Kréta - svět sám pro sebe

vydáno 03.03. 2011 • Řecko • zobrazeno 1650x

  Olivové háje a vinice, pomerančovníky, nepřístupná skaliska stejně jako doširoka rozprostřené pláže. Tak vypadá největší a nejjižněji položený řecký ostrov – Kréta. Majestátní štíty Bílých hor, Psiloritis a Dikti se hrdě tyčí ve středu ostrova, aby každému návštěvníku potvrdili to, co každý starousedlík ví snad už téměř od kolíbky. Kréta není žádným tuctovým vodním rájem, za který jej někdy vydávají delegáti cestovních kanceláří. Mluvit o ní pouze jako ostrově omývaném azurovými vodami Egejského moře, kde můžete na dlouhých plážích proležet dlouhé hodiny, není přesné ani spravedlivé.

  Pokud je totiž něco pro Krétu charakteristické, pak je to neobvykle silný duch historie místa, který vás zde ovane prakticky na každém kroku. Blízko vrcholků hor, kde se vám tají dech nad pohledem do strmých roklí, v nížinách pohostinných údolí, kde cestou míjíte v zeleni utopené domky rolníků. A samozřejmě na prosluněném pobřeží. Ignorant má na Krétě těžké pořízení. Zdejší památky spojené s největšími postavami antické mytologie, jejichž odkazu se na ostrově není možné vyhnout, jej totiž brzy přesvědčí o tom, že svojí okázalou nevědomostí přichází o hodně.

     Tři tváře pobřeží Kréty

  Severní pláže západní Kréty jsou od jižní části pobřeží důkladně oddělené hrází zdejší horské oblasti. Pohoří má je zde natolik výrazné, že pokud v severní oblasti několik hodin řádí bouře s divokými přívaly vody a burácením hromů, jeho štíty zde jih oddělí od probíhající apokalypsy natolik důkladně, že si zde můžete na lehátku užívat nebe bez mráčku a ostré sluneční paprsky. 

  Severní pobřeží je také místem, kde jsou soustředěny nejpopulárnější pláže ostrova, v jejichž blízkosti bují poctivé truistické zázemí v podobě luxusních hotelů a apartmánů, typickým příkladem  jsou zejména resorty na západ od městečka Chania, kde budou spokojení především ti, kteří na dovolené očekávají veškerý možný luxus a nemíní se smiřovat s polovičatostí hotelových služeb.

   Pláže na samém západním konci pobřeží Kréty nicméně ukazují svým návštěvníkům jinou tvář.  Dost daleko na to, abyste na nich po většinu dne vůbec někoho potkali, příliš krásné na to, abyste se jim vyhnuli. Ráz jižního pobřeží sice se západní oblastí Kréty sdílí klid a minimum hustě obydlených oblastí. A to zejména díky svému „surovějšímu“ charakteru.

 Pás pobřeží je zde z valné části tvořen strmými skalisky, vysoké hory zde často vystupují prakticky přímo od hladiny moře, proto jde o v zásadě velice tichou oblast, kde místo přepychových hotelů najdete mnohdy velice střídmě vybavené možnosti ubytování, což v žádném případě není na překážku. Naopak.  Například  okolí městečka Plaka je tak ideálním cílem pro ty, kteří více než exkluzivní snídaně a obsluhu šlapající jako hodinky ocení uctivou majestátnost zdejších scenérií, kdy člověk vlastně pořádně neví, co hledat za jedinečnou atmosférou tohoto místa: zda nesmlouvavé hory, nebo daleký výhled na moře.   

      Nezapomeňte na Chanii!

    Mimo hor a přirozeně mořského pobřeží by si žádný návštěvník Kréty určitě neměl nechat ujít také její bývalé hlavní město Chania, jímž bylo do roku 1971. Dodnes se o něm často mluví jako o nejkouzelnějším místě celého ostrova. Jeho významná část samozřejmě z mnoha míst vypadá stejně jako  jiná nově vystavěná města, kde administrativní budovy určitě nepatří k důvodům, proč jet právě sem. 

   Většinu hříchů této moderní zástavby nicméně bohatě vynahradí neopakovatelná atmosféra   jeho centra, kterou utváří zdejší jedinečná směs benátské  a turecké architektury. Nejde o nic samozřejmého, za dochování centra města totiž vděčíme především tomu, že bez výraznějších ztrát v podstatě náhodou přečkalo bombardování během 2. světové války. Za hlavní architektonický bonbónek Chanie  přitom můžeme považovat zejména dva přístavy z dob Benátské republiky, kterým se někdy zaslouženě a s láskou přezdívá „Srdce Chanie“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články