Cestování přináší spoustu nových zážitků, dobrodružství, ale také nového poznání. Vydejme se nyní spolu do hlavního města Irska, do Dublinu. Město na severu Evropy, které se během posledních několika desítek let změnilo téměř k nepoznání. Do města se řídí davy turistů, kteří mají chuť poznat tuto, jak se Irsku říká, zelenou zemi. Dříve Dublin patřil k městům, kam turisté téměř nejezdili. Vláda se rozhodla s tím skoncovat a zažádala o vysoké dotace na přestavbu a velebení města.
Jak se do Dublinu dopravit
Pokud budete cestovat z České republiky, asi nejvýhodnější bude právě letecká doprava. Jedná se o rychlý a poměrně levný způsob dopravy. Využijete-li nízkonákladovou společnost, dostanete se do Irska téměř zadarmo. Možná je také autobusová nebo vlaková doprava. Ale tyto prostředky se vůbec nedoporučují využívat. Cestování by Vás vyšlo mnohem dráž než letadlem, a navíc byste na cestě strávili dokonce až tři dny. Což oproti třem hodinám v letadle je pořádný rozdíl. Uvažujte teda rozumně, a pořiďte si letenku, již od dvanácti set korun. A to dokonce zpáteční. Je jasné, že záleží na sezóně, a dalších faktorech, které ovlivňují cenu letenek.
První chvilky v Dublinu
Jakmile přistanete v Dublinu, uvidíte hned jiný svět. Abyste se dostali centra města, budete potřebovat dvě eura na autobus, který Vás tam dopraví. Ubytování je dobré si zajistit ještě před odletem, abyste se nemuseli na místě stresovat s tím, že žádné nenajdete. Pokud ovšem ještě žádné nemáte rezervováno, zkuste vyhledat nějaké ubytování, co nejvíce v centru. Ušetříte tím nejen čas s přesunem, ale také spoustu peněz. Městská hromadná doprava je v Dublinu totiž poměrně drahá. Proto je lepší ji co nejméně využívat. Frekvence mezi jednotlivými autobusy je docela vysoká, takže budete muset čekat dlouho na odjezd autobusu a navíc počítejte s tím že bude jistě přeplněn. Jistě teda už chápete, proč se doporučuje ubytování v centru.
Jídlo a pití
Dublin je krásné město, ale ne zrovna moc levné. Takže pokud chcete ušetřit, tady to moc nepůjde. Sami to poznáte, až si budete chtít dát v restauraci nějaké jídlo. Ceny jsou opravdu vysoké. Nic než zaplatit vysokou cenu za jídlo Vám nezbude v tom případě, pokud budete chtít ochutnat tradiční místní pochoutky. Je možné si nabrat jídlo z domova nebo levněji nakoupit v supermarketu.
Jak dlouho se zdržet v Dublinu
Dublin je sice hlavní město, ale ne tak rozsáhlé jako ostatní města. Na jeho poznání si teda nemusíte vyčleňovat zrovna celý týden. Jeden víkend bohatě postačí. Delší volno si berte jen v tom případě, že chce navštívit celé Irsko a ne jen hlavní město. Irsko je krásná, divoká a drsná země. Pro její poznání je dobré si půjčit osobní automobil, abyste opět nemuseli zdlouhavě cestovat místní dopravou. Místní doprava ještě není na takové úrovni, aby se s ní dalo bezproblémově a pohodlně cestovat.
Whiskey
Ohledně správně napsaného názvu tohoto nápoje se vedou neustále diskuze. Můžete nyní vše uvést na pravou míru. Pokud jste v Irsku, píše se tento nápoj „whiskey“. Jste-li na návštěvě Skotska, zde si můžete dát jedině „whisky“. Už chápete ten rozdíl? Nikdy v Irsku nežádejte „whisky“, to byste byli a nevzdělance a hlupáky.
Bary a kluby
Whiskey si rozhodně musíte dát, alespoň jednou během svého pobytu. Bez toho byste tuto zemi ani nepoznali. Zkuste si pro ochutnávku vybrat jeden z místních typických barů. Uvidíte sami, jak na Vás atmosféra drsného severu dopadne. Můžete navštívit i tradiční výrobny tohoto nápoje, které pořádají různé akce pro turisty. Ale pozor, například abyste navštívili likérku Jameson, musíte být vybráni průvodcem. Jinak nemáte šanci se tam dostat a ochutnat místní specialitu. Whiskey se dá pít skutčně všude. Dokonce po jednom baru byla pojmenována celá čtvrť – Temple Bar. Právě na tomto místě najdete ty nejtypičtější a nejvyhlášenější bary. Malinký rozdíl od našich podmínek, co se pití alkoholu týče je to, že vstup do baru je limitován věkem až dvaceti jedna, nikoli osmnáct. Průkaz totožnosti o Vás jistě budou chtít, pokud vypadáte mladě.
