Jak na lyžování ve Švýcarsku

vydáno 22.12. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 1206x
Než se dostaneme ke konkrétním lyžařským střediskům, kterými vás Švýcarsko jednoznačně uchvátí, tak jen pár typických rysů úvodem. Švýcarsko je naprosto charakteristické svými opravdu vysokými horami a v mnoha případech i ledovci. Toho se ale rozhodně nelekejte, protože všechna lyžařská centra nabízejí perfektně upravené tratě, a co je důležitější, v drtivé většině nabízejí všechny stupně obtížnosti. Můžete si tu tak užít jak adrenalin při sjezdu černé sjezdovky na ledovci, nebo se teprve lyžování učit. Zároveň je Švýcarsko typické i velkým doprovodným programem, kdy nemusíte pouze lyžovat, ale také si užívat alpskou přírodu ze saní tažených koňmi, vyzkoušet si sporty na zamrzlých ledovcových jezerech apod. 
Co se týče praktických informací, Švýcarsko si svá střediska v mnoha případech opravdu pečlivě chrání, protože ví, jaký v nich má poklad, takže si vždy dopředu prověřte dopravu. Například do středisek Zermatt, nebo Saas Fee, která jsou páteří celého lyžování ve Švýcarsku, vás nepustí s autem a budete tak muset vlakem. V mnoha dalších letoviscích také vlak zvažujte kvůli velkému počtu aut a těžkým terénům. Sezóna pak obvykle začíná na přelomu listopadu a prosince a ve většině středisek končí o Velikonocích. Jak už bylo ale řečeno, Švýcarsko má i některé ledovce, kde se lyžuje celoročně.

Kanton Wallis

Celý kanton Wallis je sice od České republiky poměrně vzdálen, protože ho najdete až u hranic s Itálií, ale o to víc se vám cesta vyplatí. Patří vůbec k nejoblíbenějším lyžařským centrům a může se chlubit takovými masivy, jako je posvátný Matterhorn (4478m), Dufourův štít (4634m), Dom (4545m) a další. Celkem tato oblast nabízí turistům 80 lyžařských středisek, kde si můžete vybrat od těch velký ledovcových, až po ty menší a mnohem skromnější na okolních vrcholech. Nejčastěji navštěvovanou oblastí je údolí Saastal se středisky Saas Fee, Saas Grund, Saas Almagell a Saas Balen, která jsou propojená 41 lanovkami a nabízejí 145 kilometrů sjezdových tratí. V této oblasti se také nachází známý Zermatt, nebo Veysonnaz, kde najdete 400 kilometrů sjezdovek a můžete se kochat pohledem na okolní, již zmíněné hory včetně Mont Blancu, nejvyšší hory Evropy.

Saas Fee

Saas Fee je právě nádherným střediskem na úpatí ledovce Fee, které se nachází zhruba hodinu cesty od slavného Sionu. Sice se jedna o supermoderní lyžařské centrum se všemi službami a nejvyšší kvalitou sjezdovek, nicméně atmosféru si stále drží a typické je především zákazem vjezdu aut – budete zde vození elektromobily, nebo koňmi. Saas Fee nabízí zhruba 100 kilometrů sjezdů a zajímavý je také vrchol Mitellallin, kam vás vyveze nejmodernější lanovka Alpin Express. Na vrcholku je pak nádherná otáčivá restaurace, ze které můžete sledovat okolní alpské velikány.

Kanton Graubünden

Davos

Slavný Davos je dnes centrem celého severního Švýcarska, které tvoří z větší části kanton Graubünden. Právě Davos položil základ lyžování v celé oblasti, když zde vznikl lyžařský klub už v roce 1903. Najdete zde 300 kilometrů sjezdovek a především je Davos vynikajícím výchozím bodem i do okolních středisek, která se nachází na nedalekých svazích propojených lanovkami. Lyžaři obecně milují spíše vrchol Weissfluh, který nabízí 14 kilometrů dlouhý sjezd volnou přírodou do části Davosu, která se jmenuje Küblis. Na druhou stranu se jedná o sjezd spíše pro pokročilé, protože má převýšení 2000 metrů. Snowboardisty potkáte hlavně na hoře Jakobshorn.

St. Moritz (Svatý Mořic)

St. Moritz patří mezi vůbec nejluxusnější střediska celých Alp a logicky i Švýcarsko se jím pyšní, jak jen to jde. Vždyť sem například v roce 2003 umístilo celé prestižní Mistrovství světa. Jinak nabízí St. Moritz naprosto vše od centra na hoře Corviglia, přes mnohem atraktivnější sjezdovky na okolních vrcholech – nejznámější jsou Schilthorn a Lauberhorn, ale zároveň zde najdete sjezdové tratě pro začátečníky na vrcholku Oberjoch.

Středisko Berner Oberland

Jen závěrem ještě musíme zmínit ve srovnání s výše zmíněnými obry sice menší, ale zajímavé středisko, které nabízí také velmi dobré vyžití a je určené především pro lyžaře, kteří nemilují ohromná střediska v okolí. Základem je centrum na Jungfrau, které se nachází mezi třemi výraznými vrcholky a poskytuje tak 213 kilometrů sjezdovek. Největší počet jich nabízí areál Scheidegg-Männlichen, ze kterého se můžete dostat právě do okolních velkých center, především do Grindelwaldu, kam vede i nejtěžší sjezd Světového poháru, známý Lauberhorn. Druhým poměrně známým areálem je pak Adelboden, který nabízí také přes 200 kilometrů sjezdovek a navíc zhruba 60 kilometrů běžkařských tratí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články