Mallorca - největší z baleárských ostrovů

vydáno 06.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2128x

Baleárské ostrovy, Španěly nazývané Islas Baleares se nacházejí na východě Španělska a na západní straně Středozemního moře. Baleáry jsou souostroví. Hlavní z ostrovů jsou Ibisa, Formentera, Menorca a největší z nich Mallorca. Polticky tvoří provincii s určitou formou autonomie na Španělském království. Úředními jazyky jsou katalánština a španělština. A hlavním městem je Palma de Mallorca.

Baleárské souostroví obývali již Féničané a Řekové. Po nich Římané. Ostrovy se staly obrannou částí, pak samostatnými a nakonec načas útočištěm pirátů. Na ostrovech největší stopy zanechali Římané. Založili zde města Palma de Mallorca a Pollentia (dnešní Alcúdia). V Pollense se dodnes zachoval římský vodovod.

Ibisa je třetí největší ostrov baleárského souostroví. Žije zde kolem 10 tis. obyvatel. Hlavní město ostrova se jmenuje Eivissa. Ve městě a v jeho okolí se nachází mnoho pozůstatků architektury a staveb z dob, kdy ostrov a město obývali maurové ( maurské hradby starého města jsou na seznamu památek UNESCO). Ostrov je většinou hornatý, jeho strmé skály se z vnitrozemí rychle svažují do průzračného moře, kde vytvářejí krásné písčité pláže. Nedaleko ibisi leží ostrov Formentera. Na tento ostrov se dostanete pouze z Ibisi. Na rozdíl od svého většího souseda jeho povrch není hornatý nýbrž rovný. Vznikají zde dlouhé a hluboké pískové pláže.

Největší z baleárských ostrovů je Mallorca. Její název vznikl ze starého pojmenování ostrova Římany a to "major" - jako největší ostrov Baleár. Její rozloha činí  3.680 km2. Ostrov se nachází 180 km jihovýchodním směrem od přístavu Barcelona a je obklopen ostatními Baleárskými ostrovy.

GEOGRAFIE OSTROVA MALLORCA

Ostrov nabízí hory i planiny jako kontinent. Je však poměrně malý a proto jeho kouzlo ční v tom, že všechny jeho krásy máte blízko. Vzdálenost mezi východní a západní částí ostrova je cca. 100 km, mezi jižní a severní cca. 77 km.

Jak jsem již řekla povrch ostrova je různorodý. Na východě se rozkládá kopcovitá krajina Sierra de Levante. A po celé západní straně ostrova se táhne horský masív Tramuntana. Chrání ostrov před větrem a nepříznivým počasím. Severozápad ostrova lemují strmé skalnaté útesy. Na rozdíl od hornatého pobřeží je vnitrozemí ostrova rovné (Llanurra del Centro) s četnými údolími. Tyto oblasti patří mezi nejúrodnější části ostrova. Pro jih a severovýchod ostrova jsou typické dlouhé písečné pláže.

PODNEBÍ

Ostrov leží v mírně subtropickém pásmu. Zimy tu bývají mírné a vlhké ( min.10 stupňů Celsia) a léta suchá ( max. 33 stupňů Celsia). Horský masív Tramuntana chrání ostrov před nepříznivým počasím.

OBYVATELÉ

Obyvatelé jsou veselí, vstřícní, přátelští, milí, pohostinní a pyšní na svůj kraj. Ale také líní a pomalí. „Na vše je času dost.“ Takže pokud si potřebujete něco vyřídit, dopředu se obrňte trpělivostí.

Charakteristickým rysem je odpolední siesta (od 14 do 17,30 hodin). V této době zavírají všechny obchody. Je to hlavně z důvodu počasí. V letě jsou zde až čtyřiceti stupňová horka. V takové době se nikomu nechce opustit stinné místo.

Turistické oblasti OSTROVA MALLORCA, města a zajímavosti

Nejoblíbenější turistické destinace se nachází na jihu a severovýchodě ostrova. A to proto, že rovinné a úrodné středozemí zde klidně přechází k moři. Můžete zde vidět krásnou krajinu, faunu i fóru jak pobřeží tak vnitrozemí.

Palma de Mallorca je jedno z nenavštěvovanějších měst. V historické části města najdete gotickou katedrálu. Je to skvost nejenom města, ale i ostrova. Stavět se začala ve 13. století. Procházkou kolem katedrály projdete do staré čtvrti. Zde na vás dýchne španělský životní rytmus. Ulice jsou posety palmami, plné butiků a obchodů, neustálý ruch a uspěchaní obyvatelé. Kolem skoro každého rohu se nachází kostely, ze kterých většina sloužila původně jako židovské chrámy.

Ke kultuře patří bezesporu slavnosti. Ve Španělsku se slaví hodně, každý svátek Svatého nebo jednou ročně férie. Každá provincie a městečko si uspořádá průvod s koňmi. Průvod prochází městem, přitom se tančí flamengo, popíjí, pojídá a baví. Zde se tento svátek slaví vždy na Velký Pátek o Velikonocích.

Město Pollença je typické španělské město. Město je bohaté na historické památky a kulturní zážitky férie. Městečko ze svého tichého klidu ožívá každý velký patek na Velikonoce. Při této oslavě je snesen portrét Kristova těla z El Cavaria, po 365 schodech do hlavního městského kostela. Během léta se zde koná i známý festival klasické hudby. Častými účinkujícími jsou mezinárodní hudebníci na nejvyšší úrovni. Pokud při svém pobytu nezastihnete ani jednu ze slavností můžou vás uspokojit místní trhy. Ty se konají každou sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články