Dokonalá letní dovolená v Sofii

vydáno 25.02. 2014 • Bulharsko • zobrazeno 3582x

Velice krásnou dovolenou může člověk prožít v překrásné zemi, kterou známe pod názvem Bulharsko. Tento kouzelný stát se nachází v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Určitě mnoho z vás ví, že sousedem Bulharska je Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko. Na výhodě se mohou návštěvníci okoupat v Černém moři. Většina této země je hornatá a nejznámějším pohořím je Stara Planina. Ovšem můžete zde najít také několik nížin, například Dolnodunajská nížina a Hornotrácká nížina. Již zmíněné Černé moře je cílem největší řeky země, Dunaje. Pokud se jedná o počasí v této zemi, určitě bude každý spokojen. Průměrné lednové teploty se zde pohybují okolo 2°C a červencové okolo 25°C. Srážky zde nejsou tolik časté, jako u nás, ale může zde na ně člověk narazit.

Také dějiny této krásné země jsou velice zajímavé. Nejstaršími obyvateli Bulharska měli být Thrákové a od 8. stoletní před naším letopočtem zde vznikaly velice početné řecké osady. Později se oblast stala součástí Římské říše a později, tedy konkrétně v 6. století vstoupili na území Slované. První bulharský stát byl založen roku 681 a Slovanům bylo dovoleno sídlit v Moesii. Později lidé, kteří zde žili, přijali křesťanství. Pokud se jedná o současné dějiny země, tak v roce 1918 přichází na trůn car Boris III a na začátku druhé světové války vyhlásila země neutralitu, kdy v roce 1941 vstoupila do války na straně nacistického Německa. V roce 1944 vstupuje do země Rudá armáda a konec druhé světové války stráví Bulharsko na straně spojenců. Lidovou republikou se země stala v roce 1946 a do roku 1989 vládne zemi komunismus. Bulharsko toho má hodně společného s Československem. Po roce 1989 procházela země, stejně jako ta naše demokratizací. Už v roku 2004 bylo na tom Bulharsko tak dobře, že vstoupila do Nata a od roku 2007 je dokonce členským státem EU. Zajímavostí je, že se Bulharsko neustále přejmenovávalo. Od listopadu 1990 bylo známo pod názvem Bulharská republika, ovšem dříve tomu bylo jinak. 1878 – 1908 to bylo Bulharské knížectví, 1908 – 1946 Bulharské carství a 1946 – 1990 Bulharská lidová republika.

Negativní populační růst, který má Bulharsko do počátku devadesátých let, byl zaviněn malou porodností v zemi, emigrací lidí za lepším a velice špatným hospodářským vývojem po roce 1989. Tato země je velice dobrým místem pro strávení krásné a zejména levné dovolené, ovšem žití zde není nic záviděníhodného. Zajímavé je také etnické složení země. Bulharů je zde 84%, Turků 9,3%, Romů 4,7% a dále se zde vyskytují Arméni, Rusové, Řekové a Židi. Co se týče náboženství, tak je zde nejvíce rozšířena Bulharská pravoslavná církev 85%, muslimové 13%, judaismus 0,8% a katolíci 0,5%.

Nejkrásnějším a zároveň hlavním městem země je Sofie. Ta leží na úpatí pohoří Vitoša, velice blízko Srbských hranic. V tomto městě žije 14% obyvatel z celého Bulharska a logicky je také hlavním centrem politiky, hospodářství i kultury. Protože zde sídlí 9 univerzit, je Sofie nejdůležitějším univerzitním městem země.

Sofie má velice zajímavou historii a kulturu. Kdokoli se o ní může informovat přímo na místě, kde se může zastavit v některém z místních nádržných muzeí. Ovšem zcela bez pochyby je nejkrásnější stavbou města Pamětní kostel Alexandra Něvského. Tato budova je velice stará, vznikla v roce 1882 a měla být památníkem pro 200 000 padlých vojáků během války. Kostel se vyznačuje typickou zlatou kopulí, která je ve výšce 45 metrů. Nádherné jsou zejména kostelní zvonice. Tento kostel je hlavním symbolem města Sofie a měl by jej navštívit každý návštěvník. Součástí kostela jsou samozřejmě nádherné malby a je zde také umístěno muzeum ikon.

Ve městě je opravdu velké množství náboženských staveb, protože místní jsou nábožensky velmi silně založeny. Ovšem můžete zde navštívit také různá muzea, galerie, divadla a různé památníky. V tomto krásném historickém městě se cítí dobře každý návštěvník. Kdokoli si může užít hlavně kulturní zážitky. Za návštěvu stojí určitě předměstská část, která se jmenuje Bojana. Ta je umístěna 8 kilometrů od centra města a každý návštěvník zde může navštívit například bývalý prezidentský palác, ve kterém je dnes uděláno nádherné národní muzeum. Krásný je také Bojanský kostel, který byl také zapsán na seznam památek UNESCO.

Překrásné město Sofie je známé také pro možné sportovní vyžití. Toto město hostilo letní i zimní hry a bylo také kandidátem pro pořádání zimních olympijských her 2014, bylo ovšem vyřazeno hned v prvním kole volby. Mimo jiné zde sídlí Levski Sofia – fotbalový klub, CSKA – fotbalový klub, Lokotiv Sofia – fotbalový klub a Slavia Sofia – fotbalový klub.

Zajímavé je, že se původně město jmenovalo Serdica, protože prvními obyvateli byl thrácký kmen Serdi. Posléze město přejmenovali Slované na Sredets. Dovolená v tomto krásném městě bude nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka. Nejen, že si může každý užít dokonalou atmosféru, která je všudypřítomná díky milým a temperamentním obyvatelům města. Odpočinut od všudypřítomných skvostů města si mohou zdejší návštěvníci v některé z místních krásných hospůdek nebo v některé domácké restauraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bulharsko'
Tipy na jiné články