Fethyie

vydáno 27.06. 2015 • Turecko • zobrazeno 1222x

Fethyie leží v jihozápadní části Turecka, na pomezí Egejského a Středozemního moře, v poklidné hornaté oblasti, západně od města Antalya. Toto menší letovisko nemá s ostatními tureckými rušnými letovisky tolik společného. Od svého okolí je trochu izolované. Málokterá cestovní kancelář dokonce dovolenou v této části Turecka nabízí. Fethyie je opravdu velmi klidnou destinací, což plně ocení turisti toužící po soukromí a relaxaci, kteří by dovolenou rádi strávili v tiché destinaci obklopené krásnou přírodou. Zdejší pláže patří mezi ty nejkrásnější v celém středomoří. A to především díky jemnému písku a průzračnému moři.  Známé jsou například pláže v Calis nebo záliv Ölüdeniz (Mrtvé moře) vzdálený přibližně 16 kilometrů od města. Zde je přísně zakázána jakákoliv stavba. V okolí tak zůstala naprosto neporušená příroda, kterou doplňuje nádherná modř zdejšího moře a bělostná pláž. Mnoho turistů každý rok do Fethyie zavítá právě z toho důvodu, aby viděli na vlastní oči oblast Mrtvého moře. 

Dnes téměř sedmdesátitisícové město bylo původně malou rybářskou vesničkou nazývanou Telmessos. Už v dobách starších civilizací v Helénském a Římském období plnilo funkci největšího obchodního i kulturního centra. Dnes se město dělí na dvě části. První z nich – Fethiye obývají převážně místní obyvatelé. Najdete zde krásný přístav, ze kterého denně vyplouvají výletní lodě na okolní ostrovy, mimo jiné například i na řecký ostrov Rhodos. Druhá část Calis slouží turistům. Najdete zde promenádu plnou obchůdků, restaurací, kaváren, zábavy a také nočního života. Podél promenády se vine dlouhá písčitá pláž. Centrum moderní Fethyie je obklopeno piniovými lesy, vavříny, platany, topoly, akáciemi, olivovníky a opunciemi. Panorama městečka dotváří vrcholky pohoří Taurus. 

Fethyie nabízí výborné podmínky pro paragliding. Ten je zde velmi populární a většina lidí žijících ve městě ho provozuje. Díky místním pohořím a mírnému větru můžete nejen provozovat paragliding, ale turistům to zaručí i příjemné vlhké prostředí. Co se týče dalšího sportovního vyžití, můžete provozovat například plážové sporty nebo vodní sporty. Většina hotelů nabízí hned několik sportovních programů. 

Nevýhodou letoviska Fethyie může být velká vzdálenost k turistickým památkám. Nejblíže se nachází Pamukkale nebo Národní park Olimpos. I tak však prohlídka bude trvat i s cestou nejméně dva dny. Menší pozůstatky starých kultur však najdete i ve zdejším blízkém okolí. 
V okolí Mrtvého moře se nachází ve skalní stěně vytesané hroby z let 550 až 300 př.n.l. a pozůstatky starých kultur. Nejznámější hrobkou je hrobka krále Amyntha, která se stala symbolem města. Hrobku těžko přehlédnete, tyčí se totiž vysoko nad pobřežím města a její tvary vás upoutají již při vstupu do zálivu. Hrobka byla původní iónským chrámem, postavena pro účely uložení ostatků tehdejšího krále města Telmessos Amyntase z dob Helénského období. Prohlédnout si zde můžete také mohutný epitaf s klasickým lycijským textem. 

Další významnou památkou města je Fethyijská trz. Ta je umístěna přímo na pobřeží na místě původního vzniku města – v samotném srdci Fethyie. Tvrz pochází z 11. století. V 15. století byla válečníky z řeckého Rhodosu přestavěna a použita jako námořní základna. 

V centru města stojí budova Telmessoského městského divadla, postavená v klasickém řeckém stylu. Ve 2. století př.n.l. byla přestavěna na římský styl, který si udržuje dodnes. V místním muzeu archeologie si můžete prohlédnout umění z helénského, římského a otmanského období. Zajímavostí jsou také tzv. „caveas“, neboli podzemní hrobky, které sloužily pro uchovávání divoké zvěře před vystoupeními v arénách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články