Na Vaše chuťové pohárky čekají i různé bagetky, sladké speciality nebo ovoce a zelenina z místních stylových trhů. Ubytovat se můžete ve zdejších tichých a romanticky zapadlých rodinných hotýlcích. K dispozici jsou i klasické mezinárodní hotely, hotelové řetězce, penziony, apartmány u moře a nebo levné kempy. Podle stavu své peněženky si vybere opravdu každý turista.

Marseille město muzeí.

Ve starém přístavu, ale i jinde ve městě narazíte na množství muzeí. Vyberte si to pravé přesně pro Vás. My jsme připravili několik speciálních typů na návštěvu zdejších muzeí. K nejlepším patří Musée des Docks Romains, Musée Historie de Marseille, Musée du Vieux Marseille a Musée de la Mode. V obchodní čtvrti narazíte na Musée Cantini. Toto zajímavé muzeum příkladně pečuje o sbírku sochaře Julese Cantiniho, která je zaměřena na období 20. století. Uvidíte obrazy surrealistů, kubistů a fauvistů. Na opačné straně se nachází jeden z nejhezčích domů v Marseille a v něm Musée Grobet-labadié. Zde budete pro změnu obdivovat krásný nábytek a tapiserie. Jsou zde rovněž obrazy z období 17. – 19. století a také sbírka unikátních hudebních nástrojů. Milovníky umění zaujme jistě Musée des Beaux Arts. Najdete ho v pěkném paláci Longchamp z 19. století. K nejvýznačnějším dílům patří obrazy moru v Marseille, jsou malované kolem roku 1721 od malíře Michela Pugeta. K dalším skvostům patří nástěnné malby znázorňující město Řeků a Římanů.

Vězeň hrabě Monte Christo.

Od starého přístavu se posuneme na blízký ostrůvek, který je vzdálen asi dva kilometry. Na něm se totiž rozkládá Tisový hrad. Byl velmi obávanou pevností, která sloužila již kolem roku 1529 pro zdejší dělostřelectvo. Později se pevnost stala věznicí. Údajně tu byl držen i slavný hrabě Monte Christo ze stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Návštěvníci mohou nahlédnout i do jeho cely, kde uvidí otvor, kterým uprchl. Jinak zde byli vezněni lapkové, obyčejní provinilci nebo odpůrci minulých poměrů a politiky.

Grandiózní bazilika.

K atraktivitám patří rovněž neobyzantská bazilika Notre-Dame-de-la-Garde. Byla postavena v letech 1853 – 1864. Je dominantou města. Má 46 metrů vysokou zvonici, kterou zakončuje pozlacená socha Panny Marie. Ani interiér svou krásou nijak nezaostává. Je přepychově zdoben mramorem a mozaikami. Určitě shlédněte také opatství svatého Viktora, které vypadá jako pevnost, katedrálu s hroby marseillských biskupů, muzeum archeologie s úžasnou sbírkou egyptských artefaktů a mnohé další. Marseille stojí za Vaši návštěvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články