Bez laviček i bez WC
Bolavé nohy si nebudou mít kde odpočinout. V centru Dublinu se s lavičkou setkáte jen výjimečně. Město se těchto laviček zbavili kvůli bezdomovcům, kteří na nich s oblibou přespávali a kazili tak dojem z města. Podobně je tomu i s toaletami. Těch veřejných ve městě je opravdu málo. Můžete využít toalety v barech nebo restauracích. Ty jsou sice většinou vyhrazeny pro zákazníky, ale tak nějaké to jídlo nebo pití si tam dát můžete.
Počasí
Počasí se bát rozhodně nemusí. Ač Vás to možná překvapí, Dublin je docela příjemné město, co s teplot týče. Po většinu roku je tam příjemně. Zimy jsou střední. Žádné kruté mrazy nečekejte. Léta též mírná, tropické teploty tady očekávat nemůžete. Srážek je málo, a pokud jsou tak jen jemné. Většinu času je ale zataženo.
Památky v Dublinu
Dublin Castle
Hrad, který je dominantou Dublinu jistě nikdo nepřehlédne. A taky jeho návštěva je téměř nutností. Jedná se o velmi starou památku, pocházející ze třináctého století. Původně byl postaven jako obranný hrad. Z původního hradu se dochovala jen část, protože byl poničen velkým požárem. Současná přestavba pochází z osmnáctého století a v současné době je sídlem vlády.
Spire od Dublin
Toto místo nepřehlédnete, ani kdybyste chtěli. Jedná se o dvacet metrů vysoký sloup, vyrobený z oceli. Najdete ho v ulici O´Connell. Svou extravagantní podobou patří mezi skvosty města. Vystaven byl v roce 2003.
Trinity College
Původně se jednalo o klášter. V dnešní době zde sídlí dublinská univerzita, která je nejvýznamnější v celém Irsku. Budovy pochází ze šestnáctého století. Jistě je dobré se tam mrknout. Prohlídka stojí za to. Můžete zde obdivovat staro irskou architekturu.
Hapenny Bridge
Původní název tohoto mostu byl Wellingtonův. Jenže jakmile se zde začalo vybírat mýtné, byl přejmenován. Křižuje řeku Liffey. Most byl postaven v devatenáctém století, ale mýtné se začalo vybírat až na počátku dvacátého století. Pod pojmenováním Hapenny Bridge ho nenajdete. V mapě je uveden totiž jako Liffey Bridge. Osvětlení mostu je velmi romantické a v noci tudíž velmi zajímavé.
Chris Church
Katedrála, která se vyjímá přímo v centru Dublinu. Původně na jejím místě stál kostel, který byl postaven již Vikingy již v devátém století. Z tohoto původního kostela bychom zde hledali zbytky již těžko. Katedrála je ale velmi významným a nepřehlédnutelným skvostem Dublinu. Je vystavena v novogotickém slohu, který se mísí se starou irskou architekturou. Jistě je dobré si pořídit pár fotografií před tímto skvostem.
Katedrála svatého Patrika
Svatý Patrik je velmi významnou postavou pro každého Ira. Ne nadarmo se stal patronem celé země. Na svátek svatého Patrika se v celé zemi slaví. Jistě Vás napadne, že zrovna tato katedrála je velkou chloubou všech Irů. Původ této katedrály se datuje do dvanáctého století. Během své doby nezaznamenala žádnou velkou opravu. Až v nedávné době prošla menší rekonstrukcí, což jí jen pomohlo k získání nových návštěvníků. Kolem katedrály se rozprostírá park, kde se často schází zamilovaní lidé, ale také umělci, jako třeba básníci. Do katedrály se platí vstupné ve výši pěti eur. Výhodou je to, že si zde můžete vyzvednout průvodcovskou příručku v českém jazyce.
Kilmain Gaol
Původní věznice by neměla uniknout žádnému historikovi. Velkým lákadlem jsou místa, kde se konaly popravy. Průvodce Vám bude líčit tu nejvýznamnější, která se konala v roce 1916, během které bylo popraveno asi čtrnáct vůdců povstání. Nyní je na místě postaven památník.
Národní muzeum
Národní muzeum je velmi bohaté na všemožné sbírky, ať už historického nebo kulturního charakteru. Každý si zde najde své oddělení, kam se rád podívá. Můžete zde pochopit irskou mentalitu a všemožné místní zvyky. Zde se vstupné neplatí, ale je nutné si dopředu zajistit rezervaci na průvodce.