Maďarsko - země neocenitelných možností

vydáno 06.09. 2013 • Maďarsko • zobrazeno 2221x

Dříve lidé návštěvu Maďarska do letních dovolených příliš nezahrnovali, přestože nabízí velké množství rekreací. Možná je to tím, že byste v této zemi hledali marně moře, vysoké hory a také sníh. Maďarsko je celkem placaté a velké kopce se vyskytují pouze při hranicích se Slovenskem.

Na druhou stranu, pokud nehledáte extrémní vysokohorskou turistiku či potápění do mořských hlubin, dovolenou si zde jistě užijete. Najdete zde kulturní i společenské vyžití, spoustu koncertů a navštívit lze i folklorní slavnosti. Co se týče pití, po duši vás určitě pohladí místní vína. Milovníky sportu potěší jak klasické aktivity (například rybaření, koupání a plavání), tak i speciální jako cykloturistika, let balónem, létání na rogalu, windsurfing, jachting nebo vodní lyže. Na své si přijdou i obdivovatelé koní, vláčků či lodí, na které čekají nostalgické jízdy historickými prostředky. Pokud přijedete do Maďarska se zdravotními potížemi, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu vyhlášených maďarských lázní.

Co v Maďarsku ochutnat

Jíte rádi? Jíte hodně? Pak se vám z tohoto hlediska bude určitě v Maďarsku líbit. Nejenže ceny jídla jsou pro české občany přijatelné, ale i všechny potřebné suroviny jsou poživatelné a stravitelné.

Z polévek byste si neměli nechat ujít tzv. halászlé. Na naše poměry je sice ostrá, ale stojí za to ji ochutnat. Kuchaři ji připravují z několika různých druhů ryb. Maďaři nabízí také studené polévky, ale myslím, že ty budou chutnat jen otrlým jedincům.

Typickým jídlem této země je perkelt. Jde o směsici mas od skopového, přes telecí až třeba k vepřovému. Znalci ho připravují jedině v kotlíku na roztopeném ohništi a vězte, že tento pokrm je velice chutný.

Jako třetí typ z maďarské kuchyně jsme vybrali segedínský guláš. Ten sice xistuje v několika verzích, ale jak se říká – originál je jen jeden. Pokud se váš oběd neobejde bez porce zeleniny a ovoce, vyzkoušejte místní obložené talíře. Máte-li chuť jen na něco malého, dejte si na ulici nebo na tržišti maďarský langoš (lángos) potřený česnekem a posypaný ovčím sýrem. Skutečná delikatesa. České langoše tyhle pravé pouze napodobují.

Pro mlsné jazýčky je Maďarsko jako stvořené. Největší oblibě se těší místní zmrzlina fagylalt. I když se některé chuťové kombinace shodují s těmi, které nabízí čeští cukráři, setkáte se i s neobvyklými spojeními například švestková s rumem, kokosovobanánová, hrušková či medová. Zejména v malinkatých vesničkách žijí lidé, kteří k výrobě zmrzliny používají i ojedinělé suroviny, například mák, rýži, tabák, okurku či špenát. S takovou zmrzlinou se Češi rozhodně pochlubit nemohou.

Čeho se v Maďarsku napít

Maďaři před hlavním jídlem tradičně pijí aperitiv v podobě tamní meruňkovice (barackpálinka) nebo třešňovice (cseresnyepálinka). K masovým či sýrovým pokrmům si také rádi nalijí domácí červené či bílé víno. Vyhlášenou vinařskou oblastí je například Villánye, odkud pochází výborné víno tokajské či egerské.

Co se týče piva, tak si Češi zvyklí na náš národní mok, moc nepochutnají. Jestli je maďarské pivo dobré či ne, mohou skutečně posoudit jen ti, kdo ho vyzkouší.

Kde se ubytovat

  Ať vás napadne jakýkoliv druh ubytování, vše se vám Maďarsku může splnit. V tomto případě záleží pouze na penězích. Nabízí se přespat v přírodě, na privátu, v kempu, na ubytovně nebo v hotelu.

Nejlevnější přespání je samozřejmě v přírodě. Dobrodruzi jistě ocení, že je pouze malá pravděpodobnost náhlého zmoknutí. Na druhou stranu je v Maďarku ve volné přírodě jen málo míst, kde se dá svobodně postavit stan. Další možností je pronájem pokoje či celého domku. Nouze o toto ubytování určitě není. V letní sezóně se setkáte s mnoha stařenkami, staříky i dětmi, kteří drží ceduli s nápisem „Szoba kiadó“, Zimmer frei, výjimečně i „For rent, čili K pronájmu. Ceny i nabídky služeb v maďarských hotelích se často podobají těm v České republice. Můžete si vybrat i luxus podle hvězdiček.

Maďarské lázně

  Lázně, koupele, bazény, termální koupaliště a prameny s minerální vodou najdete v Maďarsku téměř na každém kroku. Navíc si Maďaři na jejich léčivých účincích dost zakládají. Pokud je vyzkoušíte, na první pohled vás možná odpudí barva, zápach či teplota, ale výsledek stojí za to. Ti, kteří by tyto podmínky nechtěli přijmout, je připraven i bazén s klasickou vodou a úplně normální teplotou. Tyto léčivé lázně naleznete například v Bogács, Eger, Harkány či Tapolca a každé se soustředí na jiné zdravotní problémy.

Kam na výlet

Pokud nevíte, jaká místa v Maďarsku navštívit, nabízíme vám tři typy. Město Debrecen je v Čechách známé díky chutným párkům. Můžete se zde kochat například Kossuthovým náměstím či Debrecínským kolegiem. V rekreačním komplexu Nagyerdeigyógyfürdö se nachází nejteplejší přírodní voda, kde je možné se báječně vykoupat.

Tokaj je malé městečko ležící na soutoku řek Tisy a Bodrou a je ceněné zejména pro své kvalitní víno. Kulturní vyžití zde nabízí Tokajské muzeum, kde se mimo jiné dozvíte spoustu zajímavostí o pěstování hroznů a výrobě vína.

Bezesporu nejnavštěvovanějším místem v Maďarsku je Balaton. Zájmu turistů se těší nejen jezero, kde se lidé mohou vykoupat, aniž by je obtěžoval například mořský ježek či studená voda, ale i blízka města v okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maďarsko'
Tipy na jiné články