Jak na skvělé potápění na Kubě

vydáno 05.09. 2013 • Kuba • zobrazeno 2101x

Jardines de la Reina

Souostroví Jardines de la Reina, ležící ve vzdálenosti necelých osmdesáti kilometrů na Jih od Kuby získalo své jméno přímo od Kryštofa Kolumba. V překladu značí Královniny zahrady, kterýmžto pojmenováním velký mořeplavec hodlal uctít svou královnu Isabelu Kastilskou.  Jeho součástí je více než dvě stě drobnějších ostrovů a ostrůvků, které se rozkládají na ploše na délku přesahující dvě stě kilometrů.

Díky těmto svým rozměrům se toto převážně korálové souostroví řadí na místo třetí nejdelší korálové bariéry na světě. V jeho střední části je od roku 1996 vyhlášena přísně chráněná mořská rezervace. Ta je navíc v současné době nejrozsáhlejším chráněným územím celé oblasti Karibského moře: zasahuje na území o rozloze přes dva tisíce kilometrů čtverečních.

Svůj status přírodní rezervace ani oblíbené přízvisko „Galapágy Karibiku“ samozřejmě nezískala náhodou – striktní režim pečlivě opečovávající  zdejší unikátní ekosystémy totiž také mimo jiné znamená, že v celé oblasti platí naprostý zákaz komerčního rybolovu, a ze stejného důvodu také ostrovy Jardines de la Reina nejsou obydleny!

Již z toho je zřejmé, že zkušenost potápění na Jardes de la Reina  je naprosto neopakovatelným zážitkem, během něhož se lze takříkajíc z první ruky seznámit s vodami Karibského moře a jeho podvodních obyvatel v naprosto přirozené podobě, o níž si lze na jiných místech nechat leda zdát.

Aby se na tomto stavu nic neměnilo ani do budoucna, je sem potápěčům vstup povolen pouze na základě zvláštního povolení, a to jen ve výrazně omezeném počtu v řádu stovek návštěvníků.

Cayo Largo

Tento drobný ostrov se ležící v podobné vzdálenosti jižně od Kuby se v minulosti do širšího povědomí dostal hned několikrát. V prvé řadě právě zde stál hlavní přístav obávaných pirátů z Karibiku. V druhé polovině dvacátého století se z Cayo Largo potom postupně stávalo stále lépe vybavené letovisko hostící tu nejzámožnější klientelu, kterou kromě bělostného písku přiváděl k pohnutí i zdejší podmořský život odehrávající se v klikatých zákoutích korálových útesů s jejich pověstnými hřbety. V roce 2001 potom Cayo Largo postihl ničivý útok, z něhož se turistický ruch vzpamatovával jen velice obtížně. V současné době je potom ostrov opět synonymem především samozřejmě potápění, ale také rybaření, přičemž nezbytné zázemí zde obstarávají především velice luxusně zařízená hotelová zařízení.

Co se potom týče samotného potápění, můžeme říci, že vyznavači tohoto sportu se soustředí zejména do tří center. První z nich představuje vlastní korálová bariéra v těsné blízkosti ostrova, která místy dosahuje hloubky až padesáti metrů. Druhou z nich je ostrov Cayo Rosario ležící ve vzdálenosti necelých třiceti kilometrů od břehů Cayo Largo. Třetím důležitým uzlem je konečně oblast Golfo de Gazones, jež se rozprostírá mezi ostrovy Cayo Sigua a Cayos Blancos – zde korálové stěny dosahují hloubky až dvou stovek metrů.

Zátoka sviní

Naším posledním tipem potom bude legendární Zátoka sviní, španělsky Bahía de Cochinos, jež se táhne kolem břehů poloostrova Zapata na jihozápadě Kuby. Ta se pochopitelně nejvíce proslavila  díky událostem z dubna 1961, kdy se zde pod americkým vedením neúspěšně pokoušeli provést invazi jednotky složené z kubánských exulantů.

Dnes však jde spíše o místo vyhlášené díky zdejším korálovým stěnám, jehož atraktivitu navíc zvyšuje i příležitost k ponorům v přilehlých jeskyních. Zde jenom dodejme, že objev několika z nich mají na svědomí i čeští potápěči.

       

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kuba'
Tipy na jiné články