Exotická Jamajka - Karibský ráj

vydáno 06.09. 2013 • Jamajka • zobrazeno 2168x

Jamajka je přesně pro ty z vás, kdo chtějí prožít svou dovolenou v exotické zemi uprostřed Karibského moře. Je známá svým blankytně modrým mořem, krásnými plážemi s jemně bílým pískem, korálovými útesy, tropickými rostlinami, jamajským rumem, reggaem a všudypřítomnou marihuanou. Jamajka na rozdíl od ostatních ostrovů Karibiku nabízí neuvěřitelně rozmanité zážitky a ubytování jak v nejluxusnějších hotelech tak i kempech na korálových útesech.

Jamajka je se svými 10.991 kilometry čtverečními třetím největším ostrovem Karibského moře. Nejbližším ostrovem je Kuba vzdálena 150 km na sever. Hlavním městem je Kingston, který se nachází na severovýchodě ostrova. Náboženství je zde velmi smíšené, ale nejvíce zastoupeno je křesťanství a pak také náboženství s touto zemí spojené rastafarianství. Úředním jazykem je zde angličtina a jako platidlo se používá jamajský dolar (JMD). Peníze nikdy neměňte na černém trhu, je to ilegální. V turistických oblastech můžete jako platidlo běžně používat americký dolar. Jamajka kromě cestovního ruchu žije také ze zemědělství. Především z melasy, cukru a také banánů.

Proč právě Jamajka?

Velká část ostrova je hornatá, najít zde můžete mnoho řek, vodopádů, jeskyní a také kilometry dlouhé úžasné pláže. Na své si tu přijdou milovníci sportu. Je zde možnost potápění, plachtění, rybaření, ale i rafting, turistika a v této zemi velmi oblíbená jízda na kole. Z pláží máte možnost vyrazit na horské túry, můžete zažít nezapomenutelnou osvěžující koupel pod vodopády nebo jen tak odpočívat na plážích a užívat slunečních paprsků. Jamajka je velmi oblíbenou destinací pro turisty nejen z Ameriky, ale stává se velkým lákadlem i pro naše turisty. Zdejší cestovní ruch se stále rozvíjí. Jsou tu luxusní hotely přímo na krásných plážích, mnoho restaurací a jiných turistických lákadel. Není to však jen nádherná příroda a průzračné moře, co sem láká většinu cestovatelů. Je to také jamajská kultura a neuvěřitelně přátelští a usměvavý Jamajčané.

Co je dobré vědět před cestou

Podnebí na Jamajce je vlhké tropické a vypravit se sem můžete v podstatě v kteroukoliv roční dobu. Hlavní turistická sezona však probíhá od prosince do konce března. Období dešťů na Jamajce bývá od května do listopadu, ale i v této době si zde budete moci vychutnat teplo tropického slunce. Před cestou na Jamajku není potřeba žádné speciální očkování. Rozhodně však nezapomeňte na cestovní pojištění. Na ostrově je velká řada nemocnic a v turistických oblastech na dobré úrovni. Díky přátelským obyvatelům není Jamajka nebezpečným místem. I zde je však třeba dbát určité opatrnosti. Nikdy u sebe nenoste větší obnos peněz, zejména na trzích nebo místech s velkou koncentrací lidí. Vyhýbejte se chudinským čtvrtím, mohlo by se vám stát, že zde narazíte na gang a ocitnete se uprostřed přestřelky. Nezapomeňte na přísný zákaz vývozu drog ze země. Marihuana zde sice roste jako plevel a je součástí místní kultury, ale vývoz je stíhám trestem odnětí svobody. Přesto, že není vyloženě schválena zákonem, kouří ji Jamajčané jako národní sport a používají ji téměř ke všemu.

Jamajská kultura

Kdo by dnes neznal hudební styl reggae a Boba Marleyho s jeho No women no cry? Jamajka je domovem této pohodové hudby a máte možnost se s ní setkat na každém kroku. Původně vnikalo v ghettech jako hudba těch nejchudších a nejvíce ho proslavil právě Bob Marley, označován za učitele proroka. Každý rok v srpnu se v Montego Bay koná jamajský Reggae Sumfest. Pod širým nebem pět dní a pět nocí můžete tančit v rytmu současných reggae kapel. Také je každoročně 6. února na všech místech ostrova slaveno výročí Boba Marleyho narozenin.

Stejně jako reggae je s Jamajkou spojováno rastafariánství. Vyznavači tohoto náboženství jsou většinou vegetariáni, odmítají alkohol i tabák, nosí dredy a pletené čepice. Hlásají lásku, mír a pravdu a marihuanu považují za posvátnou rostlinu, kterou v rámci meditace hojně užívají. Žije zde přibližně 100.000 rastafariánu a v 70. letech ho proslavil právě Bob Marley.

Obyvatelé Jamajky milují karnevaly, koncerty a všechny možné druhy oslav, také sport a čas který mohou strávit se svou rodinou.

Turistická letoviska

Celá Jamajka nabízí nepřeberné množství možnosti ubytování. Mezi nejoblíbenější turistické destinace však určitě patří Negril se svými nádhernými dlouhými písečnými plážemi s velkou nabídkou všech druhů zábavy. Dále pak turisty velmi oblíbené Montego Bay. To je druhým největším městem Jamajky a z jeho pláží máte možnost sledovat úžasné hory. Ať už si vyberete Montego Bay nebo třeba Ocho Rios, určitě nebudete litovat. Vždy máte možnost najít ubytování přesně podle vašich představ. Ať už toužíte po hotelu s využitím programu all inclusive nebo jen běžných hotelových službách. Můžete si zde užít ochutnávání jamajských specialit v mnoha místních restauracích.

Jamajská kuchyně

Jamajská kuchyně nabízí hodně kořeněná jídla vycházející z místní tradice. Nejčastější přílohou je rýže a nejčastěji upravovaným masem je kuře. Je zde připravováno na tisíc způsobů a bývá podáváno se speciálními omáčkami. Ochutnat můžete i ty opravdu velmi pálivé, jsou připravované podle tajných receptů a máte dokonce možnost si ji odvézt domů jako suvenýr. Velkou specialitou jamajské kuchyně je sušené maso tzv. jerk food. To má svůj původ v době, kdy zdejší obyvatelstvo hledalo způsob jak v horkém klimatu udržet maso čerstvé. Bývá připravováno s různými druhy koření například pepřem, ostrým kořením, muškátem, skořicí a bylinkami.

Výhodou Jamajky je, že nemusíte kupovat balenou vodu. Jejich zdroje jsou čisté a nezpůsobují Evropanům žádné potíže. Tento ostrov je všude ve světě proslulý svým rumem. Jamajský rum patří k nejkvalitnějšímu na světě a jeho ochutnání je zde téměř povinností. Místní lidé tvrdí, že chrání proti rýmě, kašli a bolení v krku. Pije se samotný, ale stejně tak bývá hojně používán i do míchaných nápojů. Vysoko v horách Blue Mountain je pěstována káva a ta je také zdejším tradičním nápojem. Říká se o ní, že je jedna z nejlepších a nejdražších druhů tohoto oblíbeného nápoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Jamajka'
Tipy na jiné články