Jak se připravit na dovolenou na Seychelách

vydáno 01.07. 2014 • Seychely • zobrazeno 1287x

   Před každou výpravou do některého z tropických rájů lékaři doporučují podstoupit některá očkování, proti určitým chorobám potom tato očkování dokonce mohou být povinná. Výjimku z tohoto pravidla nepředstavují ani Seychely. 

   Chystáte-li se tak v blízké době na vzdálenější dovolenou, měli byste – a určitě ne na poslední chvíli, nejlépe několik týdnů před plánovaným odjezdem – kontaktovat nebo rovnou navštívit některé z očkovacích center, kterých v každém kraji najdete hned několik. Zde se dozvíte aktuální informace o infekčních rizicích hrozících v dané zemi, a samozřejmě také to, jak toto riziko nákazy snížit.

   V případě Seychel se přitom v této souvislosti mluví o třech chorobách: žluté zimnici, hepatitidě typu A, a břišním tyfu. 

   Očkování proti žluté zimnici potom spadá právě mezi ta povinná. Každá osoba přijíždějící na Seychely z nebo přes zemi v níž došlo k endemickému výskytu tohoto onemocnění se tak musí prokázat tzv. Certifikátem o očkování v případě, že v takové zemi strávila více než 6 dní. Stejná povinnost platí i u dětí, a to tehdy, pokud překročí věk jednoho roku. Dodejme ještě, že toto očkování se musí provést nejpozději 10 dní před plánovanou cestou.

    Na rozdíl od žluté zimnice očkování proti hepatitidě A mezi ta povinná nepatří. To ale neznamená, že by bylo radno jej podceňovat. V očkovacích centrech se naopak silně doporučuje. A to zejména z toho důvodu, aby byl cestovatel chráněn v zemi, o jejíž hygienické úrovni nemá příliš informací. Očkování je vhodné nejpozději 7 dní před odjezdem.  

   Podobné je to i s očkováním proti břišnímu tyfu. Nikdo vás do něj vyloženě nutit nebude, zároveň jej ale doporučuje každý, a to zejména tehdy, chystáte-li se trávit určitý čas ve volné přírodě. Toto očkování se provádí nejpozději 2 týdny před odjezdem.

   Doprava

   Pokud jde o možné způsoby dopravy po Seychelách, žádné velké překvapení se nekoná. Na největším ostrově a centru Seychel – Mahé, částečně funguje hromadná doprava, jinak je ale člověk odkázán na své auto. 

   Veřejné autobusy se na ostrově od těch, které máme zažité, liší především faktem, že nejezdí podle pravidelného jízdního řádu. Pokud se tak chcete svézt, nezbude vám než si zkrátka stoupnout ke krajnici – protože autobusové zastávky zde jsou pouze označeny znamením přímo na vozovce – a čekat.

    Další velice rozšířenou možností je potom půjčit si automobil, a to na mezinárodním letišti, nebo samozřejmě také v hlavním městě ostrova, Victoria. Tato auta bývají označena turistickou samolepkou na předním skle, kterou nicméně potřebuje vidět jen málokdo. Místní si totiž v naprosté většině případů automobil kvůli své chudobě dovolit nemohou, a nový automobil křižující zdejší silnice si tak s cizincem automaticky spojí naprosto každý. Nyní to nejdůležitější: z dob britské správy ostrova se zde uchovalo řízení po levé straně silnice!

   Auto si návštěvník Seychel může zapůjčit také na o něco menším Praslinu, který ale protínají pouze dvě silnice. Přijedete-li potom na ostrov La Digue, zde se již k autu, s nímž byste projeli po zdejší jediné silnici, nedostanete. Což je ale zároveň zajímavou příležitostí pro vyzkoušení zdejšího tradičního dopravního prostředku, který dodnes spolu s bicyklem tvoří páteř dopravy na La Digue – volského povozu.

     Na co dát pozor

   Spolu s povinným očkováním je dobré před výpravou na Seychely znát ještě několik dalších věcí.  První z nich spočívá v poměrně důkladných celních předpisech, proti nimž se nepoučený turista může velice snadno prohřešit, aniž by o tom vůbec věděl. 

   V případě výrobků zhotovených ze zdejší tradiční plodiny – kokosové palmy – tak například k jejich vývozu ze země potřebujete zvláštní povolení. Podobně je tomu i s dalšími předměty. Cokoliv vyrobeného z divoké zvěře, stejně jako z mořských živočichů, z ostrova nesmí být vyváženo ani dováženo. Budete-li si tak brousit zuby různé kůže, měli byste si rovnou nechat zajít chut´.  Stejně tak ze země nelze vyvážet žádné rostliny, pokud tedy nedisponujete zvláštním povolením vydaným přímo za tímto účelem, a samozřejmě ani žádnou živou divokou zvěř.

   Druhou věcí, na níž se někdy rádo zapomíná je povinnost zahraničních návštěvníků Seychel spojená se vstupem do země. Cestovatel zde již v letadle obdrží zvláštní kartu, kterou je povinen vyplnit. V ní musíte uvést nejen své jméno a příjmení, datum narození a číslo pasu, ale především jméno a   adresu vašeho hotelu! Tuto informaci se nedoporučuje podceňovat – nevzpomenete-li si tak na přesné údaje, vždy se přesto snažte o co nejpodrobnější popis vašeho ubytování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Seychely'
Tipy na jiné články