Důležité informace před cestou do Švýcarska

vydáno 29.12. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 1104x
Švýcarsko je sice klasickou evropskou zemí, nicméně byste si měli být před samotnou cestou vědomí některých užitečných informací a můžeme říct zvláštností. V první řadě ještě jednou opakujeme, že Švýcarsko má opravdu nádhernou přírodu, ale nesmírně si jí chrání. Nejen že se tu nesetkáte s bezohlednými turisty, ale pokud byste se jedním z nich chtěli stát, citelně za to zaplatíte. To platí především ve Švýcarském národním parku, který je nesmírně hlídaný, nebo v oblasti památek UNESCO, kterých je celkem šest a všechny kromě centra Bernu se nacházejí v přírodě.
Zajímavostí je, že patří Švýcarsko mezi naprosté průkopníky turistiky, když jsou roční zisky státu zhruba 11 miliard švýcarských franků, přičemž v horských oblastech je to tak prakticky jediná obživa místních. To sebou přináší některé typické rysy v dopravě. Co se týče automobilů, tak auto má sice ve Švýcarsku každý, ale stát se k nim mimo dálnic rozhodně nestaví pozitivně. Poznáte to především v tunelech, kterými budete přijíždět do alpských oblastí, a kde zaplatíte nemalé částky. Pokud si cestu dopředu na internetu projdete a zjistíte si jednotlivé poplatky, uděláte jedině dobře. Zároveň je ale Švýcarsko zemí vlaků, když zde prakticky do každého střediska vede speciální express, který má i svůj unikátní název. I tuto oblast si prověřte, protože do některých středisek vůbec nebudete s autem vpuštěni. Typický je také pro celé Švýcarsko autostop, když vás (mimo dálnice) sveze skoro každý Švýcar.
Co se týče financí, které pochopitelně řeší především Češi, Švýcarsko je obecně drahou a můžeme říct až luxusní zemí. Za důsledek to má hned několik faktorů – především vysoká kvalita služeb, ale také silná měna, která už byla zmíněna, švýcarský frank. Ten je díky tradičním bankovním institucím, které jsou oporou světového finančnictví (UBS, Credit Suisse atd.), nesmírně stabilní a silný – jeden švýcarský frank (CHF) je zhruba 17 Kč. Menší bankovkou jsou pak rappy. Pokud chcete Švýcarsko navštívit, doporučujeme si vyměnit dostatečný počet franků; při přechodu hranic můžete mít neomezený počet valut. Ve Švýcarsku vám vezmou ve všech turistických centrech i Eura, nicméně zpátky dostanete franky. Časté je i placení kreditkartou, nicméně si dejte pozor, jak se k platbám v zahraničí staví vaše banka.
Pokud zmíníme orientačně některé ceny, tak podle základních tabulek cestovních kanceláří vás vyjde 400 g čokolády na 5 CHF, menší kousek sýra na 2 CHF, káva v restauraci až na 6 CHF, oběd v restauraci (nižší třídy) 25 CHF a pohledy jsou obvykle za jeden frank. Když jsme u pohledů, pokud budete hledat poštu, označeny jsou vždy znakem PTT. Švýcarsko má také oficiálně zrušené spropitné, které se obvykle zahrnuje do ceny – jak v restauracích, tak v taxících. Někdy můžete dát pár mincí nosičům zavazadel. 
Určitě se vám budou hodit i některá důležitá telefonní čísla – na policii se dovoláte na 117 a hasiče přivoláte na 118. Záchranná služba, kde vás případně poukážou na horskou, je na čísle 144 a nehodová služba na 140. Pokud se chcete zeptat na současné lavinové nebezpečí, nebo už jste svědkem laviny, volejte na 187. V krizových situacích můžete volat i leteckou záchrannou službu na 1414. V případě jakýchkoliv problému se obracejte na velvyslanectví ČR, které se nachází na Muristrasse v Bernu. Informace o něm vám obvykle dá vaše cestovní kancelář. A jedna zajímavost závěrem, Švýcarsko je obecně velmi bezpečnou zemí, když zde každý od 20 let musí absolvovat vojenské cvičení v rámci branné povinnosti a zbraň si poté může nechat doma, nicméně musí chodit na pravidelné zkoušky. Zároveň mají ohromnou tradici střelecké soutěže. Krádeže jsou zde tak opravdu unikátní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články