Jak si užít Řím – památky

vydáno 11.11. 2013 • Itálie • zobrazeno 3105x

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Což pokud je pravda, musí každého jedince, žijícího na naší planetě, alespoň jednou za život, tuto italskou metropoli navštívit.

Řím, krásné a staré město

Italské hlavní město patří mezi nejnavštěvovanější místa na celé zeměkouli a pořád je na tomto místo co navštěvovat a obdivovat. Patří jak mezi romantická místa, ale je zajímavé i pro ortodoxně věřící křesťany, kteří do Říma putují také kvůli papeži a státu Vatikán no a samozřejmě je Řím lákadlem řady umělců, kteří zde obdivují díla dávná i poměrně nová. Řím je nádherné město, které si nespletete s jiným na světě.

Věčné město plné legend

Římu se přezdívá Věčné město a má obrovskou historii. Bylo založeno skoro před třemi tisíci lety a k tomuto okamžiku se váže hned několik legend. Ta nejslavnější hovoří o založení města braty, který prý odkojila vlčice. Podle jednoho z nich – Romula dostal Řím i své pojmenování (oficiálně Roma). Leží na řece Tibeře a patří mezi nejstarší města v Evropě.

Řím dnes

Dnes žije v Římě asi tři miliony obyvatel a je to možná i takové to běžné, evropské, nebo spíše italské město, které si však v celém centru ponechalo svoji úžasnou historii a nedovolilo stavitelům ani architektům, aby jakýmkoli způsobem zasáhli do navýsost kouzelného centra s nádechem dlouhé a ničím nezkažené historie. Díky tomu se mohou návštěvníci, kteří do Říma putují po celý rok z celého světa, těšit na ničím nezkažený pohled na ohromné město.

Nejznámější místa a památky v Římě

Colosseum

Koloseum nebo Colosseum. Ať nebo jinak, i malé děti všude na světě (civilizovaném) vědí, co to znamená. Jedná se o snad nejzajímavější, nejslavnější, také jednu z nejnavštěvovanějších a vůbec nejatraktivnějším památek v celém Římě a možná i Itálii. Koloseum stojí v Římě již téměř dva tisíce let a sloužilo jako aréna pro gladiátorské souboje. Vedle Kolosea stojí zachovalý Konstantinův oblouk, z počátku čtvrtého století, který tu nechal postavit římský senát na počest vítězství císaře nad Maxenciem.

Forum Romanum

Kousek od Kolosea se nachází centrum původního antického Říma. Je to soubor zejména dominantních sloupů, chrámů, z nichž nejvýznamnější je Saturnův Chrám, respektive jeho zbytky, výrazný je také Titův oblouk, několik bazilik. Místo bylo dříve hlavním centrem Říma, po čase tuto funkci ztratilo a postupně upadalo. V devatenáctém století byla zahájena ochrana pro tuto část města.

Vatikán

Stát ve městě. Jediný stát ve městě na světě a také nejmenší stát na světě, ať co do počtu obyvatel, tak do rozlohy. Žije zde něco málo přes pět set obyvatel a jedním z jeho obyvatel je i oficiální hlava církve – papež. Dominantou státu je náměstí svatého Petra, v jehož čele se nachází sídlo papeže – Apoštolský palác.

Pantheon

Za návštěvu v Římě stojí rozhodně chrám z dob antického Říma, konkrétně roku dvacet sedm, který je také ze všech těchto památek nejlépe zachovalý. Podle pověstí právě zde vstoupil na nebesa legendární Romulus. Samotný chrám je symetrický, a jeho vnitřní část podepírá šestnáct vysokých a pevných sloupů.

Fontána di Trevi

Netypická a nesymetrická a ohromně velká a nádržná fontána, která byla vybudována v osmnáctém století na základě návrhů Nicoli Salviho v barokním stylu. Do fontány přitéká voda z kanálu Aqua Virgo, který dříve zásoboval Agrioopovy lázně. Stejně jako všude jinde na světě, i zde má tato dominantní římská fontána pověst, že vhozená mince přinese vhazujícímu splněné přání, takže je plná minců.

