Kypr zahalený do tajemství

vydáno 06.09. 2013 • Kypr • zobrazeno 2380x

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři a nachází se na jihovýchodě od Turecka. Kypr je rozdělen zelenou linií na dvě části. Na řeckou, známou jako Kyperskou republiku, a na Tureckou republiku severního Kypru. Posledně jmenované území uznává pouze Turecko, a pokud se ho turisté pokusí navštívit, vystavují se tak riziku nebezpečí.

Dovolenou na Kypru si do sytosti užijí lidé různého zaměření. Zábava se tu totiž najde jak pro milovníky historie, sportovce, tak i pro mladé návštěvníky diskoték. Ani mlsouni nepřijdou zkrátka, protože Kypr je vyhlášený výbornou kuchyní a také vínem.

A moře? Krása a čistota kam jen lidské oko dohlédne. Místní lidé totiž mořské břehy pečlivě udržují. Na světě se vyskytuje jen málo takových průzračných pláží plných písku a oblázků. Mezi nejvyhledávanější patří pláž v Agia Napa, kterou UNESCO ocenilo pro běloskvoucí písek a mimořádně čistou vodu.

Co můžeme na Kypru očekávat?

Co se týče počasí, je ostrov slunečný s minimálním počtem srážek. Pokud zvažujete, kdy na Kypr vyrazit, pak je nejvhodnější konec dubna až začátek června a také na podzim, tj. od září do října. Největším lákadlem jsou určitě středomořské pláže. Naleznete zde jak pláže oblázkové ( u města Polis ) tak i písečné ( Agia Napa nebo Larnaka ). Historické nadšence potěší pravoslavné kostely např. na pohoří Troodos, muslimské mešity či gotická architektura.

Kuchyně a vyhlášená vína

Kypr byl odedávna ovlivňován okolními zeměmi a to se samozřejmě nevyhnulo ani kuchyňskému prostředí. Přesto si Kypřané vytvořili vlastní pokrmy, které se však mohou lišit oblast od oblasti jak názvem, tak i chutí. Samozřejmě zde můžete ochutnat dobroty z čínské či indické kuchyně.

Kypřané za nejoblíbenější zeleninu považují rajčata a lilky. Z citrusů se pak největší pozornost upíná ke grepům a banánovníkům, které se nachází například na parkovišti, což u mnohých turistů může vyvolat úsměv. Již tradicí se stalo pěstování a následné kvalitní zpracování vinné révy.

Co na Kypru ochutnat

Typická místní jídla jako grilované maso, sýr či zelenina, se podávají v tzv. tavernách, ale v poslední době se často připravují i v domácnostech. Zajímavostí je, že i před budovami klášterů se mohou nacházet hliněné pece 

Vyhlášenou kyperskou specialitou je zapečený sýr tzv. halloumi, který dostanete s čerstvou zeleninou, bylinkami a místním chlebem. Za ochutnání také stojí Macaroni Pastitsio, jež výborně chutná s bešamelovou omáčkou, muškátovým oříškem, skořicí a samozřejmě s různými druhy sýrů.

Ten, kdo miluje víno, by si to řecké určitě neměl nechat ujít. Největší vinice turisté mohou spatřit v okolí měst Limassolu, Paphosu i u pohoří Throodos. Lákadlem je tzv. likérové víno Commandaria, které je zároveň produktem klášterních mnichů. Z nabídky další vín například vybíráme bílé víno Aphrodite, červené Othello či nejznámější růžové víno Pink Lady.

Na Kypru ani pivaři nepřijdou zkrátka. Právě těm doporučujeme ochutnat kyperské pivo Keo a Carslberg. Určitě předčí vaše představy.

Kde se ubytovat

Kypr nabízí mnoho možností, kde se nechat pohodlně ubytovat. Vybrat si můžete z luxusních hotelů, kempů, hostelů, apartmánů i ubytování v soukromí. Pokud na dovolenou vyrazíte mimo prázdninovou sezónu, čekají na vás velké slevy.

Chcete bydlet blízko pláže? Příjemné ubytování vás čeká v hotelech v Agia Napy, kde jsou široké pláže či v okolí Paphosu a Larnaky, kde jsou pláže mírně skalnaté. Problémem všech těchto oblastí je hustá návštěvnost. Pro vyznavače kempování jsou na Kypru připraveny čtyři místa a to v pohoří Troodos, u města Polis, dále u Kalymnos Beach a v blízkosti Coral Bay. Hostely hledejte v Nikósii, v Paphosu či v Larnace.

Jaká místa na Kypru navštívit

Turisté často navštěvují místní národní parky. Jedním z nich je Troodos, který leží v západní části Kypru. Zde se také nachází nejvyšší vrchol Olympos dosahující 1952 n. m. Jediným negativem je, že se zde nedá fotografovat, protože patří vojenskému prostoru. Pokud se vám bude přát štěstí na příznivé počasí, můžete si v únoru dopoledne zalyžovat a odpoledne se vykoupat ve vlnách Středozemního moře. V létě se pak můžete kochat potoky plné vody, vodopády, krásnými zelenými stromy nebo se projít podle fyzických možností po různě dlouhých stezkách tohoto národního parku.

Z dalších míst, které stojí za to si prohlédnout, můžeme jmenovat například letovisko Protaras, kde se nachází tisíce větrných mlýnů, ovocné zahrady a zátoka fíků.  Své kouzlo má i hlavní město  Kypru Lefkosia, které je od 16. století obehnáno silnými hradbami. Zhlédnout zde můžete nejen bohaté historické památky, ale můžete nakoupit v malých obchůdcích či ochutnat produkty místních kaváren a taveren.

Jak je z nabídky patrné, na své si přijdou jak milovníci sportu, tak i obdivovatelé historie. I když se na první pohled zdá Kypr malý ostrůvek, v lecčems předčí evropské metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kypr'
    Tipy na jiné články