Karphatos - ostrov s pohnutou minulostí

vydáno 12.08. 2012 • Řecko • zobrazeno 1810x

  Ostrov Karpathos, dnes dobře znají zejména milovníci windsurfingu, pro které se jeho jižní pobřeží pověstné silným větrem a dlouhými vlnami, stalo téměř poutním místem. Patříte-li mezi náruživé fanoušky vodních sportů a jejích pěstování na podmanivých plážích Dodekanéských ostrovů, pravděpodobně vám protáhlý Karpasthos, někdy nazývaný jako most mezi Rhodem a Krétou, nemusíme dlouze představovat. Stejně jako těm, kdo dávají přednost dovolené strávené především potápěním.

   I když ostrov Karpathos dnes upoutá především bujnou hornatou krajinou, kterou střídají široké pláně a lemuje pobřeží tvořené vysokými skalisky i přívětivými písečnými plážemi, dlouho tomu tak nebylo. Ostrov má totiž za sebou divokou minulost, od nejstarší zmapované minulosti byl totiž prakticky neustále dějištěm divokých bojů, kdy nad jeho územím stále někdo získával moc, aby ji vzápětí odevzdal do rukou ještě o něco silnějších armád. 

    Neklidná historie ostrova

  To je také důvodem, proč právě odtud ve 20. století odcházely dlouhé zástupy starousedlíků do Spojených států, kteří se zde však nepokoušeli zapomenout na svůj původ, ale naopak často posílali všechno co měli zpět na Karpathos. Pohnuté osudy ostrova jsou zřejmě také důvodem,  proč ostrov Karpathos obvykle nenajdeme na předních místech popisů historie Řecka v turistických publikacích. Což je pochopitelně škoda, můžete tak snadno přijít o příležitost navštívit místo s fascinující krajinou, vlídným pobřežím a vzrušující minulostí.

   První událostí, která se výrazně podepsala na tváři ostrova Karpathos byly boje zdejších obyvatel  se Sparťany, které se zde odehrávaly během Peloponéské   války v roce 431 př. Kr.. O třicet let později ostrov ztratil svou nezávislost na ostrov Rhodos. Kolem roku 40 př. Kr. Karpathos uchvátily římská vojska.

 Následující století v žádném případě neslibovala obrat ke klidnějším časům. Ostrov nejdříve obsadili Arabové, později se jej s úspěchem pokusil dobýt Janovský pirát Moresco, Benátčané, a nakonec se Karphatos stal Otmanskou državou. Tou zůstal až do První světové války, kdy ostrov obsadili italské jednotky. V posledních letech Druhé světové války dokonce Karpathos okupovala německá vojska.       

      Turisté přišli nedávno

   Na rozdíl od jiných řeckých ostrovů Karpathos v žádném případě nepředstavoval klasické výletní letovisko, kam by každé léto odjížděli hledat svůj klid turisté z nejrůznějších částí zeměkoule. Pro turistický ruch byl v podstatě Karpathos objeven až v 80. letech 20 století. Do té doby byste na ostrově našli hotelů jen málo, a to i na místech, která si o turistické peníze vyloženě říkají. 

  Postupně se situace změnila, a na Karpathos si svou cestu začalo nacházet stále více návštěvníků.. Hlavní centrum ostrova, město Pigadia, se tak během uplynulých tří desetiletí stalo centrem turismu na ostrově, což vám bude jasné na první pohled. Jde o moderní město s bulváry, internetovými kavárnami, přehršlí restaurací zaměřených na zdejší tradiční kuchyni, a samozřejmě mnoha hotelů i  klidnějších apartmánů v soukromí.

    Lidé, kteří již měli tu čest Pigadii a její okolí v minulosti navštívit proto obvykle doporučují, aby zde člověk nechal shánění ubytování až po příjezdu na ostrov. Vyhnete se předraženým nabídkám zprostředkovatelů, nemusíte mít strach, že nenajdete volné lůžko, a navíc budete příjemně překvapeni.

   V 90. letech podmanivé kouzlo ostrova objevily mnozí dobrodruzi z různých koutů Evropy i zámoří, kteří nejčastěji hrdě hovoří o Karphatu jako svém druhém domově,   a nedají na něj dopustit. Někteří škarohlídští starousedlíci proto času od času mluví o tom, že Karphatos se nenávratně proměnil, a s touto změnou odešel i kus identity ostrova, samozřejmě v této souvislosti bývá obvykle zmiňováno především hlavní město a jeho blízké okolí. 

  I ti největší pesimisté nicméně připouští, že na ostrově zůstaly místa, kde se daří duch ostrova, místní tradice i ráz vesnických obydlí zachovat v podobě, která dává vzpomenout zdejší tradiční kolorit. Pokud je přesně toto váš šálek čaje, a rádi poznáváte drobné vesnice s jejich rázovitými obyvateli, nebo třeba místní kuchyni, vypravte se spíše na do severní části ostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články