Krásy francouzské Bretaně

vydáno 05.09. 2013 • Francie • zobrazeno 2697x

Země moře.

Severozápadní cíp Francie až vzdorovitě a panovačně vyčnívá do Atlantiku. Na tomto území se již od pradávna odehrávali velké dějiny. Navíc je oblast Bretaně tak trochu kulturně i zeměpisně jiná než ostatní část Francie. Keltové, kteří zde během let dávno minulých žili, pojmenovali Bretaň Armorika – Země moře. Bretaň je doslova prosycená nerůznějšími legendami o potopených městech a artušovských lesích. Středověké dějiny jsou zde jakoby stále živé.

Pohodová dovolená.

V Bretani strávíte velmi příjemnou letní, jarní či podzimní dovolenou. Jistě vás zaujme rozeklané pobřeží, tiché rybářské vesničky s přístavy a množstvím ústřicových lavic. Na severu pak na Vás čekají nádherné pláže, omývané vysokým přílivem.

Kde je konec světa?

Jih pobřeží Vám zase nabídne zalesněná údolí s mírnějším podnebím a na západě můžete obdivovat dramatické přírodní scenérie míst, které jsou vystaveny prudkým větrům vanoucím od Atlantiku. Jedno místo se zde jmenuje Finistere – Konec světa.Najdete tu však také krásné hrady, zámky, pevnosti a majáky roztroušené po celém divokém mořském pobřeží. Pohostinní obyvatelé přivítají každého návštěvníka přijíždějícího objevit nezaměnitelné kouzlo Bretaně.

Lesy, políčka i bažiny.

A jak vypadá vnitrozemí země? Kdysi to byla džungle s hustými lesy. Dnes můžeme vnitrozemí přirovnat k rozmanité šachovnici. Najdete zvlněná malá políčka, lesní háje i rozlehlé bažiny. Značnou rozlohu zabírá Parc Régional ďArmorique v západní Bretani, která si stále zachovává svou tradiční kulturu a lidovou tvář.

Palačinky a mošt.

Na západě v Quimperu a Pays Bigouden jsou palačinky, mošt a keltská hudba ve spojení s lidovými kroji stále živou součástí nezaměnitelné kultury Bretaně. Bretaňský životní styl je dnes velkým klenotem. Život zde plyne přirozeně a poklidně bez známky stresu. Východní část Bretaně už není tak divoká a má jemně konvenční charakter. Města Rennes, Vannes a Dinanu nabízí svým obdivovatelům krásné udržované středověké čtvrti s hrázděnými domy, v nichž sídlí lákavé tržnice a všemožné obchůdky s běžným zbožím i suvenýry. Nesmíme zapomenou ani na bistra s delikátními palačinkami a vyhlášené rodinné restaurace.

Co všechno navštívit?

Za vidění určitě stojí pozoruhodně nedotčené hrady ve Fougeres  a Vitré. Tyto mohutné pevnosti střežili východní hranici Bretaně ještě dávno předtím, než byla v roce 1532 připojena ke Francii. Bretaň je přímo stvořená pro dovolenou u moře, takže doporučujeme strávit pár dní na romantickém pobřeží. Skvělým tipem je také možnost půjčení auta, díky kterému budete moci projet podél čarovných mysů a pláží severního pobřeží. K nekrásnějším patří Cote ď Emeraude a Cote de Granit Rose. Na jižním pobřeží uvidíte pravěké naleziště Carnac. Za Vaši pozornost stojí také farní dvorce a prohlídka správního střediska Bretaně Rennes. V létě je pak možnost výletů na četné bretaňské ostrovy. Opevněný přístav St-Malo na Cote ď Armorique připomíná zašlou slávu zdejšího kdysi velmi významného mořeplavectví.

Kelti a pravěké megality.

Na území Bretaně najdete velmi zajímavé kamenné útvary – pravěké megality, které se tajemně zvedají z pevniny a z moře. Právě v Carnaku leží mystické pravěké kameny naskládané v tisíce žulových balvanů do zvláštních řad a geometrických útvarů. Jejich původní význam však není dosud objasněn. Pravděpodobně se jednalo o náboženské využití při různých rituálech.

Za čarodějem Merlinem.

Foret de Paimpont je les, který se nazývá také Foret de Brocéliande. Vyvolává vzpomínky na hustý prales, který je spojován s pověstmi o králi Artušovi. I dnes sem putují řady turistů a hledají zázračný pramen, kde se kdysi poprvé setkal čaroděj Merlin s Jezerní paní.

Jak se dostat do Bretaně?

Po okraji Bretaně se vine pobřežní silnice, která umožňuje přístup k přímořské oblasti Bretaně a ke správnímu středisku Rennes. Do Bretaně se můžete dopravit letecky (letiště jsou v Rennes, Brestu a Nantes) nebo trajektem přes Lamanšský průliv.  Po dálnici z Normandie, Paříže a údolí Loiry. Další možností je užití dálkových autobusových linek  a přímé vlakové spojení soupravami TGV z Paříže a Lille.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články