Jak se co nejlevněji dostat do Paříže

vydáno 16.12. 2014 • Francie • zobrazeno 2510x

Paříž je pro většinu lidí tím nejkrásnějším a nejromantičtějším městem na světě. Proto je snem spousty lidí se alespoň jednou v životě podívat do města umělců a zamilovaných. Francouzština se stala jazykem umělců a všichni chtějí umět tento krkolomný jazyk. Paříž je plná krásných budov, které na první pohled vůbec nejsou romantické, ale i tak se k nim scházející lidé, aby si vyznali lásku. Francie se pyšní nejen tímto krásným hlavním městem, ale také vínem, sýry, módou a parfémy.

Eiffelova věž

Asi nejvýznamnější památka Francie a možná i celého světa. Jedná se o velmi zvláštní stavbu, která je svou konstrukcí jedinečná. Je paradoxem, že většina francouzů ji neměla v historii rádo. Je nepochopitelné, jak se takové monstrum mohlo stát jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa. J originální a nepřehlédnutelná.

Spousta lidí, nejen u nás, ale vlastně po celém světě má svou památku na věž doma. Ať už v podobě obrazu, miniatury nebo třeba přívěsku na klíče. Z Paříže neodjede nikdo bez vzpomínkové fotky u této významné památky. Fotka u „eiffelovky“ je téměř nutností, bez ní, jako byste v Paříži ani nebyli. Většina lidí jede do Paříže právě kvůli ní a odjíždí s pocitem uspokojení, že uviděl tu nejpodivnější památku. Ona je vlastně tak ošklivá, až je nádherná. Asi nejkrásnější pohled na Eiffelovu věž je večer, za tmy, kdy je celá osvícena. Světlo dobarví celou romantickou atmosféru. Toto místo se stalo symbolem lásky a nejeden pár se zde zasnoubil. Je jasné, že tady žádná dívka neřekne ne.

Podíváme-li se do historie, která bohužel nebyla tak růžová, jak by se dneska mohlo zdát. Eiffelova věž byla vztyčena v roce 1889. Její výška dosahuje 324 metrů. Její uvedení do centra metropole ale nebylo moc růžové. Stala se totiž terčem kritiky a posměchu. Lidé nechápali, proč by takové monstrum mělo stát v centru tak kouzelného města. Dokonce i mezi inteligencí se o ní nepsalo nic pozitivního. Pro lidi tehdejší doby to bylo až moc moderní, moc nepřirozené a nepřehlédnutelné. Nedala se schovat. Všichni návštěvníci i domácí ji měli pořád na očích. Naštěstí se časem z nechtěné památky stala láska. Dnešní Paříž si již nikdo bez Eiffelovy věže nedovede představit.

Návštěvníci z celého světa s během všech ročních období sjíždí do Paříže, jen aby se mohli na tento poklad podívat. Vstup na věž je zpoplatněn. Můžete využít pěšího výšlapu nebo využít rychlovýtah. Cena za prohlídku se pohybuje kolem patnácti eur. Vydáte-li se do Paříže, rozhodně na vstupném nešetřete. Vyplatí se zaplatit si prohlídku, protože Vás čeká neopakovatelný zážitek, který Vám zůstane do konce života.  Do roku 1931 byla tato věž nejvyšší budovou světa. Proto je pochopitelné, že ji navštívit prostě musíte. Její popularitu dokazuje i počet návštěvníků, který se pohybuje kolem šesti milionů za rok. Věž je rozdělena celkem na tři plošiny, odkud můžete celou Paříž pozorovat. Dopřejete si panoramatický výhled na krásy města, o kterém nejeden básník píše ve svých dílech. V prvním patře si můžete dokonce vychutnat nějakou francouzskou specialitu v místní restauraci. Dále zde můžete navštívit kavárnu, kino, ve kterém shlédnete filmy o stavbě. V prostřední plošině můžete posedět v restauraci, která nese jméno Le Julese Vern. V úplně nejvyšším patře se nachází meteorologická laboratoř a vyhlídka. Bude-li špatné počasí během Vaší návštěvy, tak se do posledního patra ani nedostanete.

Myslím si, že i kdyby Paříž neoplývala jinými krásami, než je Eiffelova věž, tak i to stačí pro její návštěvu. Kromě této památky zde najdete i jiné pamětihodnosti, které stojí za zhlédnutí. Pro ty, které historie moc neláká je zde nespočet kaváren, butiků s těmi nejluxusnějšími značkami světa, ale také velké množství parfumérií nebo galerií.

