O exotické dovolené jistě někdy přemýšlel každý z nás. Na světě najdeme celou řadu lákavých destinací a některé jsou mezi lidmi známější než jiné. Jednou z takových pěkných dovolenkových destinací je i ostrovní státeček v Karibiku, který se nazývá Trinidad a Tobago. Trinidad a Tobago se rozkládá na dvou ostrovech větších a jedenadvaceti menších ostrovech při severním pobřeží Jižní Ameriky.
Jižní část tvoří korálové útesy a část ostrova také pokrývá deštný prales. Více turistický navštěvovaný je ostrov Tobago, který svým návštěvníkům nabízí dlouhé bílé písečné pláže. Pokud patříte mezi dobrodružnější povahy a chystáte se na exotickou dovolenou, pak Trinidad a Tobago představuje zajímavou volbu. O tomto příjemném ostrovním státečku si něco bližšího povíme, abyste měli představu, jestli naplňuje vaše očekávání na dobře strávenou dovolenou.
Obecně o Trinidadu a Tobagu
Se svou rozlohou 5 128 kilometrů čtverečních patří na 172. příčku na celém světě. V zemi žije něco málo přes jeden milion obyvatel. Úředním jazykem země je angličtina, ale domluvit se zde dá také francouzsky, španělsky, popřípadě čínsky a hindsky. Nejvyšší bod země představuje El Cerro del Aripo nacházející se ve výšce 940 metrů nad mořem. Nezávislost země získala až v roce 1962, takže patří k mladším státům světa.
Ostrov je proslulý etnickou směsicí svého obyvatelstva. Velkou část populace tvoří obyvatelé původem z Indie a černošští potomci otroků. Na ostrovech také najdete menšiny Číňanů, bělochů a míšenců. Jako měna platí místní trinidadský dolar. V zemi se těží poměrně velké množství ropy, díky čemuž patří k nejlépe prosperujícím státům v Karibiku. Množství potravin a spotřebního zboží se musí do země dovážet, což se následně odrazí také na jeho cenách. Na Trinidadu a Tobagu mají totožné zásuvky jako v USA, tudíž nejsou kompatibilní s evropskými konektory, na což je potřeba se připravit.
Před cestou na Trinidad a Tobago
Českým občanům ke vstupu na půdu Trinidadu a Tobaga postačí platný cestovní pas a není tedy nutné si zdlouhavě vyřizovat vízum, jestliže délka pobytu nepřesáhne třicet dní a návštěvník se nebude věnovat výdělečné činnosti. Při odletu ze země je potřeba zaplatit poplatek ve výši pětaosmdesáti trinidadských dolarů. Při cestě na Trinidad a Tobago se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a také proti tetanu.
Cestovatelé se na ostrově mohou také setkat s netopýry, kterých je na místě dost, takže se doporučuje i očkování proti vzteklině. Pokud se rozhodnete cestovat i do některé z oblastí, kde se vyskytuje břišní tyfus, pak byste právě proti němu měli být očkovaní. Nejlepší zdravotní péči najdete v soukromých zařízeních, jež svou úrovní o dost převyšují státní zařízení, která charakterizuje poměrně nízký standard. Před cestou na Trinidad a Tobago se tedy každopádně vyplatí sjednat si kvalitní cestovní zdravotní pojištění. Pravděpodobně nejjednodušeji se na Trinidad a Tobago z České republiky dostanete letecky, kdy let trvá třináct hodin. Ideální dobou pro cestu do Trinidadu a Tobaga je první polovina roku, kdy je v zemi doba ducha. Stát se nachází v tropickém podnebí a střídají se dvě období. Zmíněné období sucha a období dešťů, které je v druhé polovině roku. Během celého roku je ovšem v zemi teplo a průměrné teploty se pohybují okolo třiceti stupňů Celsia.
Co dělat na Trinidad a Tobagu
Když se na místě rozhodnete cestovat mezi ostrovy, pak můžete letět nebo plout na trajektu. Jako ideální způsob cestování v zemi se jeví pronájem auta. Při řízení si musíte zvyknout na to, že se jezdí po levé straně. Velice zajímavá je rezervace Tobago Forest, což je nejstarší rezervace deštného pralesa na celém světě. Tento výlet by se ovšem měl konat pod dohledem zkušeného průvodce, sami byste se do rezervace raději vypravovat neměli. V zemi se také nachází jedno ze tří asfaltových jezer na světě. Nazývá se Pitch Lake a najdete ho na ostrově Trinidad zhruba devadesát kilometrů jižně od metropole Port of Spain. Jezero tvoří vrstvy nafty, jílu a vodní blátivé směsi. Zajímavé místo je také Aripo Caves, což je největší jeskynní systém na Trinidadu. Pokud zemi navštívíte v období mezi polovinou července a začátkem srpna, pak můžete narazit na Tobago Heritage Festival, což je událost konaná hlavně na ostrově Tobago, kdy se oslavuje výročí dědictví ostrova tancem, zpěvem, hudbou a jídlem.
Dalším zajímavým místem je město Arima, což je třetí největší město ostrova Trinidad a disponuje novou dostihovou dráhou. Ve výčtu zajímavých oblastí nemůže samo sebou chybět ani hlavní město Port of Spain. Město leží na severním pobřeží Trinidadu a jde o čtvrté největší město v zemi. Jde hlavně o administrativní a finanční centrum. Velmi pěkné je město Scarborough, kde se nachází řada kuriózních domů, jež se táhnou z úpatí okolních kopců až k pobřeží. Zajímavé jsou místní Botanické zahrady ležící v Pevnosti krále George.
V Národním muzeu můžete navštívit sbírku historie ostrova od indiánských dějin koloniální epochy až po přítomnost. Na ostrovech se nachází fascinující příroda a v deštných pralesech žije exotické ptactvo, motýli a opice. Velmi vyhledávané potápěčské lokality jsou neobydlené ostrůvky u severního pobřeží - Little Tobago, St. Giles a Goat Island. Milovníci přírody by neměli vynechat korálové útesy v zátoce Boccoo Bay. Pěkné jsou i vodopády Twin River, Rainbow Waterfall a Argyle Waterfall. Naopak milovníci různých večírků si užijí pravidelnou párty konanou v Bucco nazývající se Sunday School. Trinidad a Tobago je také známé jako rodiště světově proslulé zpěvačky Nicki Minaj.
Trinidad a Tobago je vskutku zajímavou destinací, kam z České republiky nejezdí velké množství lidí, takže pokud hledáte něco podobného, pak se na cestu určitě vypravte, protože najdete ráj na zemi.