Kvarnerský záliv

vydáno 29.09. 2015 • Chorvatsko • zobrazeno 1457x

Kvarnerský záliv je poměrně velkou oblastí, která na severu hraničí s Istrií a na jihu s ostrovem Pag. Typická je tato oblast především velmi teplým podnebím (jedna z nejteplejších částí Chorvatska) a velmi mírnou zimou. Právě tyto přírodní podmínky jsou velmi příhodné pro bujnou vegetaci, když je Kvarnerský záliv plný citrusových plodů, palem a agáve. Dalším určujícím faktorem je římská historie, která se projevuje prakticky v každém letovisku, a ostrovy, které se staly dominantním symbolem oblasti – Cres, Krk, Lošinj, Pag a Rab. 

Před tím, než se dostaneme k ostrovům, na kterých se nachází většina turistických letovisek, a které jsou především u Čechů tolik oblíbené, musíme zmínit jedno pevninské centrum, kterým je město Rijeka. Ta je poměrně rozporuplným místem. Fakty zůstává, že se jedná o třetí největší město v Chorvatsku a o největší přístav, nicméně dovolená je zde lehce problematická. Přímo ve městě se sice nachází pár zajímavých promenád, nicméně zde nenajdete žádnou pláž (pouze v okolních vesnicích), takže dnes Rijeka slouží především jako dopravní uzel pro turisty, kteří cestují na Kvarnerské ostrovy.

Kvarnerské ostrovy

Ostrov Krk

Krk by se dnes dal označit za už téměř domovinu Čechů, kteří ho, jednoduše řečeno, milují. Nádherná příroda, kultura a okouzlující rozmanitost nefascinují pouze české turisty, nicméně je pravda, že už se zde česky domluvíte. Zároveň je Krk největším chorvatským ostrovem, jehož dominantu poznáte už při příjezdu – ohromný most, který ho spojuje s pobřežím. Typické rysy? Vinohrady v kontrastu s vysokými skalisky, léčivé bahno v zálivu Soline a sup bělohlavý, když je Krk jediným místem v Evropě, kde žije.

Když bychom chtěli zmínit i některá významná místa na ostrově, bude na prvním místě Vrbnik se svým unikátním vínem s názvem Vrbnička žlahtina, které nelze jinde na světě vypěstovat. I města Krk, Baška, nebo Punat jsou velkými centry, která turistům poskytují vše, co má dovolená v Chorvatsku obsahovat.

Ostrov Cres 

Charakterizovat Cres? Všudypřítomné olivy, skaliska a jinde neviděná flóra – 1100 druhů rostlin. I když je stále tak trochu ve stínu většího a slavnějšího Krku, těší se velké oblibě turistů a to především těch romanticky založených, které fascinují místní malebné vesničky a malá městečka nacházející se po celém ostrově. Unikátem je pak sladkovodní Vranské jezero, které zásobuje pitnou vodou celý ostrov, a jehož hladina je 68 metrů nad mořem, ale dno 16 metrů pod hladinou moře.

Za centrum respektive nejznámější městečko se dá považovat Cres se svým středověkým opevněním a kilometry pláží. Unikáty jsou pak Valun s padesáti obyvateli a Lubenice se třiceti (má pět kostelů, takže tu je zhruba jeden kostel na rodinu), které se ale v létě promění na oblíbená centra veškerého života. Lubenice je také známá častými koncerty vážné hudby. Přechod na ostrov Lošinj pak tvoří město Osor.

Ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj sice není tak zajímavý, nicméně jeho tisíciletá historie za zmínku určitě stojí. Často bývá přímo spojován s Cresem, kterého se prakticky dotýká (vzdálenost je 11 metrů), nicméně místní obyvatelé to nevidí rádi. Centry jsou vesničky Mali Lošinj a Veli Lošinj. První zmíněná je největší obcí na ostrově a zároveň hlavním přístavem. V podstatě nabízí vše, co může turista hledat – čisté moře, krásné pláže, veškeré služby. Veli Lošinj je starší a v minulosti byl hlavním městem. Dnes je vyhledáván především milovníky naprostého klidu, baroka a mírného podnebí. 

Ostrovy Pag a Rab

Na závěr ještě pár slov k těmto ostrovům, které nesmíme opomenout. Pag je poměrně hornatý a jen těžko přístupný ostrov, kde vás na pláže povezou loďky, nicméně za návštěvu stojí především díky vyhlášeným sýrům, které se jinde na světě nevyrábí. V podstatě jediným centrem je pak stejnojmenné město Pag. Naopak Rab je ostrov proslavený svou historií a jedno z nejslunnějších míst v Evropě. Především město Rab bývá označováno jako „učebnice historie“ a proslulo i svým bohatým nočním životem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Chorvatsko'
Tipy na jiné články