Kuba - perla Karibiku

vydáno 05.09. 2013 • Kuba • zobrazeno 2162x

Ačkoliv se Kuba v posledních letech stále častěji objevuje na seznamech nejpopulárnějších turistických destinací pro ty, kdo se nebojí do kapsy sáhnout o trochu hlouběji, než kolik si žádala dovolená v Chorvatsku či Itálii, často o ní v Čechách  příliš nevíme. Pobyt v této země vyhlášené plážemi, atraktivní metropolí, hudbou, rumem i slovy těžko uchopitelným temperamentem svých obyvatel je přitom v mnohém jedinečnou zkušeností. Už právě kvůli kombinaci podmanivé krajiny, dodnes živého ducha koloniální minulosti, přívětivých místních a samozřejmě nedemokratického politického režimu.

Kuba je ostrovní zemí rozkládající se v Karibském moři na ploše blížící se sto deseti tisícům kilometrů čtverečních, na níž v současné době žije přes jedenáct milionů obyvatel. Jde o vůbec největší ostrov souostroví Velké Antily, jehož délka dosahuje dvanácti set kilometrů, ve svém nejširším místě má potom bezmála dvě stě kilometrů.

Jako státní útvar se nicméně Kuba skládá ze zhruba čtyř tisíc drobnějších ostrovů a ostrůvků. Jak koneckonců naznačuje i stabilní zájem turistů bažících po moři, je významná část pobřeží jak hlavního ostrova, tak i těch k němu přiléhajících,  tvořena korálovými útesy, mezi nimiž se otevírají písečné pláže.

Většina ostrova je v zásadě rovinatého až nížinného charakteru, s výjimkou hornatého pásma Sierra Maestra,  kde lze také najít nejvyšší vrchol Kuby, kterým je bezmála dvoutisícová hora Pico Turquino (1974 m.n.m.) 

Co se týče klimatických podmínek, řadí se Kuba mezi tropické země, díky čemuž se může pochlubit průměrnou roční teplotou oscilující kolem hodnoty 25°C. Podobné teploty potom dosahuje i mořská voda v pobřežních oblastech, což z Kuby dělá ideální cílovou destinaci pro všechny milovníky vodních sportů. Z hlediska počasí se tak jako ideální čas pro její návštěvu ukazuje období vánočních nebo velikonočních svátků, a dále letní měsíce – zejména červenec a srpen. Tehdy také na Kubě panuje nejteplejší počasí.

Pochopitelnou daní za pobyt v tuto dobu bývá vyšší koncentrace turistů, ani ta ta však v drtivé většině případů nepředstavují výraznější problém. Pokud však i přesto upřednostňujete co možná největší klid a soukromí, vydejte se na Kubu kdykoliv mezi lednem a červnem. 

Ještě zde připomeňme, že turistický ruch má Kubě silnou tradici již přinejmenším od padesátých let dvacátého století. V té době ostrov proslul zejména v kruzích majetnějších občanů Spojených států, které sem mimo přírodních scenérií a historických míst lákaly i o něco světštější povyražení, které představovalo zejména množství zábavních podniků v naprosté většině spojených s šedou sférou hazardních her. Velkou část z nich přitom spravovaly prodloužené ruce tehdejší americké mafie, a to za vydatné spoluúčasti notně zkorumpované státní správy. Tuto etapu potom, stejně  jako podobně rozšířené vlastnictví kubánských lihovarů americkými investory, samozřejmě ukončil státní převrat, který proběhl v roce 1959. S jeho důsledky se, jak známo, Kuba nevyrovnala dodnes. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kuba'
Tipy na jiné články