Jak si užít víkend v Aténách

vydáno 06.06. 2016 • Řecko • zobrazeno 3018x

Aténské víkendové zájezdy nabízejí jedinečné, pulsující a přátelské město s báječným slunným počasím, osobitostí a spoustou možností jak trávit čas. Všechny návštěvy Atén se nevyhnutelně zaměří na čtvrť Plaka; romantická změť malebných úzkých ulic, byzantských kostelů a krásných květinami ozdobených domů postavených na svazích Akropole. Návštěva se bude točit kolem obchodů, kaváren, rozkošně pěkných tavern s vínem porostlými dvory, patii a střešními terasami. Většina aténských památek je blízko u sebe, poznávání Atén je tak navzdory letnímu horku nenáročným. Pokud se chcete vyhnout horku a hlavní letní turistické sezóně, doporučujeme cestovat na jaře, podzim a v zimě. Návštěva Atén se stala ještě atraktivnější od olympijských her v roce 2004, kdy ve městě proběhl velký úklid a reorganizace a město dostalo nové letiště a trasy metra.


Jako kolébka západní civilizace, Atény nabízejí jedinečné historické památky. Je snadné si představit velké řecké spisovatele a filozofy procházet se po ruinách starověké Agory a Dionýsova divadla. Atrakce jako Národní archeologické muzeum zní možná nudně, ale na málokterého návštěvníka nezapůsobí jeho obrovská sbírka výjimečných starověkých pokladů. Eurovíkend v Aténách je zřetelným potěšením pro fanoušky archeologie a klasické historie všeobecně, ale každého rozhodně strhne symbol Atén a nejslavnější památka tohoto města Akropole. Akropole a mocný Parthenon jsou základní součástí jakékoliv návštěvy Atén. Tato památka má fantastickou atmosféru a stále dominuje městu, nejkrásnější je brzy ráno a večer.


Kromě historie a muzeí nabízejí Atény mnoho dalších možností. Navštivte pestrý trh Monastiraki, svezte se tramvají na pláž, ochutnejte lahodné řecké speciality, ponořte se do aténského nočního života, nasajte atmosféru tohoto výjimečného města a užijte si přátelské, živé Řeky. Jestliže vyrazíte do Atén na prodloužený víkend, získáte tak prostor pro návštěvu aténských pláží a okolních ostrovů Aegina a Angistri. Jasně modré nebe, mírné zimy, nádherné brzké jaro a slunce pozdního podzimu činí z Atén celoročně oblíbenou destinací.


AKROPOLE A PARTHENON


Je jedno jak jsou tyto budovy všeobecně známé, velikost Parthenonu stále udivuje. Akropole je zřejmým uchazečem o titul nejúžasnějšího archeogického nálezu. Místo s fantastickou atmosférou, které dodnes dominuje městu. Tyto působivé ruiny, které jsou ikonou tohoto místa pocházejí z 5. století př.n.l. a jsou monumentem řecké civilizace. Pro dosažení nejlepšího dojmu vyjděte nahoru směrem od Plaky nebo Monastiraki. Nepochybně zlatým hřebem je Parthenon, který je nejlepším dochovaným příkladem dórské architektury. Pokud navštívíte Atény v létě, vyplatí se vstát brzy ráno, nebo si prohlídku nechat až na večer.


PLAKA


Plaka je všeobecně oblíbená část Atén; romantická změť malebných úzkých uliček s byzantskými kosteli a krásnými květinami ozdobenými domy. Plaka je přeplněná pěknými tavernami a vínem porostlými dvorky, patii a střešními terasami. Staré město je nepopiratelně turistické, ale zůstává příjemným romantickým místem díky pěším zónám, restauracím a kavárnám, obchodům a nepopiratelné osobitosti. Zkuste se odtrhnout od hlavního proudu, prozkoumat postranní uličky a vyšplhat ke krásným domům ve čtvrti Anafiotika na svazích Akropole.


PLÁŽE A OSTROVY


Navštivte aténské pobřeží za pomocí levného, zábavného a pohodlného transportu – klimatizovaných tramvají z náměstí Syntagma. Vystupte v přístavišti v Alimos, nebo pokračujte do Glyfady. Aténské pláže jsou lepší směrem od oblasti Pyrejského přístavu. Taxíky patří k ekonomickému způsobu jak navštívit pláže v oblasti Kavouri-Vouliagmeni, nebo dále směrem k Sounion. Anavissos je oblíbeným místem pro návštevu rybích tavern. Jezdí sem také mnoho autobusů. Ostrovy Aegina a Angistri jsou hodinu cesty z Pirea a nabízí přijemný kontrast k rušnému centru Atén.


STAROVĚKÁ AGORA


Je snadné si představit řecké filozofy a spisovatele, pohybující se po starověké Agoře, která kdysi byla hlavním obchodním tržištěm a veřejným prostranstvím města, s administrativními budovami, školami, divadly, dílnami, domy a tržišti. Mezi ruinami je několik impozantních budov. Dionýsovo divadlo patří k nejstarším, zde se hrály skvělé hry Sofokla, Aeschyla a Euripida. Dlouhá krytá cesta, Stoa Attalova byla starověkou obdobou nákupního centra a dnes v ní je Muzeum aténských dějin.


NÁRODNÍ ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM


Úžasná, úctu vzbuzující a ohromující sbírka plastik, soch, keramiky, šperků a mnohem mnohem více. Muzeum je domovem artefaktů, jejichž původ sahá až 2000 let př.n.l., přivezených z nejvýznamnějších archeologických nalezišť po celém Řecku. Toto muzeum, které nesmíte vynechat, bylo renovováno pro olympijské hry v roce 2004. Prostě jedno z nejlepších archeologických muzeí na světě. Doporučujeme!


NÁMĚSTÍ SYNTAGMA A MONASTIRAKI


Náměstí Syntagma charakterizuje bývalý královský palác. Ulice vedou k muzeím jako Benaki, Byzantské muzeum a Muzeum kykladského umění. Monastiraki je perfektní místo, kde strávit nedělní ráno. Rozlehlý pouliční trh v Monastiraki je zábavný, má atmosféru a je plný lákavých obchodů, kaváren a restaurací. Snažte se tam dorazit dříve než bude příliš plno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Řecko'
Tipy na jiné články