Jaká místa na Kubě rozhodně navštívit?

vydáno 05.09. 2013 • Kuba • zobrazeno 2149x

Havana

Habana Vieja, jak zní jméno historické část Havany, bývá s oblibou označována za klenot v koruně kubánské metropole. A je nutné uznat, že plným právem. Den strávený v prostředí koloniálních zámečků, honosných paláců, chrámů a typických dlouhých dlážděných náměstí každého bezpečně ujistí, že neexistuje lepší způsob, jak se seznámit s dávno minulým obdobím, kdy byla Havana jednoznačně nejbohatším městem Nového světa.

Pozornost každého cestovatele si však určitě zaslouží i ostatní části města. Nemáme zde na mysli jen jeho pláže nebo širé sytě zelené parky, ale především architekturu, která dává vzpomenout pro mnohé seladony nejzářivější období dějin moderní Havany, kterým byla padesátá léta dvacátého století s tisícovkami dobře postavených amerických turistů, kteří zde hodlali roztočit co půjde. Z této doby si Havana odnesla množství architektonicky hodnotných staveb hotelů a zábavních podniků, které si určitě nezaslouží nezájem kvůli své zdánlivé neaktuálnosti.

Poloostrov Zapata

Opustíme-li ulice rozpálené Havany, měly by naše další kroky za poznáním Kuby s největší pravděpodobností vést na některé z míst na poloostrově Zapata. Tento bažinatý kraj proslul především svými chráněnými oblastmi, které jsou domovem velké části kubánských krokodýlů a především endemických druhů ptáků.

Návštěvníkům mimo čirého potěšení z krásy exotické přírody  rovněž skýtá výborné příležitosti pro rybaření, zkušenější cestovatelé dávající přednost potápění potom  zajisté ze své paměti vyloví několik jmen míst, která jsou pro tento sport už na první pohled jako stvořená. Poloostrov Zapata je zároveň místem, kde se rozkládá legendární zátoka sviní.

Cordillera de Guaniguanico

Jen několik hodin jízdy na západ od Havany se rozprostírají vrcholky hornaté oblasti Cordillera de Guaniguanico, které je rovněž vyhlášeným hnízdištěm mnoha druhů chráněného ptactva. Příkré štíty tohoto pohoří tvořeného převážně vápencem samozřejmě představují jedno z největších lákadel co do možností provozování horolezectví na Kubě. Stejně tak však obstojí i tehdy, pokud je vystavíme náročnému pohledu vyznavačů trekkingu. A to už jen díky výhledům na pro tuto oblast tolik charakteristické spojení vysokých hor a tabákových plantáží.

 Trinidad

Trinidad, sedmdesátitisícové město ležící při jižním pobřeží střední Kuby je spolu s přilehlým Valle de los Ingenios součástí Seznamu světového dědictví již od roku 1988. A to z toho důvodu, že se zde na rozdíl od tolika jiných sídel v Karibské oblasti podařilo dochovat ráz typického koloniálního města v natolik ucelené podobě, které v celém regionu téměř nemá obdoby. Kromě toho je Trinidad znám i dodnes živou náboženskou tradicí santería, a konečně i svými bělostnými plážemi. 

Holguín

Velice častým, byť v některých kruzích neprávem přehlíženým, cílem drobnějších výprav zahraničních návštěvníků po jednotlivých provinciích je i Holguín, centrum stejnojmenné oblasti ležící ve východní části ostrova. Pro kubánskou historii jde o jedno z nejdůležitějších míst v zemi, a to i přesto, že od svého založení, k němuž došlo již roku 1545, se zde kolo dějin skutečně otočilo až o několik staletí později. Právě zde se totiž roku 1926 narodil Fidel Castro, který navždy změnil jak společnost samotného ostrova, tak i tvář světové politiky. Vedle jeho rodiště je dnešní Holguín rovněž pověstný svým plážovým životem. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kuba'
Tipy na jiné články