Jak si užít víkend v Istanbulu

vydáno 20.06. 2016 • Turecko • zobrazeno 2921x

Zastávka v Istanbulu vypráví příběh dvou kontinentů, které se střetly aby vytvořily neuvěřitelně bouřlivé a fascinující město. Rozdělen velkolepou řekou Bospor, která teče z Marmarského moře na jihozápadě do Černého moře na severu, je Istanbul jedinou metropolí na světě umístěnou na dvou kontinentech, s evropskou částí na západním břehu a asijskou na východním. Istanbul měl v průběhu času mnoho různých jmen, v závislosti na kultuře, jazyku a náboženství jeho vládců – Řeků, Římanů a Otomanů – Byzantion, Konstantinopol, Stambul a Cařihrad jsou příklady, které jsou dosud používány v některých zemích. Konstantin postavil město na sedmi pahorcích, aby ho připodobnil sedmi pahorkům římským. Toto je dnes patrné na mapě – na každém ze sedmi pahorků je jedna mešita. Víkendová návštěva Istanbulu může být počátkem rozplétání vláken tisícileté historie.

Fúze kultur zde vytváří opravdový tavicí kotlík činností, je to ideální místo na víkendovou dovolenou. Je zde toho k vidění tolik, že je dobré před cestou vytvořit pečlivý program prohlídky. Istanbul má barvitější historii než většina ostatních zemí, a jeho návštěva není kompletní pokud vynecháte poloostrov Sultanahnet. Milovníci architektury budou milovat jedinečné spojení stylů – Hagnia Sophia (Svatá moudrost), s 30 miliony zlatých kachliček ve svém interiéru na náměstí Sultanahmet, byla tisíc let křesťanským chrámem a poté 500 let hlavní mešitou otomanského impéria, uctívaná muslimy i křesťany. Nebo marnivě vyzdobený palác Topkapi (Bab-Hümayün Caddesi, Gülhane), střed otomanské moci po více než tři staletí.

Ti, kteří jedou za nákupy nebudou v Istanbulu zklamáni. Velký bazar je často nazýván nejstarším nákupním centrem na světě. Akmerkez, ve čtvrti Etiler je jedinou nákupní ulicí na světě, která získala ocenění "Nejlepší v Evropě" a "Nejlepší na světě". Čtvrti Levent a Etiler mají početná patrová nákupní centra – Kanyon, Metrocity, Akmerkez, Mayadrom a Mayadrom Uptown, zatímco 6 kilometrů dlouhá Bagdatská třída má řady obchodů, kaváren, hospod a restaurací na obou stranách svých krásných granitových chodníků. Jak jednou Napoleon Bonaparte slavně řekl: "Kdyby Země byla jedním státem, Istanbul by byl jeho hlavním městem". Víkendová návštěva Istanbulu bude nezapomenutelným zážitkem.

TURECKÉ LÁZNĚ

Činnost, kterou při návštěve Istanbulu nesmíte vynechat - turecká lázeň! "Hamam" je populární v Turecku již po tisíce let, ale byla dovedena k dokonalosti Otomany. Lázně nejsou pouze místem očisty, mají i společenský význam. Většina hamam je jednoduchá a funkční, ale starší typy jsou ohromujícími díly z bohatě zdobeného mramoru. Historické Galatasaray Hamam v Beyoglu a Cagaloglu Hamam v Sultanahmetu jsou nejpopulárnějšími tureckými lázněmi.

PROJÍŽĎKA PO BOSPORU

Dokonalý způsob jak strávit poznávací návštevu Istanbulu: výlet lodí nahoru po řece. Přívoz odplouvá z Eminonu (u Zlatého rohu mezi Galatským mostem a nádražím Sirkeci) na šestihodinovou plavbu nahoru po Bosporu, která zahrnuje zastávky v několika vesnicích po cestě do Anadolu Kavagi u Černého moře. Alternativní výlet trvá 1-1.5 hodiny a vede z Eminonu do Sariyer, severobosporského města.

EGYPTSKÝ TRH S KOŘENÍM

Jste-li gurmán, výlet sem by měl být prioritou při eurovíkendu v Istanbulu. Umístěn na jižním konci Galatského mostu ve čtvrti Eminonu, vedle Nové mešity (Yeni Cami), čeká vás pastva pro vaše smysly. Objevte chuť Východu skrytou v koření, oříšcích, semenech a lokumu (tradiční turecká pochoutka).

HIPPODROM

Toto impozantní místo bylo srdcem sportovního a politického života Konstantinopole. Vraťte se zpět v čase a představte si závody vozů tažených koňmi a objevte 3500 let starý egyptský obelisk, který váží více než 60 tun a který byl dovezen císařem Theodosiem v roce 390 n.l..

VELKÝ BAZAR

Nákupní ráj! Umístěný vedle Beyazitského náměstí, bazar je největším krytým tržištěm světa a je domovem více než 4000 obchodů, mešit, bank, policejních stanic a restaurací. Seženete zde cokoliv od dýmky z mořské pěny, koženého zboží, keramiky, měděného a plechového zboží, po bavlněné a vlněné výrobky a mnoho, mnoho dalšího! Je jedna důležitá věc, na kterou byste při nákupu zde měli pamatovat: Chcete-li něco koupit, nezapomeňte na tvrdé smlouvání o ceně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články