Maledivy - ráj na zemi pro romantické turisty

vydáno 06.09. 2013 • Maledivy • zobrazeno 2261x

Hledáte dovolenou v tropickém ráji s voňavým mořem, bělostným pískem a všudypřítomnými zelenými palmami?  Tak pak jsou pro Vás Maledivy tím správným rozhodnutím. Zde zažijete skutečný ráj na zemi. Budete uvolnění a v pohodě. Prosejte v prstech písek, lenošte v teplých paprscích slunce, bavte se a sportujte. Moře je hlavní devizou Malediv. Proto ho také obyvatelé udržují v úzkostlivé čistotě. Tady uskutečníte romantické líbánky, svatbu nebo toužebně očekávanou odpočinkovou dovolenou. To vše nabízí Maledivy.

Báječný podmořský svět.

Zadíváte se do modré laguny, budete se ovívat jemným mořským vánkem a holdovat šnorchlování i potápění, díky kterému objevíte fantazijní podmořský svět Malediv. Můžete navštěvovat ostrůvek po ostrůvku a ochutnávat jeden svěží drink za druhým.

Kde leží Maledivy?

Maledivy leží přibližně 600 kilometrů na jihozápad od nejjižnějšího cípu Indie. Maledivy se skládají asi z 1190 nízko položených korálových ostrovů větší či menší velikosti a z nesčetných podmořských útesů. Přírodní hranice jednotlivých regionů pak vyznačuje 26 podmořských útesů.

Pidi ostrůvky.

Souvislý pás Malediv se táhne mořskými vodami Indického oceánu v délce 850 kilometrů, na šířku měří kolem 130 kilometrů. Celková plocha maledivského území činí asi 115 000 kilometrů čtverečních. Z této úctyhodné rozlohy zabírá souš pouhých 298 kilometrů čtverečních. Na Maledivách rozhodně nehledejte žádné kopce ani řeky. Žádný z maledivských ostrovů nevystupuje více než tři metry nad hladinu moře. Žádný z nich také neměří na délku více než 8 kilometrů. Zdejší půda tedy není příliš úrodná a daří se tak jen určitým plodinám a živočichům. Je to úplně jiný svět, než na který je zvyklý upracovaný středoevropan. Čas tu plyne klidně a přirozeně. Zkuste se vžít do denního rytmu zdejších domorodců. Bude Vám báječně.

Vyberte si jeden z mnoha ostrůvků …

Celkový počet ostrovů odhadují různé prameny a vědečtí pozorovatelé na 1300 až 13000. Podle oficiálních údajů však Maledivy tvoří 1192 ostrovů, z toho je obydlených pouze 292. A jak se ostrovy na Maledivách počítají? Na první pohled se může zdát, že se jedná o velmi jednoduchou záležitost. Avšak opak je pravdou. Ve skutečnosti je totiž takřka nemožné odlišit jednotlivé útesy, které trčí nad hladinou a které jsou těsně pod ní. Dokonce i relativně stabilní ostrůvky mohou být za špatného počasí smeteny ze zemského povrchu nebo se rozdělit na další dva samostatné ostrovy. Takto příroda čaruje na Maledivách. Zelená vegetace je téměř všudypřítomná. Na opuštěných ostrůvcích najdete ovšem jen hrstku křovisek. Jinak to mu je na ostrovech obydlených, kde si s větrem hrají palmy a Vaše smysly svádí jednotlivé druhy květin a především jejich omamné vůně.

Novodobým trosečníkem na Maledivách.

A co je rozumí pod termínem obydlený ostrov? Je to takový, kde žijí původní obyvatelé Malediv. Proto dochází k velmi zajímavé situaci. Přibližně 90 ostrovů Malediv slouží pro rekraci a pobyt turistů z celého světa. I přes svůj veškerý komfort a luxus, tak stále zapadají do kolonky neobydlené. Aspoň se přátelům a známým po příjezdu z tohoto maledivského ráje můžete pochlubit, že jste pobývali na neobydleném ostrůvku v Indickém oceánu.

Maledivy pohledem statistiky.

Úvodem také trochu statistiky. Největším obydleným ostrovem Malediv je Gan na atolu Hadhdhunmathee, který měří sedm kilometrů na délku a 1,5 kilometru na šířku. Bydlí zde 2244 obyvatel. Oproti tomu nejmenším ostrovem je Maduvvari, najdete ho na atolu Mulaku. Je dlouhý pouhých 80 metrů a široký 40 metrů. Žije tu 451 obyvatel. Nejméně lidnatý je podle posledního sčítání ostrůvek beze jména, kde údajně žijí jenom tři osoby, které jsou výhradně ženského pohlaví.

Nápoj lásky i lektvar na rozvod.

K hlavnímu náboženství se řadí muslimské. Ovšem domorodci praktikují mnohé původní přírodní víry. Například se dodnes bojí zlých duchů, kteří na zemi, v moři i povětří. Proto se proti zlým duchům pomocí nerůznějších lektvarů a kouzel. Mezi lektvary je známý nápoj lásky zvaná istri a lektvar s opačným účinkem varitoli, který se používá k urychlení rozpadu manželství. I takto pestrou mozaiku vyznání tvoří Maledivy. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maledivy'
Tipy na jiné články