Španělské schody

Místo, kde se setkávají především mladí lidé a milenci. Španělské schody se nachází na náměstí di Spagna a vedou přímo ke kostelu Tritina dei Monti. Kostel má dvě věže a je typický francouzský. Kousek od Španělských schodů, také na stejném náměstí se nachází fontána La Barcaccia, jež je prací Berniniho ze sedmnáctého století. Fontána má tvar korábu a azurově modré dno láká turisty k prohlídce, jako vosy na med.

Lateránská bazilika

V Římě je neskutečné množství památek, takže některé, i dost zajímavé se v této nabídce mohou snadno ztratit a tak nejsou tak často navštěvovaná. Jednou z těchto památek je Luteránská bazilika, jde však o velice důležitý katolický kostel, kde je uložen dokonce papežský stolec. Barokní stavba pochází ze sedmnáctého století, dříve na tomto místě stávala bazilika Konstantina Velikého, ta však byla ve čtrnáctém století vypleněna.

Kapitol

Město Řím leží na sedmi pahorcích a jedním z nich, ten nejslavnější, je Kapitol, což je současně i symbol a centrum moci Starověkého Říma. Pahorek má dvě části – jižní a severní. V minulosti zde stála citadela a také chrám zasvěcený třem římským božstvům. Nyní je zde dominantní náměstí del Campidoglio s palácem senátorů.

Palatin

Je další ze sedmi pahorků, na kterém byl Řím založen. Konkrétně zde, na Palatinu prý samotný Romulus město založil. V dřívějších dobách šlo o čtvrť bohatých a aristokratů s luxusními domy, až paláci. Dnes je zde především palantinské muzeum, kde jsou především archeologické pozůstatky luxusních domů a sídel. Jinak celý pahorek je prakticky jedno velké archeologické naleziště, kde jsou k obdivování pozůstatky domu manželky samotného císaře Augusta a také palác Augusta, nebo trosky paláce Flaviů.

Andělský hrad

Andělský hrad, dříve nazýván jako Hadriánovo mauzoleum je obrovská kruhová stavba, které v Římě stojí od druhého století našeho letopočtu. Nechal ji vystavět císař Hadrián (jak jinak) a po celou svoji existenci byla několikrát poničena, dostavěna apod. Ve své minulosti byla spojena i s Vatikánem, tunelem a sloužila tak jako papežská pevnost. Dnes je zde muzeum nejen samotné budovy, ale i města Říma. Nádherný je na budovu pohled večer, kdy je zevlech stran osvícena.

Bazilika Santa Maria Maggiore

Bazilika v Římě s typickou italskou architekturou své doby a také nezmařitelnou věží, stojí na pahorku Eskvilin již od čtvrtého století. Významná je její historie, co se svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje týče. Papež Hadrián prý přím zde, v devátém století položil na hlavní oltář slovanské bohoslužebné knihy a tím je schválil k užívání. Bazilika Panny Marie Sněžné (jak zní její název v češtině), je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších mariánských bazilik na světě a svůj název získala podle legendy, že prý místo, kde vznikla, pokrylo v srpnu sníh.

Caracallovy lázně

Nejde tak ani o stavbu, jako o trosky stavby lázní, které zde byly vystavěny ve třetím století našeho letopočtu. Jednalo se o veřejné lázně a svůj název dostaly podle císaře Caracally, který je právě nechal vystavět. V šestém století, během římsko-gótských válek byly lázně zničeny a zbytky poničeny při zemětřesení v roce 2009. Ale i tak jde o velice oblíbený turistický cíl.

Náměstí del Popolo

Pozoruhodné kruhové náměstí, v jehož středu stojí egyptský obelisk o výšce celých dvacet čtyři metrů. K vidění jsou tu i dva kostely, téměř totožné tak, že vypadají, jakoby mezi nimi stálo zrcadlo a druhý byl jen odraz.

Náměstí Navona

Nádherné barokní náměstí, kterému dominuje Fontána čtyř řek od známého stavitele fontán – Berniniho. Kouzelné je toto místo především večer, protože se zde projevují místní umělci, ať už muzikanti, tak malíři, sochaři a další. Stačí se posadit do nedaleké kavárny a atmosféru si vychutnat.

Tip pro vás - ubytování v Římě

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Itálie'
    Tipy na jiné články