Dynastie Chakri

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 2319x

Thajsko je od roku 1238 zcela svobodným národem, který nebyl nikdy kolonizován. Je konstituční monarchií, v jejímž čele stojí thajský král. Již od raných vládly let na poli tohoto území různé dynastie a králové. Dynastie Chakri je královská dynastie, která vládne v Thajsku od roku 1782. První vládce, který stanul na trůn, byl král Budha Yodfa Chulaloke, jmenovaný také Ráma I.  Od té doby se na trůně vystřídali různí králové, jejichž jména se dědila z generaci na generaci. Nynější vládce thajský král Ráma IX., je králem od roku 1946. Thajsko i titul thajského krále se zrodily až v roce 1947. Do té doby se mluvilo o Thajsku jako o Siamu.

Síť královské rodiny

Dynastie Chakri má velice složitou síť členů královské rodiny. Je velmi těžké se v této síti vyznat, jelikož  většina členů má více jak jedno jméno. Králové a královny získávají jména či tituly i posmrtně. Stejně tak je tomu i u princů a princezen, ovšem ti nemusí mít jména a tituly pouze ze svého postavení v královské rodině, ale i např. stanoveny vztahem ke králi, který se může neustále měnit. V této Dynastii najdeme několik zcela zřetelných rodinných kmenů, ovšem mezi nimi se ještě ukrývají další členové královské rodiny. V podstatě existuje několik titulů, které rozeznávají tyto jemné  rozdíly.

Tituly tří královských řad

Chao Fa je titul patřící převážně dětem krále či královny. V dnešním Thajsku žije takových Chao Fa pouze šest. Jsou to čtyři děti (syn a tři dcery) nynějšího thajského krále Bhumibola Adulyadeje (Rámy IX.), jeho sestra a dcera zesnulého krále Rámy XI.. Titul Phra Ong Chao patří pouze vnukům krále. Dnes jsou to pouze vnoučata nynějšího krále Rámy IX. a 10 ještě žijících vnuků krále Rámy V.. Nejnižším královským titulem, patřící převážně vnoučatům a pravnoučatům krále, je Mom Chao. Tento titul dnes užívá na 150 vnuků a pravnuků krále Rámy V., 80 vnuků či pravnuků krále Rámy IV. A 14 vnuků krále Maha Uparaja (zastupující král). Počet těchto královských členů se stále zmenšuje, vzhledem k jejich stáří.

Hierarchie v dynastii Chakri

Sytém královský pozic dynastie Chakri je velice komplexní, ovšem patří mezi nejsložitější systémy na celém kontinentě. Existují různé druhy označení postavení v královské rodině, např. královské odznaky neboli stupně deštníků či specifické pojmenování, ovšem to již zahrnuje odbornější výklad. Celkem má dynastie cca 131 větví. Každý syn krále, jež založil vlastní rodinu, dostal zvláštní příjmení. Významná situace nastala, když se zástupci všech větví sešli na 60. narozeninách krále Rímy IX.. Bylo vykonána ceremonie,  při které byli všichni seřazeni přísně podle hierarchického vztahu k předchozím králům. V dynastii Chakri to není zcela jednoduché. Na starost ji má rodinná asociace dynastie, která pečlivě sleduje všechny větvě a její členy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články