Jak strávit víkend v Edinburghu

vydáno 15.10. 2013 • Skotsko • zobrazeno 2516x

Skotsko, nádherná krajina, ovce, dudy a kilty. To je část království Velká Británie, která je pověstná svoji minulostí a neotřelými typickými znaky. Hlavním městem této severo-anglické části je Edinburgh, univerzitní město, ležící na východním pobřeží. Nebývá až tak častým terčem mnohých turistů, jak jiná evropská města a to především proto, že v Edinburghu je spíše chladnější počasí a dost často se zde mihnou dešťové přeháňky a není tolik lidí, kteří by s nadšením poznávali nová místa s deštníkem a pláštěnkou.

Jak se do Edinburghu dostat

Na prohlídku města a okolí bohatě postačí jeden víkend, proto si naplánujte cestu tak, abyste jeden den přijeli a druhý den odjížděli. Z prvé tím ušetříte na cestě, ale i na ubytování. Nejlepší možností, jak se z ČR do Edinburghu dostat, je letecká doprava. Časově, ale i finančně. Jsou cestovní kanceláře, jež zajistí i autobusovou dopravu, nicméně strávíte cestováním téměř dva dny a poté celí „polámaní“ a nevyspalí chodit po městě, není nic příjemného.

Ubytování

Skvělé na Edinburghu je, že se zde dá sehnat poměrně levné a dobré ubytování. Hotely typu „Bed and breakfast“ jsou takovými těmi klasickými ubytovnami, kde dostanete i snídani, na jednu noc to bohatě stačí a ceny jsou dost příznivé.

Jak se pohybovat po Edinburghu

Zapomeňte na auto. I v tom případě, že jste odvážní a chcete jet svým vozem už z ČR. Na jednu stranu vás cesta unaví a na druhou ve skotském hlavním městě budete mít problém s parkováním. Nakonec to dopadne tak, že vůz někde zaparkujete a budete chodit pešky, takže cesta zpět pro vás bude vysilující. Auto si ani nepůjčujte. Prostě a jednoduše využijte dopravu vyhlídkovými autobusy, které se od běžných liší svojí červenou interiérovou barvou.

Co v Edinburghu navštívit

Každý zná pohádku O perníkové chaloupce. Když se děti ztratily, vylezl Jeníček na strom, aby se podíval, kudy jít. A to je vůbec nejlepší, co se dá udělat – vylézt na kopec, kde je rozhled na celé město a udělat alespoň vzebraný plán města.

Calton Hill

Proto je skvělé se prvně zastavit na caltonovském vrchu, kde jak skvělý výhled, tak i nějaké ty důležité památky. Nachází se zde Dugald Stewart Monument, také Nelson´s Monument anebo National Monument.

Scott Monument

Pokud již brázdíme cesty za památníky, jistě nesmíme opomenout i ten nejvyšší, pomalu i neuvěřitelných šedesát jedna metrů vysoký, novogotický památník, jež byl postaven v roce 1844 pro skotského spisovatele Waltera Scotta. Je zde několik vyhlídkových plošin a do nejvyššího místa vystoupáte po celkem dvě stě osmdesáti sedmi schodech, za což dostanete certifikát o výkonu.

Princes Street

Památník Waltera Scotta se nachází v Princes Street Gardens, které jsou součástí jedné z největších ulic Edinburghu a to Princes Street, kde se i mimo jiné nachází jedno z největších nákupních center města, Princes Mall, je zde i hlavní vlakové nádraží Waverly Station a v neposlední řadě Národní galerie. Pokud chcete v Edinburghu nakupovat, udělejte to právě zde. Veškeré obchody pohromadě, to nejlepší zboží a přiměřené ceny. Až se vám obchody obkoukají, vyjděte do tamějších zahrad a v klidu sledujte z výšky jak ulici, tak samotné město.

Royal Mile

Neboli Královská míle, je označení několika ulic, které dohromady tvoří jednu skotskou mílí, což je 1,8 km a v jejím okolí se tyčí ty nejzajímavější památky celého Edinburghu. V klidu si ji projděte, a kochejte se krásou historických budov, z nichž nejslavnější jsou na jejích koncích – na jednom Edinburghský hrad a na straně druhé zas Holyroodský palác.

Katedrála St. Giles

Nádherná novogotická stavba, přímo typická pro jmenovaný sloh, je také na Royal Mile, a to v místech, kde stával kostel již od dávných dob, někdy od devátého století. Stavba byla postavena ve dvanáctém století, ale ve své historii byla poničena požárem a proto byla několika zrekonstruována.

Holyrood Palace

Dolní konec slavné Royal Mile patří Holyroodskému paláci, někdy zvané jako opatství, protože tak hovoří historie. Dříve skutečně opatstvím byl, ale je z části. Zřícenina opatství stojí opodál, kde byl v šestnáctém století palác vystaven. Palác je skotským sídlem královské rodiny, zejména v létě a návštěvníkům jsou prostory zpřístupněny.

Edinburghský hrad

Na druhé straně Royal Mile se nachází Castle Rock, vrcholek, na kterém je postavena dominanta celého skotského města, edinburghský hrad. Byl prý postaven v sedmém století, na obranu města před nájezdy kmenů, ale přesná doba vzniku nebyl dosud určena.

Tip pro vás - ubytování v Edinburghu  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Skotsko'
    Tipy na jiné články