Jak cestovat levně

vydáno 17.12. 2014 • Tipy a rady • zobrazeno 1870x

Doprava je velmi důležitá pro život všech členů v rodině. Člověk se musí dopravit do práce, do školy, případně na nákupy nebo někam na výlet. Jistě tato položka patří mezi velmi vysoké v rodinném rozpočtu. Většinou se jedná o náklady, které se nijak výrazně omezit nedají, protože například děti se do školy musí nějak dostávat. Navíc bydlíte-li někde na vesnici, kde je maximálně jeden obchod s potravinami, je téměř nutností vyjet do města za větším nákupem. Zkuste se ale zamyslet, jak byste mohli na dopravě ušetřit. Nic Vás nenapadá? Tak se pojďme společně na nějaké možnosti podívat. Za ušetřené peníze si pak můžete udělat radost koupí nějaké pozornosti nebo rodinné dovolené.

1.  Stop. Jezděte stopem. Stopování je možnost, jak se dostat na určité místo, aniž byste za tuto cestu nějak zaplatili. Většinou lidé totiž vozí stopaře zcela zdarma. Někdy si mohou říct o nějaký obnos, ale většinou se tak nestane. Otázkou je ale bezpečnost. Během stopování můžete narazit na velmi zajímavé lidi, kteří Vám mohou být ještě v budoucnu užiteční. Klidně si tak i můžete najít zaměstnání, případně nové přátele. Otázkou je, jak moc jste komunikativní, a do jaké míry se chcete s člověkem seznámit, ať už jste v roli stopujícího nebo řidiče, který ho veze. Jen si dávejte pozor. Stopování je velmi nebezpečné. V žádném případě se nedoporučuje dětem. V ohrožení mohou být také mladé ženy ve večerních hodinách, kdy je zde velké nebezpečí krádeže, ba dokonce i znásilnění. Násilníci si uvědomují, jak jsou ženy většinou slabé a zranitelné, a tak mohou situace snadno využít ve svůj prospěch. Na druhé straně musí být i řidič na pozoru. Nikdy totiž neví, kdo mu do auta nastupuje, zda ho chce okrást nebo se skutečně jen svést. Existují záznamy o případech, kdy si stopující ženy dokonce vymyslely sexuální obtěžování, případně i znásilnění. Je spousta lidí, kteří si stopování pochvalují. Dokonce tímto způsobem procestovaly i cizí krajiny, třeba i dokonce celý svět. Jedná se opravdu o nejlevnější způsob dopravy, který má ovšem spoustu nevýhod a rizik, na které je nutné myslet.

2.  Jízdomat. Jedná se o internetovou doménu, která je v současné době velmi známá a hojně využívána. Řidiči osobních aut nabízí na internetu svezení svýma autem na určité trase. Pro řidiče, ale i cestujícího je to velmi výhodné. Řidič dostane za cestu zaplaceno, tudíž se mu cesta vyplatí více, než kdyby jel sám. Navíc cestující může využít pohodlný způsob cestování za přijatelnou cenu. Ceny za spolujízdu jsou mnohdy mnohem nižší, než za veřejnou dopravu. S řidičem se navíc může člověk dohodnout na přesném místě a času, kdy budou odjíždět. Může se teda stát, že budete odjíždět přímo od Vašeho domu. Což je výhodné například v zimě, kdy nechcete stát na autobusové zastávce v chladnu. Jsou-li řidiči zaregistrováni na stránkách, můžete si dohledat i jejich spolehlivost, případně přečíst recenzi.

3.  Společné jízdy s přáteli. Podobně jako u jízdomatu. Cestu si můžete zlevnit tím, že do auta přiberete další přátele, kteří se podělí o náklady na cestu. Můžete společně jezdit do práce nebo do školy. Je přeci hloupost, aby každý jezdil svým autem, pokud bydlíte v blízkém okolí. Navíc si s přáteli popovídáte a dozvíte se i něco nového a možná i zajímavého. Po ránu to jistě oceníte.

