Keňa - utajovaná perla černého kontinentu

vydáno 13.02. 2016 • Keňa • zobrazeno 1708x

Na  svou rozlohu toho cestovateli může Keňa nabídnout až překvapivě mnoho. Vyznačuje-li se velká část černého kontinentu značnou monotónností, pro Keňu podobná tvrzení neplatí ani v nejmenším. Není proto divu, že se o ní čas od času mluví jako o jakési zmenšenině Afriky jako takové. Hory i pouště, tradiční kmenová kultura a zároveň bohatý plážový život, korálové útesy a zároveň možná vůbec nejautentičtější africké safari. To jsou alespoň některé  ejneodmyslitelnější  součásti toho, čím Keňa je, a zároveň důvody proč je nemožné mluvit o jediné Keni, přestože všechny její části nakonec mají něco společného. Panenské houštiny deštného pralesa Kakamega, nekonečné traviny Masai Mara, pobřeží Indického oceánu, Národní Mt. Kenya, každé z těchto míst by již samo o sobě zavdalo dostatečný důvod pro návštěvu této země.    

     Keňa je přímořský stát ležící ve Východní Africe v blízkosti rovníku. Na severu sousedí s Etiopií, ve východní části se Somálskem, na Jihu s Tanzanií, a ve své západní části s Ugandou a Súdánem. Hlavním městem je několikamilionové Nairobi. Mimo poměrně pohnuté minulosti, kdy například na dlouhou dobu leželo centrum obchodu s otroky právě na keňském pobřeží, je země v Evropě známá především coby  místo kde najdeme fascinující národní parky, v nichž se lze doslova na vlastní kůži seznámit s ryzí africkou savanou.

     Území Keni pokrývá přes půl milionu kilometrů čtverečních, na nichž se rozprostírá značně proměnlivá krajina. V relativně těsném sousedství tak zde nacházíme ledovcová pohoří a ploché pouště, údolí plná vulkánů a prudkých srázů, ale třeba i korálové ostrovy a ostrůvky.

     Co se týče podnebí, v pobřežních oblastech je klima velice teplé a vlhké, v centrální hornaté části vlhkost zůstává ale teploty jsou o poznání nižší, sever země je potom horký a vyprahlý. Na většině území potom platí, že srážky přichází v pravidelných obdobích, která se od sebe nicméně v různých koutech liší jak intenzitou, tak i délkou svého trvání. Přesto je možné říci, že ve většině oblastí období dešťů přichází v dubnu a listopadu.   

     Po dlouhá desetiletí je Keňa vyhlášeným místem pro každého, koho alespoň trochu zajímá africká divočina a poctivé safari. Některé zdejší národní parky, jako je například známá rezervace Tsavo,  tak bez jakéhokoliv přehánění představují jedny z nejlepších míst v Africe, kde se můžete setkat se zvířaty, které ji symbolizují – se lvy, leopardy, slony nebo třeba s pakoněm. Stejně tak Keňa proslula coby domov mnoha cenných ptačích populací, díky kterým je dnes obecně braná za jednu z pěti zemí světa, kde jsou nejlepší podmínky právě pro pozorování ptactva.

      Podobné proslulosti se těší Mount Kenya s jejími sněhem pokrytými vrcholky,která se majestátně tyčí zvedá veprostřed země, jíž dala jméno. Tentokrát jako ideální destinace pro více či méně náročné horské treky, za nimiž se sem pravidelně vypravují dobrodruzi z celého světa.

     Pokud jste ale spíše z městského těsta, a výpravy balónem nad Masai Mara, stejně jako potápění v Marine National Park pro vás nejsou tím skutečným dobrodružstvím, pak je vaše volba jasná. Vydejte se do metropole země Nairobi, jež mnohé západní turisty láká již skutečností, že ještě několikanásobně více se jich městu vyhýbá, nebo zde přinejmenším stráví den nanejvýš dva. Co však pro jednoho představuje více než co jiného znepokojující chaos, v němž se ne každý dostatečně rychle zorientuje, to jiný nakonec shledá nečekaně silným zakončením své cesty. Skutečná urbánní džungle, velkoměsto ukazující rozporuplný život v Africe počátku jednadvacátého století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Keňa'
Tipy na jiné články