Krásné místo pro africkou dovolenou - Maroko

vydáno 04.01. 2016 • Maroko • zobrazeno 1102x

Maroko nikdy nemělo pověst ryze turistické země, kam se o dovolené nahrnou tisíce zahraničních návštěvníků, jimž na týden nebo dva budou místní výměnou za jejich valuty nenuceně poklonkovat. A to i přesto, že v myslích mnoha cestovatelů je Maroko místem, kde je mnoho k vidění, a kde si zároveň skutečně odpočinete. Tento zdánlivý paradox má dozajista určité spojení se skutečností, že od poloviny 20. století se do jeho měst průběžně stahovaly skupinky alternativní mládeže ze Západu, která zde hledala únik před měšťáctvím a vlastními neúspěchy.

Nebo se takto přinejmenším o Maroku donedávna psalo. Podobné romantizující představy jsou ale možná pro postižení jedinečnosti Maroka nakonec docela zbytečné. Maroko totiž zkrátka fascinuje ještě něčím jiným. Jde o to, že celá země se od desítek států, jež se mohou pochlubit mořským pobřežím a teplým podnebím, odlišuje v tom, že během našeho pobytu na její půdě se stáváme svědky skutečně neobvyklé podívané. Maroko totiž představuje unikátní křižovatku mezi Evropou, Afrikou a Středním východem, přičemž zejména v jeho větších městech tak návštěvník naráží na unikátní směsici vlivů ze všech těchto světů. A to jak pokud jde o zdejší architekturu, tak třeba i kuchyni neb o životní naturel jeho obyvatel.

Maroko je země ležící na samotném severu Afriky při pobřeží Středozemního a Atlantského oceánu. Od břehů Starého kontinentu zemi dělí pouze Gibraltarská úžina. Jde o třetí nejlidnatější arabskou zemi. Jejím hlavním městem je Rabat, přestože není největší ani nejznámější, tím je naopak Casablanca, a co do světové proslulosti možná také Tanger. Hlavní mezinárodní letiště potom v Maroku najdete ve městě Nouasseur, ležícím asi dvacet pět kilometrů od Casablanky.

Brzy po příjezdu do země obvykle návštěvník rychle zjistí, že síla Maroka, za níž se sem tolik generací tak rádo pravidelně vrací, nespočívá jenom ve zmíněném protnutí kultur tří odlišných světadílů, ale že nemenší kouzlo leží i v tváři a proměnách zdejší krajiny. Máme zde na mysli především nenápadný způsob, kterým se zde snoubí romantika pobřežních oblastí vyhlášených bělobou svých písečných pláží, s na pohled bezpochyby o něco surovější estetikou vrcholků pohoří Atlas a Rif. K tomu samozřejmě nesmíme zapomenout připočíst rozvláčné ulice měst jako jsou Marákéš, Tanger nebo Casablanca.

Ani tato charakteristika však nakonec není úplně přesná. Nehynoucí oblibu Maroka totiž zřejmě naplno pochopíme až tehdy, podaří-li se nám zde navštívit místa, kde se otvírají nekonečné dálavy Sahary. Zde hory nečekaně ustupují, a zároveň s tím se mění i barva země – spolu se západem slunce nabývá vskutku krvavý ráz.

Vzhledem k tomu, že díky své zeměpisné poloze může Maroko v některých měsících mnohé návštěvníky překvapit snad až nemilosrdně slunečným počasím, doporučuje se obvykle neřídit se při výběru data cesty pouze finanční stránkou věci, ale určitě nepodceňovat právě ani výkyvy počasí a teplot.

Z tohoto pohledu se pak jako zřejmě vůbec nejpříjemnější období pro návštěvu země ukazuje jaro, přesněji čas zhruba od poloviny dubna do května. Právě tehdy se totiž Maroko nejvíce „zelená“, a stejně tak vzduch je více vlahý, než je tomu po zbylá roční období. Druhou nejvhodnější částí roku je potom období, kdy ustupují největší letní horka, tedy čas zhruba od září do konce října.

Dodejme ještě, že pokud se chystáte cestovat po místech ležících ve vyšších horských polohách, měli byste být připraveni na mnohdy poměrně výrazné výkyvy teplot. Ve vysoko položených místech  pohoří Atlas tak lze narazit na místa, kde se sněhová přikrývka drží od listopadu klidně až do července, a noci zde tak bývají chladné nejenom v zimních měsících.

Přestože jsme si řekli, že Maroko je země, která v mnohém těží z kombinace různých kultur, přesto zde „s trochou štěstí“narazíte i na omezení typická pro ryze arabské země. Počasí tak není jedinou věcí, na kterou byste před návštěvou Maroka měli myslet – během Ramadánu mnohé restaurace i kavárny výrazně zkracují svou otvírací dobu, zatímco jiné své dveře návštěvníkům zavírají úplně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články