Jedete na dovolenou, a lámete si hlavu nad tím, co by se stalo, kdyby vás třeba okradli? Ano, člověk si nesmí připouštět nějaké hororové scénáře, ale bohužel nic neudělá s tím, když se tak stane. Tím horší situace nasává, jste-li v cizí zemi, kde se stěží dorozumíte a zůstali jste zcela bez prostředků, někdy i kontaktních čísel, jež jsou v mobilu, který vám byl také odcizen. Okrást vás mohou jak na ulici, aniž o tom musíte vědět, anebo pak i třeba v hotelovém pokoji, zrovna ve vaší nepřítomnosti. A tím horší je fakt, že nemáte na to, abyste někomu dali vědět, nemáte peníze, ani doklady a domů se jen tak dostat nemůžete. Není nutné se těmito myšlenkami kazit dovolenou, ale je dobré i na tyto scénáře být připraven, protože i v tak nepřívětivou chvíli můžete zachovat klidnou hlavu a poradit si.
Přípravy na dovolenou
S tím, že se vám nějaká podobná nepříjemnost může stát, počítejte dopředu, hned v době, kdy se na dovolenou teprve chystáte. Pokud je to do vzdálených, exotických destinací, mimo Evropu, pak je vhodné domluvit se s přáteli a známými, co zůstávají doma, nějaký signál. Například to, že se každý druhý den ozvete a pokud ne, ať vás neprodleně kontaktují. Jedině tak si pojistíte, že co nejdříve se s vámi nějakým způsobem někdo spojí, i když vám ukradou telefony a doklady apod. Samozřejmě, že musíte zajít na tamější policejní orgány, na ambasádu, ale přece jen pomoc z Česka, od přátel je taková jistější, spolehlivější.
Různě rozdělené
Také pamatujte na to, že je vhodné mít finanční hotovost rozdělenou na několik míst. Něco mějte u sebe, další část, ať vám zůstane v hotelu, a jinou u partnera. Také mějte třeba dvě peněženky a doklady, pokud je nebudete potřebovat, nechte doma. Musíte mít pouze pas, nebo občanský průkaz, popřípadě povolení k pobytu, nebo víza, je-li dovolená dlouhodobá a ve vzdálených krajinách. Pokud řídíte, budete potřebovat řidičský průkaz, ale jinak ho nechte doma, stejně jako spoustu různých karet a jiných dokladů.
Platební karty
V zahraniční je i vhodné užívat platební karty. Nejlepší jsou kreditní karty, kde disponujete s penězi banky, takže o nic svého nepřicházíte. Musíte však myslet na to, že je nutné mít vyřízené pojištění a co nejdříve odcizení kreditní karty nahlásit. Jakmile poté dojde k čerpání peněz, jste z obliga a bance peníze vracet nemusíte. Důležité je také mít mezinárodní platební kartu, a dopředu se informovat o převodu na jinou měnu a tak podobně. Aby vás po návratu domů nepřekvapil velice vysoký a nečekaný účet, jehož výši způsobil právě převod do cizí měny.
Na více místech
Pokud nejste příznivce platebních karet a kreditních už vůbec ne, musíte si dávat na hotovost větší pozor. Když vám jednou peníze vezmou, tak jsou pryč a nijak je nezablokujete. Využijte kapsy na svém oblečení a na různá místa si bankovky schovejte. Udělejte to ale tak, abyste měli přehled a nemuseli se bát, že vám někde nějaká vypadne. Zloději jdou obvykle po kabelkách, příručních taškách, bočních kapsičkách na batozích apod. všude na místa, kde je velká pravděpodobnost, že se peněženka, cennosti a hlavě finanční hotovost nachází. Zkušení to umí udělat rychle a precizně tak, že si turisté, užívající si dovolenou, nemusí podobné neplánované „akce“ povšimnout.
Na méně běžných místech
Proto je vhodné dát si peněženku například ne do boční kapsy u batohu, kde je to pro vás sice přijatelnější a pro manipulaci rychlejší a snadnější, ale stejně tak, jak je to skvělé pro vás, je to perfektní i pro zlodějíčky. A jim přece práci nechcete usnadnit. Nějaký ten peníz mějte třeba v kapse, abyste si mohli koupit lístek na zrovna přijíždějící autobus, ale peněženku raději schovejte. Využijte vnitřní boční kapsy, které jsou kolikrát nenápadné i při otevření.
Neprovokujte
Rozhodně zloděje nijak neprovokujte. To znamená, že do průhledných bočních kapes si dejte kapesníky, pití, ale rozhodně ne žádné cennosti a už vůbec ne peněženku. Je to pro ně jako magnet. Pokud je někdo zloděj, tak prostě krade pořád. Všímá si takových věcí, které jsou pro nás, běžné občany zanedbatelné. Pozoruje lidi, a všímá si, jak moc, nebo spíše málo věnují pozornost svým věcem. No a když mu ukážete peněženku v průhledné kapse, je to jako vzít malé dítě do hračkářství a zakázat mu na něco je sáhnout a dívat se. Proto je neprovokujte.
Zdání mála peněz
Stejně tak se i nepřímo nechlubte velkým obnosem peněz. Pakliže na ulici otevřete peněženku s tím, že si chcete koupit pití a předvedete kolemjdoucím naditou šrajtofli plnou bankovek, je to pro zloděje hotová mňamka. Kdo z nich by nechtěl tuto peněženku mít. Každý. Zaměří se na vás a v nestřeženém okamžiku vám peněženku odcizí. Mějte peníze rozdělené. Velké bankovky schovejte do vedlejších kapsiček, anebo do druhé peněženky, kterou budete mít v kabelce, tašce a to v nějaké té vnitřní, nenápadné kapsičce. Poté vypadá, že máte pouze „pár drobných“, což je pro mnohé zloděje zbytečně vynaložené úsilí pro krádež a pokusí se zaměřit na někoho jiného.
Kolik peněz potřebujete
Ještě před odletem na dovolenou si ujasněte, kolik peněz vlastně budete potřebovat. Je rozdíl, máte-li zajištěné ubytování i se stravou i programem, pláží a vstupem do několika památek a peníze si berete vlastně jen proto, abyste si koupili suvenýry, případně nějaké maličkosti pro zábavu. A něco jiného zase je, pokud jedete jen tak, a musíte si zajistit jak ubytování, tak veškerou stravu. Toto je sice poněkud riskantní krok, ale jsou lidé, jež adrenalin vyhledávají. Možná i proto pro ně bude synonymem zážitková dovolená, když ji stráví na policejní stanici, v cizí zemi a nebudou rozumět.