Kanada jako cíl celoroční dovolené

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2099x

Kanada představuje krásnou a pestrou zemi, kam ročně zavítá několik milionů turistů, ti samozřejmě ví, proč cestují právě sem. Předem bychom chtěli uvést na pravou míru jeden nesmysl. Kanada je totiž mnohdy popisována jako stát, který se drží kultury a způsobu života USA. Realita je spíše opačná. To proto, že Kanada se řadí mezi státy s evropskými, hlavně tedy britskými a francouzskými, obyčeji a celkové prostředí je tak výjimečné, možná malinko konzervativní, za to příjemné. S uspěchaným americkým životním stylem se můžete tak maximálně potkat v Torontu, největším městě Kanady. Sever státu pořád těží z kulturních zvyklostí  Eskymáků, původních obyvatel Kanady. Jestli se chystáte vydat do Kanady, počítejte v létě s teplým, ale v zimě s mrazivým klimatem, ojedinělou přírodou a nádhernými městy. Samozřejmě je holý fakt, že je Kanada docela rozsáhlá, takže projezdíte velkou spoustu kilometrů.

Nyní se podíváme blíže na geografické ukazatele. Kanada je, co se týče velikosti, ihned za Ruskem, tedy druhý největší stát na světě. Ale pozor! Co do počtu obyvatel se řadí až do čtvrté desítky. To především proto, že sever země se nachází za polárním kruhem, což znamená, že je de facto trvale neobyvatelný. Z 32,5 milionu bydlí většina obyvatel ve velkých městech, eventuálně ve vesnicích v národních parcích. Hustota zalidnění je proto velmi malá. Pokračujeme dále. Nejvyšší hora Kanady je známá a jmenuje se Mount Logan. Vyrostl do výšky 5959 metrů nad mořem. Nejdelšími kanadskými řekami jsou Mackenzie a řeka Svatého Vavřince. Nezmiňujeme to proto, abychom vás zkoušeli ze zeměpisných znalostí, ale protože se s těmito dominantami rozhodně potkáte. Největší město Kanady se jmenuje Toronto, metropolí je pak Ottawa. Také určitě víte, že Kanada patří mezi společenství Commonwealth, to znamená, že je formální hlavou státu panovník Velké Británie.

Postupně přistoupíme k typickým znakům Kanady. K těm mimořádným se bezesporu řadí klima. To závisí v mnoha případech na oblasti, do které cestujete. S ohledem na velkou rozlohu si raději vždy dopředu sežeňte potřebné informace. Musíte ale počítat s tím, že se trochu liší od evropského podnebí, které je nám vlastní. Nejmírnější klima převládá obecně na pobřeží, za to vnitrozemské oblasti představují v tomto směru velké extrémy, a sice tropická léta a mrazivé zimy se spoustou sněhu a teplotami kolem dvaceti stupňů pod bodem mrazu. Nejnavštěvovanější oblast Velkých jezer je typická příjemným evropským podnebím, ale vcelku velkým úhrnem srážek.

Co se týče zvířecí říše, ta je mimořádná a nádherná. Nutno úvodem podotknout, že se v Kanadě nevyskytuje žádný druh hmyzu, který by byl jedovatý, či pro člověka znamenal jiné nebezpečí. Ovšem vyskytují se tu medvědi, ti umí turisty pěkně potrápit. Faktem zůstává, že tahle zvířata jsou celkem klidná a člověk je musí vyprovokovat, aby něco udělali. Zrovna savci se řadí k typickým obyvatelům jak národních parků, tak i velkoměst. Běžně tu narazíte na soby, kamzíky, losy, dále třeba na bobry a vlky, ti jsou v jiných oblastech na pokraji vyhynutí. Kanadské řeky nabízí rybářům hotový ráj. Skoro každý si tu uloví nějakou tu rybu. Také flóra disponuje velkým bohatstvím. Národní strom je samozřejmě javor, jeho list je zobrazen i na kanadské státní vlajce. Na centrálních místech objevíte hlavně velké množství jehličnanů, na severu země jedině mech a lišejníky.  

Každého návštěvníka přirozeně lákají ty nejdůležitější a největší  skvosty, kterými se Kanada může pochlubit. Zaměříme se na ty přírodní. K těm patří bezpochyby romantické Niagarské vodopády, či jedinečné národní parky zapsané i na seznamu UNESCO jako třeba Banff, Jasper, Yono a jiné. Všechny do jednoho vás okouzlí nádhernou přírodou. Nenapadá nás nic, k čemu by se to dalo přirovnat v Evropě. Mezi nejnavštěvovanější velkoměsta samozřejmě patří Toronto spolu se svou CN Tower. Ta figurovala až do roku 2008 na prvním místě, co se týče nejvyšších staveb na světě. Na východním území státu musíte navštívit metropolitní město Ottawu, či francouzsky mluvící Quebec a Montreal. Jednou z nejhustěji obydlených oblastí, kterou turisté rovněž milují, je středozápad. Zde se nachází hokejová města Calgary, nebo Edmonton. V něm objevíte jedno z největších nákupních center na světě. Nejen že tu leží ty nejnádhernější národní parky, ale hlavně je tato oblast bohatá s ohledem na těžbu diamantů, zemního plynu atd. Ať už si pro svůj pobyt v Kanadě zvolíte jakékoli město nebo oblast, rozhodně neprohloupíte a odnese si vážně nezapomenutelnou zkušenost.

         

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články