Káhira - vydejte se do hlavního egyptského města

vydáno 06.09. 2013 • Egypt • zobrazeno 2072x

Káhira je hlavním městem Egypta a v překladu znamená Vítězná. Se svými 16 miliony obyvateli patří k nejlidnatějšímu městu afrického kontinentu. Je městem starobylé civilizace propojené s moderním západním světě. Na silnicích vedle sebe uvidíte nablýskané automobily a povoz pomalých oslíků, vedle nádherných starobylých budov se tyčí odvážné moderní stavby. Káhira je městem kde se minulost prolíná se současností.

Káhira se rozkládá v severní části Egypta při pravém břehu Nilu a je pulzujícím srdcem tohoto afrického státu již od 10 století n. l. Její historie se však píše několik tisíciletí. Na východní straně najdete památky velkých světových náboženství a na západní straně se rozprostírá starobylé město Memfis (Gíza) se svými známými a fascinujícími pyramidami.

Zajímavosti v Káhiře

Tato egyptská metropole nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství aktivit. Nachází se zde velké množství galerií, muzeí, koncertních sálů, restaurací i nákupních center. Každoročně zde dokonce probíhá káhirský mezinárodní filmový festival. Stará Káhira vznikla dřív než Káhira sama. Najdete v ní památky římské a raně křesťanské. Zde je nutností nosit zahalená ramena a dlouhé kalhoty. Islámská část Káhiry je jako město ve městě. Této části dominují minarety, vůně koření a až několik set památek včetně muzea islámského umění.

Co vše můžete v Káhiře vidět?

Khan El Khalili bazar,  kde máte možnost nejen vidět,ale i koupit starožitnosti, krásné koberce i jiné zajímavé orientální výrobky a vlastně vše, co se dá prodávat

Národní muzeum, ve kterém se nachází největší sbírka staroegyptských exponátů. Největším pokladem muzea je expozice faraóna Tutanchamona, která obsahuje věci nalezené v jeho hrobce. Na důkladnou prohlídku tohoto rozsáhlého muzea by jste potřebovali alespoń dva dny.

Citadela, je jedno z nejobdivuhodnějších míst v Káhiře. Tato nádherná architektonická stavba byla postavena koncem 12. století a v pozdějších dobách sloužila jako sídlo mnoha egyptských králů. Pokud počasí dovolí, je z ní nádherný výhled na celou Káhiru včetně pyramid v Gíze. Nachází se tu několik muzeí a také slavná mešita Muhammeda Aliho, tzv. Alabastrová mešita, která je krásná svým zdobením.

Al Azhar park, je zázračným místem uprostřed Káhiry. Toto místo určitě navštivte, pokud budete mít už dost hlučného města nebo neodbytných obchodníků. Je plné zeleně, jezírek, vodopádů, příjemných zákoutí i restaurací. Říká se, že nikde jinde v Káhiře není západ slunce tak okouzlující jako tady.

Bub Zuwaila,minaret s malým muzeem ve věži. Výhled ze střechy vám nabídne ke shlédnutí obrovský kus islámské Káhiry.

Pyramidy v Gíze, se nacházejí na západním břehu Nilu. Gíza je část Káhiry a mezi její nejznámější pyramidy patří Chufuova (Velká pyramida), Rachefova a Menkauerova pyramida. Jet se na ně podívat je takříkajíc povinnost. Celý areál je plný turistů a asi nejlepší je vydat se k nim v brzkých ranních hodinách. Máte jedinečnou možnost nahlédnout do vnitřku posledního ze sedmi divů světa – do Velké pyramidy.Kousek pod pyramidami si můžete prohlédnout sochu s tajemnou tváří - Sfingu.

Velmi zajímavý je i pohled na Káhiru z paluby výletní lodi plující po řece Nilu. Na Nilu se také nacházejí dva ostrovy. Róda a severnější Gezíra na kterém je umístěna Káhirská věž a Káhirská opera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Egypt'
Tipy na jiné články