Cestování je krásná věc, poznáváte krásy nových zemí, relaxovat, užívat si, nacházet stále nové a nové zážitky, krásy a podobně. Takové cestování se však může občas pěkně zvrtnout. Na cestě se vám může neplánovaně stát úraz, okradou vás, bude vám špatně, budete mít průjem (což v zahraničí bývá celkem časté) a podobně. Takové zážitky vám určitě dovolenou do jisté míry zkazí, a když je onemocnění či úraz vážný, zkazí to dovolenou úplně. Ovšem to není to jediné, co vás může potrápit na dovolené. Pokud se takovýto úraz či onemocnění stane, rychle si vyhledáte pomoc. Ovšem taková pomoc se může pěkně prodražit, a pokud si váš stav žádá ošetření a pobyt v nemocnici je to samozřejmě nepříjemné a poté vás ještě čeká nemalá položka. Účet. Tedy v případě, že nejste pojištění a v případě, že vaše pojistka je nedostatečná, nebo jí nevěnujete dostatečnou pozornost.
Cestovnímu pojištění mnoho lidí nevěnuje moc pozornosti. Stačí vám klasické pojištění, které stojí pár korun. Vždyť stejně, vám se přece nemůže nic stát. No, kdyby takhle smýšleli všichni, kteří jedou do zahraničí, pak by hodně cestujících mělo problém. Ono totiž financovat si léčbu v zahraničí je velmi drahé. Pojišťovnu k pojištění na cesty je dobré vybírat nejen podle ceny, ale také podle toho, kolik je vám let a co vše chcete na dovolené provádět. Jiné pojištění budete vybírat pro aktivní dovolenou, kdy provozujete horolezectví, jezdíte divokou vodu a podobně, než taková dovolená, kde jen relaxujete u moře, popíjíte koktejly na pláži a podobně. Zde je sedm tipů, které vám pomohou vybrat to nejlepší pojištění na cesty.
1. POJISTIT SE MŮŽETE I Z CIZINY, TĚSNĚ PŘEDEM
Cestovní pojištění už totiž dnes nemusíte uzavírat dopředu, jako kdysi, předtím, než oputíte hranice České republiky. Některé pojišťovny vás totiž už dokáží pojistit, i když už jste v cizině. Je však dobré se dopředu pozeptat, kde vás dokáží takto pojistit a kde ne. Pojistit se dá prostřednictvím internetu či prostřednictvím mobilního telefonu. Na internetových stránkách jednoduše vyplníte potřebné údaje, zaplatíte platební kartou a jste pojištěni během pár minut. Podobně to lze využít také v mobilním telefonu, takzvaných chytrých telefonů. Co však nelze je sjednat si cestovní pojištění zpětně. Proto i když se pojistíte z ciziny, je to vždy až následující den. Čili budete den bez připojištění. Pokud jste už v zahraničí a pojišťujete se, počítejte s určitým odkladem splatnosti. Je to především prevence a ochrana proti pojistným podvodům. Bývá to u různých pojišťoven různé, pohybuje se to obvykle od tří do sedmi dnů. Čili pokud jedete pouze na krátkodobou dovolenou, je dobré se pojistit dopředu, pojištění přes internet není pro krátkodobou dovolenou vhodné.
2. SPRÁVNÉ LIMITY
Jestliže se vám limit milión zdá moc, věřte, že se mýlíte. Na ošetření úrazu v cizině to vůbec stačit nemusí. Pokud cestujete mimo Evropu doporučuje se limit tři milióny. Na dovolenou po řeckých či chorvatských ostrovech limit alespoň dva milióny. Pojišťovny s vyššími limity počítají, proto nabízejí základní limit tři milióny. Dejte si na limity při výběru pojištění na cesty pozor, vyplatí se to.
3. MÁTE PŘES 70? JE TO DRAŽŠÍ.
Většina pojišťoven má stanoveny základní sazby pro děti, to je do osmnácti let je pojistka levnější, a pro lidi nad sedmdesát let (pojistka je někdy až dvojnásobně dražší). Jsou také pojišťovny, které lidi nad devětašedesát let nepojistí. Takže pokud jste staršího věku, připravte se na to, že si připlatíte či vás někde můžou odmítnout pojistit.
4. ALKOHOL ROVNÁ SE NEPŘÍTEL
Dát si na dovolené koktejly, pivo k obědu a večer dobré víno či koktejl. Asi to není nic nemožného a nenormálního, na dovolené je to zcela běžné a normální. Je to přece o tom, že si chcete odpočinout, uvolnit se a to zkrátka k dovolené patří. Pokud si večer dáte víno a pak si jdete lehnout, to celkem jde, ale pozor, pokud si dáte víno a poté jdete plavat, nebo někam lezete po skalách a podobně, je to už velký problém. V případě, že se vám něco stane, pojišťovna po přezkoumání všech náležitostí odmítne proplatit léčebné výlohy. Ono totoiž ve všech výlukách je právě onen alkohol. Samozřejmě je rozdíl dát si sklenici vína a opít se úplně do němoty, kdy nad sebou ztrácíte kontrolu. Mnohé pojišťovny však na tuto situaci pohlíží individuálně a mají různý přístup k běžné toleranci k alkoholu.
5. RIZIKOVÉ AKTIVITY
Dopředu si ujasněte, na jakou dovolenou jedete a co všechno tak budete provádět. Buď jedete na klidnější dovolenou, kde neprovádíte žádnou aktivitu, nebo jedete na dovolenou, která je aktivní a sjíždíte vodu, lezete na skály a podobně. Ono dokonce i turistický zážitek jako jízda na velbloudovi může být z pohledu pojišťoven jako riziková, pokud nemáte dražší pojistku, jakoby, jste pojištěni nebyli. Sporty jsou pro pojišťovny různé a různě se na ně také pohlíží. Oblíbenou činností na dovolené je potápění. Pokud jde o klasické šnorchlování, je to docela bez problémů. Pokud však se chcete potopit s přístrojem, i když si instruktorem, musíte si sjednat rizikovou variantu. Rizikové jsou také sporty jako jízda na banánu a podobně.
6. RIZIKO NEMUSÍ BÝT POJIŠTĚNO CELOU DOBU
Pojišťovny se obvykle tváří tak, že si nemůžete vybrat jen pár dnů, které si pojistit jako rizikové a pojistíte si tak sportovní aktivity jen na některé dny. Východiskem může být také to, že se uzavřou smlouvy dvě. Na jednu smlouvu mít sjednané pojištění levnější v nerizikovém tarifu a druhou smlouvu jednat vyšší riziko a to pouze na dny, které budou rizikové a kdy se budete věnovat sportu.
7. POROVNÁVEJTE CENY
Pokud nemáte svou oblíbenou pojišťovnu, dbejte také na cenu. Je dobré si zjistit konkurenční nabídky, než někde podepíšete smlouvu. Zkuste také různé internetové srovnávače, které vám ceny srovnají a najdou tu nejvýhodnější pojistku na cesty pro vás.