Jaké suvenýry si můžete přivézt z Malediv?

vydáno 06.09. 2013 • Maledivy • zobrazeno 4760x

Příležitostí k nákupu rozmanitých maledivských suvenýrů je více než dost. Tradiční výrobky můžete nakoupit v hlavním městě Malé, v maledivských domorodých vesničkách i v turistických resortech. K dostání je široká škála kvalitních suvenýrů. Některé se dováží z Indie, Srí Lanky a zemí jihovýchodní Asie, jiné se naopak vyrábí přímo na Maledivách a jednotlivých ostrůvcích.
Trička, rybky a dřevořezby.

Na Maledivách se vyrábí především trička, pestrobarevné korálové řezby ve tvaru ryb a řezby z růžového dřeva ve tvaru rejnoků. Tyto výrobky jsou velmi líbivé, působivé a kvalitně zpracované. Určitě si kupte alespoň jeden exemplář. Avšak na Maledivách najdete ještě výraznější projevy tradičního řemeslného umění. Existují organizace, které se zabývají propagací domácích řemeslných výrobků. Turistům nabízí své kvalitně zpracované kousky z dílen místních řemeslníků.

Vyrazte do Malé a vesniček.

Nejlepší příležitostí pro nakupování skýtá hlavní město Malé. Zde je množství prodejen zaměřených právě na turisty. Ale také tradiční prodejny, které nabízí předměty, které jsou běžně užívané v maledivských domácnostech. Zde máte jedinečnou příležitost zakoupit si je domů. Velmi oblíbené jsou také předměty zakoupené přímo na rybářských člunech. Seženete tu také starožitnosti a drobné předměty vyráběné na ostrůvcích mimo turistickou zónu. Během hromadných zájezdů do tradičních rybářských osad můžete navštívit místní prodejny suvenýrů. Zpravidla bývají levnější než v Malé, ale sortiment je menší.

Výstava řemeslných výrobků.

Na Maledivách se také každý sudý rok pořádá výstava řemeslných výrobků. Děje se tak zpravidla v září. Účastní se jí ti nejlepší řemeslníci z každého atolu. Součástí výstavy je také udílení cen nejlepším řemeslníkům v různých kategoriích.

Kvalitní rohože.

K nejlepším nákupním trumfům patří ručně tkané rohože zvané kuná. Mají nápadité geometrické vzory a příjemné tlumené barvy. Patří mezi typické a nejkrásnější maledivské výrobky. Vyrábějí se výhradně na ostrově Gaaf Dhaal (atol South Huvadhoo). Dají s vybrat i v hlavním městě Malé. Jejich cena se pohybuje okolo 250 rupií za ty nejmenší. Vyrábí se i velké rohože velikosti modlitebních koberečků. Cena se pak může vyšplhat až na 3000 rupií. Kvalitní rohože jsou pevně tkané s krásným vzorem a měkkým povrchem. Nepřekládají se, ale jdou snadno srolovat.

Lakované výrobky.

Jedná o velmi atraktivní maledivský výrobek. Jemně soustružené dřevěné krabičky zvané lijelá džehung potěší zejména ženské oko. Jsou zdobené černým lakem a několika vrstvami laku barevného. Třešničkou na dortu je zdobení motivy kytiček. Z dalších lakovaných výrobků se nejčastěji prodávají vázy, nádoby, mísy, podnosy a zejména již zmíněné krabičky. Jejich cena se pohybuje okolo 250 rupií za nejmenší krabičky.

Tradiční šperky.

Tradice šperkařství je na Maledivách velmi zakořeněná. Dejte si však pozor na časté nekvalitní náhražky. O starožitné náramky, prsteny či náhrdelníky je velká nouze a zároveň i velká poptávka. K starým výrobkům patří třeba stříbrné řetízky fattaru, které se nosí přes břicho. Proto většina kvalitních stříbrných a zlatých šperků v obchodech pochází zejména ze Srí Lanky. Lze sehnat také překrásné výrobky z drahokamů s poměrně slušnou cenou. Nejde však přímo o výrobky z Malediv. Velká část maledivských řemeslníků dává při výrobě šperků přednost místním materiálům – perleti či černému korálu. Vyrábí tak zajímavé mořské šperky a dekorativní předměty. K dostání jsou prsteny, náramky, náhrdelníky a modely tradičních rybářských lodí.

Prastará dřevořezba.

Dřevořezby se vyskytují na Maledivách v hojném počtu. Původně se používaly ke zdobení mešit a náhrobků. K nejzajímavějším patří modely lodí, ryb a stojánky na korán. Dodnes si v některých mešitách můžete prohlédnout dekorativní dřevořezbu s nejrůznějšími motivy.

Tradiční oděv.

V prodejnách suvenýrů můžete také čas od času narazit na tradiční ženský oděv zvaný libás. Jsou to pěkné hedvábné šaty s límečkem. Navíc jsou bohatě zdobené vzory se zlatou a stříbrnou nití. Tyto oděvy jsou ke koupi pouze v menších velikostech.

Podmanivá hudba.

Během svého pobytu mnohokrát uslyšíte podmanivou maledivskou lidovou hudbu, která čerpá ze zvuků přírody a šumícího moře. Kdo by odolal těmto sladkým a příjemným tónům?  Pokud si chcete tento hudební zážitek uchovat i pro dny budoucí, zajděte do některého z obchůdků v Malé, kde najdete nahrávky tradiční i současné maledivské hudby na kazetách a CD nosičích. Milovníci hudebních nástrojů jistě nepohrdnou nákupem typického maledivského hudebního nástroje bodu beru – což je velký buben. Vyrábí se velmi jednoduše z vydlabaného kmene kokosové palmy a je potažen rejnočí kůží. Nejlepší prý pochází z atolu Felidhoo. Z dalších výrobků doporučujeme skříňky na palmové víno vyrobené z kokosového ořechu, dřevěné džbery, příslušenství k vodním dýmkám, tkané vějíře a tajemné lektvary z léčivých bylin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maledivy'
Tipy na jiné články