Autobusová doprava

Paříž z České republiky není až tak vzdálená, a proto není vždy nutné využívat leteckou dopravu. V poslední době se totiž rozvíjí poptávka po dopravě autobusové. Velké autobusové společnosti nabízí poměrně levné jízdenky do metropole módy. Můžete využít například i jednodenní výlety nebo prodloužené víkendy v krásném měst lásky. I návštěva během jednoho dne je zážitek. Cestovní kanceláře pořádají takové výlety poměrně často a ve všech ročních období. V České republice nasednete na autobus, jeden den strávíte na cestě, pak následuje celý den v Paříži, procházka centra města, návštěva těch nejzajímavějších památek, osobní volno na nákupy a v nočních hodinách opět přesun do České republiky. Tyto výlety jsou poměrně levné, protože nemusíte platit nikde za ubytování v hotelu, ani jiné poplatky. Cesta autobusem bude trvat kolem čtrnácti hodin, což běžný cestující zvládne bez problémů. Jak roste trh slevových portálů, tak roste i nabídka těchto výletů. Stačí jen sledovat nabídku a výlet může být Váš za velmi nízkou cenu. Paříž ale stojí i za delší prohlídku. Proto se využívají i prodloužené víkendy nebo dokonce i týdenní zájezdy. Zde musíte již počítat s vyšší cenou, kterou Vám buď zajistí cestovní kancelář, nebo se můžete vydat do města lásky sami na vlastní pěst. Tím pádem si vše, program, ubytování i cestování musíte zajistit sami.

Vlaková doprava

Jistě záleží na požadavcích jednotlivé osoby, ale někteří lidé jsou spíše doma ve vlaku než v autobuse. Je pravda, že stísněný prostor v autobuse, nutnost neustále sedět na jednom místě, nemožnost se protáhnout nemusí vyhovovat každému. Vlaková doprava má jistě své výhody. Využívají ho i lidé, kteří potřebují si odskočit na toaletu častěji, než kdy řidič v autobuse určí. Další výhodou vlaku je možnost se protáhnout, projít v uličce, nebo pokud je vlak poměrně prázdný, dokonce i lehce natáhnout na sedadlech. Naproti tomu velkou nevýhodou je cena. Vlaková doprava je velmi drahá i uvnitř České republiky, ne tak, když se vydáváte do asi tisíc kilometrů vzdáleného místa. Počítejte teda s tím, že cesta Vás vyjde na asi pět tisíc korun. Ano slyšíte správně.

Letecká doprava

Letecká doprava zažívá jistý vrchol. Do Paříže se můžete dostat normální linkou nebo pomocí nízkonákladových společností, které nabízí velmi laciné letenky. Pokud si sečteme všechny klady a zápory, letecká doprava vychází prostě nejlépe. Let bude trvat asi jen dvě hodiny, což je úplně nejrychlejší způsob, jak se do Paříže dostat. Cena zpáteční letenky, vyberete-li si nízkonákladovou společnost, Vás vyjde asi na dva a půl tisíc korun, což je úplně nejlepší cena, s jakou můžete počítat. Odrazit lidi může strach z létání a pádu letadla. Tyto obavy jsou ale zbytečné a naprosto nemístné. Chcete-li si zajistit opravdu nejlevnější letenku, tak pravidelně sledujte stránky leteckých společností. Můžete se totiž dostat na super nízkou cenu.

Vlastní vůz

Cestování autem je pořád velmi oblíbené. Lidé mají rádi své pohodlí, rádi si zastaví, kde chtějí, podívají se a poznají něco nového. Autem se do Paříže dá dostat poměrně snadno. Je nutné zvážit, zda se to například ve dvou lidech vyplatí. Je nutné si dopředu spočítat všechny poplatky, které budete platit, pohonné hmoty, ale také čas, který strávíte na cestě. Cesta ale není nijak složitá. V České republice najedete na dálnici D1, která ve většině případů není v moc dobrém čase. Jiná situace panuje v Německu, kde se přes celou zemi dostanete po dálnici, která je ve vynikajícím stavu. Nakonec Vás již přivítají francouzské hranice. Určitě je lepší, aby v autě bylo více řidičů, kteří se mohou střídat, jedná se přeci jen o dost dalekou cestu. Určitě je dobré znát cestu. Můžete využít mapu nebo GPS navigaci, která Vás přesně navede. V ideálním případě cesta tam a zpět vyjde na pět tisíc korun. Rozhodně se tento způsob dopravy vyplatí při plně obsazeném vozidle.

Autostop

Pro odvážné povahy a dobrodruhy je poslední možnost, a to autostop. Jistě se jedná o nejlevnější způsob dopravy do Paříže, ale také nejnebezpečnější. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdo Vám zastaví, kam Vás zaveze, nebo dokonce, co Vám udělá. Tuto variantu by si měli všichni rozmyslet a rozhodně není nikomu doporučována. V žádném případě necestujte sami. Snažte se cestovat alespoň v páru a už vůbec ne žena sama. Toto cestování je velmi náročné. V batohu nebo tašce si nesete všechny věci, které jste si na cestu zabalili, počasí zrovna nemusí přát a vy budete stát v dešti třeba celý dne a čekat, zda Vám někdo zastaví. Obezřetní jsou totiž i řidiči, protože ani oni nevědí, komu zastaví a nemohou si být jistí, zda je někdo nechce okrást. Jedná se teda o velmi nebezpečné cestování. Pokud si ovšem troufáte, dbejte co největší opatrnosti.

Možností dopravení do Paříže je opravdu mnoho a vy si můžete vybrat podle své vůle, svých standardů. Volte ale obezřetně. Nyní můžete vyrazit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články