4.  Náklady. Náklady na osobní automobil jsou poměrně vysoké. Když si spočítáte veškeré výdaje, jako jsou pohonné hmoty, údržba, myčka, povinné ručení nebo třeba parkování. Z konečné částky se Vám jistě protočí panenky, jak se lidově říká. Suma je dost vysoká. Někdy je dobré zvážit, zda by hromadná doprava nebyla výhodnější. Ano má taky své nevýhody a jistě není taky zrovna nejlevnější. Ale v konečném výsledku by možná stála tato možnost za zvážení. Ve velkých městech si navíc můžete koupit předplatnou jízdenku klidně i na celý rok, která vyjde poměrně levně.

5.  Kolo. Kolo má hned několik výhod. Kromě pořizovací ceny do něj nebudete muset téměř nic investovat a navíc uděláte něco prospěšné pro své tělo. Navíc se může stát, že se stanete zarytým cyklistou a budete pořádat i výlety na kolech. Nemusíte si hned kupovat super nejnovější poslední model. Úplně postačí obyčejné městské kolo, po kterém se můžete ohlédnout i v bazarech.

6.  Hromadné jízdenky. Pokud pravidelně jezdíte vlakem, můžete se zeptat lidí na nádraží, zda necestují právě tam, kam vy a koupit si hromadnou jízdenku. Ta se dá pořídit již pro dva lidi. Tudíž nemusíte nutně hledat skupinku patnácti cestujících. Samozřejmě čím více lidí seženete, tím bude pro Vás cesta výhodnější. Chce to ale jistou dávku odvahy se lidí vůbec zeptat. Nemusíte se ovšem nic stydět. Lidé budou nakonec také rádi, že díky Vám ušetřili.

7.  Místenka ano či ne. Dálkové autobusy nabízí možnost zakoupení místenek. Existují na našem trhu i takové společnosti, které Vás bez místenky do autobusu vůbec nepustí nebo takové společnosti které neberou cestující na stání. Proto pokud chcete přeci jen cestovat a nechcete utrácet za místenku, přijďte na zastávku v dostatečném předstihu před odjezdem tak, abyste nastoupili do autobusu ihned po lidech, kteří mají místenku. Tím získáte velkou šanci si sednout. Míst bez místenek bývá totiž velmi málo.

8.  Vynechání MHD. Pokud to jen jde, snažte se chodit pěšky. Není to nic náročného a navíc uděláte něco pro své tělo. Dá se to praktikovat zvláště na menších městech, kdy lidé využívají MHD často jen pro jednu zastávku. Zastávky jsou většinou od sebe vzdáleny jen několik metrů, a tak pěší chůze Vám nezabere tolik času.

9.  Akční lístky a slevové kartičky. Spoustu společností nabízí levnější cestování například v některém ročním období nebo během státních svátků. Dále můžete využít slevové věrnostní kartičky, které také některé společnosti nabízí. Studenti mohou využít například kartu ISIC, kdy dostanou slevu na dopravu.  České dráhy například provozují tzv. In-karty. Je ale dobré se informovat u konkrétního dopravce, jakou akci zrovna on provozuje.

10.  Věková skupina. Cena jízdného je rozdílná u každé věkové skupiny. Ty nejmenší děti mohou cestovat většinou zdarma, větší žáčci již potřebují na poloviční jízdné většinou kartičku dokládající jejich věk. Studenti mohou využívat jistých slev ovšem s potvrzením o studiu. Stejně tomu tak je i u seniorů, kterým některé společnosti nabízí zvýhodněné cestovné.

11.  Strategie. Vymyslete si strategii cestování. Například cestou z práce si naplánujte nákup a ještě cestou z něj se můžete stavit pro děti z kroužku. Během jedné cesty tak vládnete tři úkony, které byste jinak museli absolvovat zvlášť. Kvůli každému rohlíku není nutné jezdit do marketu. Výhodnější jsou větší nákupy, třeba i na celý týden.

Jistě existují i další typy, jak během cestování ušetřit co nejvíce. Tady jsme Vám nabídli jen základní výčet a pár rad, jak na to. Někdo využijte jen jednu radu, jiný třeba všechny a někdo i žádnou. Záleží na každém člověku, jak se k tomu postaví. Ale jistě mi dáte za pravdu, že ušetřit se opravdu dá a ani se nemusíte moc omezovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články