Marakéš - oblíbený cíl dovolené v Maroku

vydáno 02.11. 2015 • Maroko • zobrazeno 1201x

Město chaotických trhů, historické zástavby lákající evropské turisty, ale zároveň  i moderních budov, které fascinují maročany ze všech koutů země. Takový je dnes Marakéš, druhé největší město Maroka, známé také jako Rudé město, případně Al Hamra. Metropole jižního Maroka, epicentrum zdejšího turistického ruchu.

Marakéš leží v jihozápadní části Maroka při úpatí pohoří Atlas. Přestože neustálý růst počtu jeho  nemůžeme plně připsat na vrub jeho polohy, jež město obdařila mnoha podmanivými výhledy a okolím, které přímo svádí k podnikání nejrůznějších jednodenních výletů, nelze zastírat, že dobré jméno, jemuž se město ve světě těší, je alespoň zčásti dané právě rázem místa, na němž se Marakéš rozkládá.

Ostré vrcholky pohoří Atlas, jež se zde k modrému nebi zdvihají téměř za branami města tak tvoří jednu z jeho největších deviz, a výhled na ně potom jeden z hlavních zdrojů jeho romantické atmosféry. Horká léta plná vlahých nocí, a bílé zimy plné sněhu. I to jsou neodmyslitelné součásti rázu marakéšského okolí.

Dnešní Marakéš lze rozdělit do dvou částí. Prví z nich, Medina, představuje historické město plné mnohdy velice nepřehledných, úzkých a dvojakých uliček, které ve svých zdech hostí tradiční obchůdky, čajovny a kavárny. Právě sem proto často míří první kroky zahraničních návštěvníků města, kteří vědí, že právě zde vznikl onen mýtický Marakéš, s jeho doširoka otevřenou náručí, která sem v 60. letech lákala tolik vzpurné mládeže ze západních zemí.

Jiná, a mnohdy přímo opačná tvář Marakéše se potom příchozím ukazuje během průchodů ulicemi nového Marákeše, z největší části vystavěného čistě podle kritérií evropského velkoměsta. Tato část potom nese jméno Gueliz, stejně tak se s ní ale někdy lze setkat i pod názvem Ville Nouvelle. Jak jsme si již naznačili, je-li dnes paradoxně nejvyhledávanějším útočištěm Evropana pobývajícího v Marakéši právě staré město, O Ville Nouvelle platí téměř pravý opak. Právě její ulice tak často ztělesňují současnou podobu marockého snu o luxusním bydlení. Gueliz tak dnes hostí mimo honosných staveb ze skla a oceli především drahé restaurace, značkové obchody západnch řetězců, a samozřejmě mnohé fast foody evropského střihu.

Hledáme-li potom v Marakéši opravdové centrum zdejšího veřejného života, nesporně jej nacházíme v prostorách centrálního náměstí nesoucího jméno Jemaa – el – Fna, které ožívá zejména spolu s příchodem tmy. Celému Jemaa – el – Fna přitom vévodí jednoznačně nejvyšší budova města, imozantní stavba měšity Koutoubia.

Ta se tak může pochlubit minaretem tyčícím se do výše asi sedmdesáti metrů, ale mimořádným historickým významem. Stavba mešity Koutoubia totiž byla zahájena již v polovině dvanáctého století, a dokončena byla o padesát let později. Její význam nicméně spočívá spíše ve skutečnosti, že stavební sloh,  v němž mešita byla vyvedena předjímal styl, jež se později stal typickým pro celé  Maroko, a návštěvník Koutoubii tak stojí před počinem vskutku průkopnickým.

Pokud jde o další zajímavá místa, dovolíme si za všechny jmenovat alespoň Hrobky Saadů, k jejichž objevu došlo až na začátku 20. století, a samozřejmě také Suuqs, nejslavnější tržiště ve městě, v jehož prostorách se koncentruje vše, co na Maroku spatřujeme exotickým.

Zmíněné Hrobky Saadů se díky jejich pozdnímu nálezu podařilo dochovat v podobě přímo odpovídající času, kdy v jejich útrobách došlo k pohřbíváním, na rozdíl od jiného podobného místa – paláce El Badi nedošlo k jejich vyrabování, což někteří historici připisují náboženským důvodům, přesněji obavám ze zaslouženého trestu. Jejich vchod se podařilo důkladně zabarikádovat, a proto sem skutečně po stovky let nepáchla lidská noha. Návštěva Hrobek Saadů se tak příliš neliší od cesty strojem času, kdy si naplno můžete vychutnat podmanivé kouzlo tradiční výzdoby založené zejména na tzv. zelij – klasických marockých dlaždic. Zajímavostí je, že hrobka v sobě ukrývá i místa posledního odpočinku křesťanů a židů, jejichž náhrobky byly značeny odlišně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články