Město Herceg Novi není pouze oblíbené místo ke strávení dovolené, ale je zároveň proslulým lázeňským městem nabízejícím mnoho ozdravných a regeneračních procedur. K této reputaci městu značně přispělo vyhlášené "Igaljsko blato". Jedná se o zdraví prospěšné bahno, které je možné nalézt na mělkém mořském dně u pobřeží poblíž Igala. To je jedním z nejvýznamnějších sanatorií Jadranu a vyznačuje se nejen používáním nejmodernějších přístrojů, ale i léčebnými procedurami s radioaktivní minerální vodou.
Zabavit se v tomto městě i jinak než bahenní kůrou není žádný problém. Nachází se tady kolem dvaceti pláží a to jak přímo ve městě, tak i mimo něj. Pokud byste si nezvolili ani tento program, je možné poznávat okolní historické památky. Nejpřitažlivější se v tomto ohledu může zdát kostel svatého Arhandjel Mihaila tyčící se uprostřed města. Zajímavou je také pevnost Forte Mare ("Mořská pevnost") ze 14. století. Turky vystavěná pevnost Kanli-Kula stojí také za prohlídku, byla postavena krátce po tureckém obsazení města.
Město Herceg Novi se nachází v Černé Hoře poblíž hranic s Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, na samotném severu černohorského pobřeží. Se svými 27 tisíci obyvateli je největším městem zátoky Boky Kotorské, oblíbeného turistického cíle Evropanů. Herceg Novi je rozložen právě tam, kde se Boka vlévá do Jaderského moře a je obklopen vápencovým pásem pohoří Orjen.
Avšak nejen kousek pobřeží, kde je mořské dno pokryto léčivým bahnem, nabízí turistické vyžití. Herceg Novi má mnohé další možnosti přímořské turistiky a nejedná se o místa jenom ve městě, ale také v jeho blízkém i širším okolí. Ve městě se nachází i několik koupališť a již mnoho let jsou navštěvovány zdejší pláže. K nejoblíbenějším patří písečné pláže Raffaelo a Milošinovićova pláž, pláž Bijela vila je zase pláží v minulosti nejproslavenější.
Jestliže jste spíše příznivcem hůře dostupných míst, odlehlejších od rušného centra města, můžete navštívit poloostrov Luštica. Zde najdete oblázkovou pláž Žanjicu, která je dostupná pouze z mořské strany na člunu. Poblíž této pláže se také nachází mys Arza, kde se pro změnu rozkládá písčitá pláž Mirište. Vzhledem k tomu, že je Luštica vzdálená od města Herceg Novi jen 6 kilometrů, není problém dostat se na obě tato špatně přístupná místa člunem.
První zmínky o městě Herceg Novi se datují na konec 14. století, kdy zde byla bosenským králem vybudována pevnost na ochranu zdejší zátoky. Nedá se tedy zařadit mezi nejstarší města v této oblasti. Podle jména pevnosti - Sveti Stefan - bylo původně i pojmenováno. A i když se zde nenalézají zbytky římských staveb, tak jako jinde na pobřeží Černé Hory, nelze říci, že by Herceg Novi nebyl svou architekturou zajímavý. Opak je pravdou.
Vzhledem k poloze města a jeho ochranné funkci jako by bylo předurčeno k tomu, aby tady byly zanechány stopy po všech větších bojích v okolí. Architektonické vlivy zde tedy měly mnohé kultury, které po nějakou dobu získaly nad městem moc. Tuto architektonickou rozmanitost podtrhují různé příběhy a legendy, které se vypráví při prohlídkách historických částí.
Nejslavnější historka se datuje v polovině 16. století, kdy ve zdejší oblasti probíhaly boje mezi křesťanskou aliancí (Benátky, Španělsko a vojska Papeže) a Turky. V posledním tažení bylo město bráněno jen padesáti španělskými vojáky, přesila lépe vyzbrojených Turků byla obrovská, traduje se že jich bylo několik stovek. Španělé se ve finále museli Turkům vzdát, ale jejich obvykle krutý vůdce Hajrudin Barbarossa byl uchvácen jejich odvahou a statečností, proto je nenechal popravit a povolil jim ve městě, kterému Turci dalších sto padesát let vládli, setrvat.