Krásy španělské Andalusie

vydáno 16.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2302x

Andalusie je největší, nejlidnatější a bezesporu nejkrásnější a turisty nejnavštěvovanější oblast Španělska, jeden ze španělských autonomních celků ležící na jihu Španělska. Rozkládá se od Středozemního moře až k pobřeží Atlantského oceánu. Územím prochází dlouhé údolí řeky Guadalquivir a pohoří Sierra Morena a Sierra Nevada. Andalusie je tvořena 8 provinciemi (Sevilla, Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, Huelva, Almería, Jaén).

Název:  Andalucía

Hlavní město: Sevilla

Rozloha:  87 268 km2

Stát:   Španělsko

Počet obyvatel:  8 000 000

Úřední jazyk:  španělština

Název Andalusie pochází z řeckého slova „Al Andalus“ (země Vandalů), kterým Arabové označovali část Pyrenejského poloostrova. Andalusie je charakteristická především nádhernými pobřežími a plážemi, pohořími, úchvatnými architektonickými památkami různých stavebních slohů, rozlehlými přírodními parky, býčími zápasy, olivovými plantážemi, poklidnou atmosférou a temperamentem místních obyvatel. Andulasané jsou ještě více temperamentní než ostatní Španělé, milují zábavu, hudbu, tanec, noční život. Stres a shon jsou jim však cizí. Andalusané mají na vše dostatek času. Ve všech obchodech se od 14 do 18 hodin dodržuje odpolední siesta. Obyvatelé Andalusie jsou velmi veselí, vstřícní, přátelští a pohostinní lidé. Počasí v Andalusii bývá v létě velmi horké. Teploty dosahují i 50 stupňů Celsia. V zimě se teploty pohybují kolem 15 stupňů Celsia. Na většině území se objevuje déšť, někdy i sníh, například v oblasti Sierra Nevada, která nabízí skvělé podmínky pro lyžování.

Provincie Sevilla

Je jednou z osmi provincií Andalusie. Hlavní město Sevilla je čtvrté největší město ve Španělsku, je významným kulturním a průmyslovým střediskem Andalusie. Leží na řece Guadalquivir, má více jak 700 000 obyvatel. První zmínky o Seville pochází z 9. století, byla dobyta Féničany, poté Řeky a Kartaginci. Dnes je spolu s městem Córdoba nejvýznamnějším městem Andalusie. Za vidění stojí Palác San Telmo ze 17. století, pozůstatky rozsáhlého paláce Alcazar (jde o jednu z nejstarších královských rezidencí v Evropě), židovská čtvrť Santa Cruz, věž Torre del Oro, náměstí Plaza de Espaňa z roku 1929 nebo národní park Doňana.

Provincie Málaga

Hlavní město stejnojmenné provincie bylo založeno v 7. století př.n.l. a má přes 600 000 obyvatel. Leží na pobřeží Středozemního moře na Costa del Sol (Pobřeží slunce). Je obklopeno horami a řekami Guadalmedina a Guadalhorce. Relativně dlouhou dobu bylo město pod nadvládou Římanů, Španělsku bylo navráceno až v roce 1487. Malaga je důležitým obchodním centrem s mnoha historickými památkami. Za videní stojí určitě starobylá římská pevnost Alcazaba, hrad Castillo de Gibralfaro, katedrála v Málaze, Picassovo muzeum, Římský amfiteátr nebo přírodní rezervace El Torcal s úchvatnými vápencovými útvary.

Provincie Granada

Provincie Granada se rozkládá od vrcholků Sierry Nevady až k plážím Costa del Sol. Charakteristickým rysem této provincie je rozmanitost přírody. Město Granada je turisticky oblíbeným místem. Má pověst mladého a dynamického města. Za vidění stojí například královská kaple Capilla Real ze 16. století, palác Casa de los Tiros ze 16. století, klášter Convento de Santa Catalina nebo zahrady Generalife založené ve 13. století, kde se dnes konají festivaly hudby a tance.

Provincie Córdoba

Hlavní město stejnojmenné provincie leží na březích řeky Guadalquivir. Nejznámějšími historickými památkami jsou Římský most přes řeku Guadalquivir, mešita Mezquita z r. 788, Alcazar katolických králů s krásnými přilehlými zahradami, Židovská čtvrť.

Provincie Cádiz

Hlavní město stejnojmenné provincie bylo založeno Féničany před rokem 1000 př.n.l. a leží na jihozápadu Španělska. Mezi největší historické památky patří místní katedrála nebo divadlo Gran Teatro Falla.

Provincie Huelva

Hlavní město stejnojmenné provincie leží na jihozápadu Španělska na soutoku řek Tinto a Odiel.

Provincie Almería

Provincie Almería leží na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova. Stejnojmenné hlavní město je známé jako „maurské“ město.

Provincie Jaén

Hlavní město stejnojmenné provincie je hlavním průmyslovým centrem provincie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články